PROGRAMOVÝ PRŮVODCE RadioTV – Přejeme vám krásný a ničím nerušený sváteční den. Připomínáme si výročí povstání studentstva proti fašismu, proto dnes nabízí mimořádné sváteční tipy. Česká rádia ovšem spojují svátek s jiným rokem – 1989. Pozveme vás na nejzajímavější rozhlasové programy dnešního dne. Kromě udílení Cen Paměti národa informujeme o rozhovorech a speciálním vysílání. Dozvíte se však i o rozhlasových hrách.
Celoplošné okruhy ČRo: Den boje za svobodu
ČRo 1 – Radiožurnál připomene Den boje za svobodu a demokracii hned v několika pořadech. Hostem Radiožurnálu bude od 10.00 režisér Jan Svěrák, právě on se letos ujal režijního vedení slavnostního udílení Cen Paměti národa. Moderátorka Lucie Výborná se jej mimo jiné zeptá na to, na jaké okamžiky českých dějin bychom opravdu neměli zapomínat. Přímý přenos odvysílá Radiožurnál ve 20.00 z pražského Radiopaláce.
AKTUÁLNĚ: Reakce rádií na aktuální výsledky RadioProjektu II.+III.Q 2011
Dvojka Českého rozhlasu připravuje na čtvrteční odpoledne setkání s bývalou ministryní zahraničí USA Madeleine Albrightovou. Od 16.00 v pořadu O Madle z Čech uslyšíte rozhovor na téma: „Jak vstupovala do listopadových událostí přelomového devětaosmdesátého roku?“ Dopoledne po 11. hodině zavítá do studia Michal Dočekal, jeden z méně známých studentských vůdců událostí v listopadu 1989, tehdy student DAMU, dnes šéf činohry Národního divadla v Praze. Nejmenší posluchači nechť se těší na premiéru původní rohlasové povídky Stříbrná jehlička a režná nit, účinkují Jiří Lábus, Taťjana Medvecká, Matouš Ruml, Miroslav Táborský, Kamil Halbich, Stanislava Jachnická, Oldřich Vízner, Stanislav Zindulka.
Michal Bureš: Digitální technika v rozhlase usnadňuje práci, ale samotnou tvorbu za vás neudělá
ČRo 3 – Vltava zve na 15. hodinu a 15. minutu, v mimořádném koncertu Janáčkova komorního orchestru s uměleckým vedoucím Jakubem Černohorským a sopranistkou Veronikou Holbovou v ostravské věznici Heřmanice uslyšíte i místní vězně v rámci „Koncertu za mřížemi“. V 13.40 naladí posluchači Audienci od Václava Havla, po skončení následuje Příjem od Jiřího Dientsbiera.
Český rozhlas 6 se změnám v naší republice po listopadu 1989 věnuje v celém vysílání. V 18.10 v pořadu Názory a argumenty uslyšíte speciál ke státnímu svátku ČR na téma: „Jak to tehdy opravdu bylo – pokračování volného cyklu o meznících českých dějin“. V 19.30 následují Hovory o hledání – Nejen o listopadovém výročí s 1. místopředsedou Senátu Přemyslem Sobotkou a ve 21.10 Člověk a trh – Výročí 17. listopadu – Ze socialistického plánování rovnou do globalizace s ekonomy Pavlem Mertlíkem a Jiřím Schwarzem.
ČRo Rádio Česko odvysílá od 22.10 hodin pořad Studio STOP s někdejší disidentkou, bývalou političkou, advokátkou Hanou Marvanovou o dnešním obrazu listopadového převratu, všudypřítomné korupci a nedostatcích zákona o veřejných zakázkách. Téma 17. listopadu reflektují i všechny redakce Českého rozhlasu 7 – Radia Praha, které se pokusí dění u nás zprostředkovat zahraničním posluchačům.
Regionální stanice Českého rozhlasu
Také regionální stanice Českého rozhlasu věnují tomuto aktuálnímu tématu ve svém vysílání prostor. ČRo Brno uvede Listopadové příběhy po 13. hodině, přichystáno je ovšem i mnoho dalších programů.
ČRo České Budějovice po 13. hodině se můžete těšit na volené pokračování pořadu Útěky na venkov I, který připravila redaktorka Pavla Kuchtová. V tento sváteční den chystá studio vzpomínky a písničky autora Vladimíra Veita, který žil po emigraci ve Vídni, po roce 1989 se vrátil do Čech a našel nový domov zde na jihu. Byl jedním ze „zakázaných zpěváků druhé kultury“. V 17.10 přijde návštěva – Milan Nevole promluví o listopadových událostech.
RadioProjekt II.+III.Q’11: V absolutních číslech nejvíce posilují Beat a Frekvence 1
Sváteční den otevře na ČRo Olomouc premiéra hanácké plkačky Ludvíka Přidala „Na zajice se s bobnem nesmi“, která vypráví o dvou muzikantech pytlácích. V podání Františka Sedláka poslouchejte v 8.30. Za nelehkou dobou totality, která nebrala ohledy ani na děti těch, které stíhala, se ve svém dokumentu Děti nepřítele státu ohlédnou Radka Kvasničková a Ivana Pustějovská, které zmapovaly osudy někdejšího vyškovského junáckého vůdce a politického vězně minulého režimu Jaromíra Indry. Pořad tak, na základě vzpomínání dávno dospělých dětí, nabízí nejen pohled na jejich otce a jeho odkaz, ale zachycuje v odlišných podobách i je samé. Ukazuje, jak se každý po svém vyrovnávali a vyrovnávají s nelehkou životní situací. Děti nepřítele státu si můžete na vlnách Českého rozhlasu Olomouc poslechnout od 10.05. Rozhlasovou dramatizaci dnes už klasického díla o strachu a smíření Ucho, připravil Český rozhlas Olomouc v premiéře na 15.05. Hru o Ludvíkovi a Anně, kterou podle legendárního filmového scénáře Jana Procházky napsala jeho dcera Lenka, natočil s herci Igorem Barešem, Ivanou Plíhalovou a Petrem Jarčevským pro rozhlas režisér Michal Bureš.
Sváteční vysílání se odrazí v programu ČRo Ostrava. Historik Petr Šimíček bude svátečním hostem v 10.05. O pět hodin později bude hostem Apetýtu Rostislav Němčík z Havířova. Před 22 lety jezdil za dělníky do provozů a seznamoval je s novinkami z centrály Občanského fóra a taky akcemi, které se tehdy odehrávaly v krajském městě.
Sametová Kutná Hora je název hodinového pořadu ČRo Region (StČ), listopadové události roku 1989 očima tehdejších studentů kutnohorského gymnázia připravil Jan Zítka. Scénky z roku 1989 vás budou bavit v 17.04.
17. listopad můžete prožít i s Nočním proudem na ČRo Regina. „Osmdesátky jsou zpátky! Není divu, že právě 17. listopadu rozjedeme v Nočním proudu nekonečný hudební seriál o ikonách 80. let minulého století. Osmdesátky jsou trendy. Honza Beneš se zaměří jen na příjemné a veselé vzpomínky z této dekády.“
Sváteční den ve vysílání komerčních stanic
Komerční rádia chystají na státní svátek většinou o něco „uvolněnější“ vysílání zaměřeným především na hudební tvorbu.
Radio 1 podporuje akci „17. listopad patří studentům, ne neonacistům„, na Betlémském náměstí v Praze jej od 14:00 pořádá „Iniciativa Ne Rasismu“ – „Tento den je kromě Dne boje za svobodu a demokracii i Mezinárodním dnem studentstva. A to proto, že je to výročí zavření všech českých vysokých škol nacisty v roce 1939.“ Více informací hledejte na Facebooku.
Radio Beat se ve sváteční den zaměří na domácí rockovou scénu z dob před rokem 1989.
Free Radio 107 FM slaví „Den svobody“ příslovečně, posluchači si mohou celý den zavolat na linku 543 550 045 o jakoukoli písničku.
Gama Rádio přivítá mostecké uskupení Deathstar, v pátek 18. 11. od 19.00 si s nimi bude povídat přímo ve studiu. V pátek a sobotu po 19. hodině se koná Mexická párty v Restauraci Dublin Most.
PSALI JSME: Rozhlasové seriály se vrací na scénu, po letech se možná obnoví Doňa Mimoňa
Rádio Impuls sleduje 17. listopadu ve svých zpravodajských vstupech a připomene si jej i v odpoledním pořadu Fanda a jeho česká banda.
Rádio Krokodýl otevírá v Brně kluziště Vodova, bruslením vás provede Jirka Wiener, zadarmo si rádiem zabruslíte už v 9.00.
Svátek česko-slovenské klasiky naladíte na Kiss 98. „Vlnit se na známé melodie budete s Davidem Krédlem a Petrem Ticháčkem. Ti Vám dají ještě možnost vyhrát 2 CD a to zpěvačky Terezy Kerndlové – Schody z nebe a CD kapely NO Name.“
Rádio Samson se vydalo do ulic a celou středu zprostředkovávalo postřehy posluchačů, speciální program nabídne i ve čtvrtek.
Sametové hity zahraje Rádio Zlín. „Jaký zvuk si vybavíte, když se řekne 17. listopad? Ano, cinkání klíčů. Ale víte, jaká muzika tehdy hýbala světem? Opona šla nesměle nahoru a otevřel se prostor DJům i novým rádiím. Připomeňte si s námi hity, které nás provázely na první povolené nákupy do Rakouska.“