Veřejnoprávní rozhlas RTVS má potíže s plněním hudebních kvót

Už je tomu několik let co na Slovensku platí povinné kvóty na vysílání domácí hudby v rádiích. Tamní rádia s tím mají dodnes problém. Kvóty se na první pohled nezdají být příliš vysoké. Ve skutečnosti by je nesplnila ani většina českých rádií. A potíže s plněním mají dokonce i některé okruhy veřejnoprávního rozhlasu RTVS.

Ilustrační foto Shutterstock.com

Ilustrační foto Shutterstock.com

Problém mají dva veřejnoprávní okruhy i soukromé Rádio Vlna

Slovenská Rada pro vysílání čas od času upozorňuje provozovatele rozhlasových stanic na porušení zákona v souvislosti s kvótami. Podle poslední tiskové zprávy se zdá, že se tomuto upozornění nevyhne ani veřejnoprávní rozhlas. Ten v předchozím měsíci nenaplnil povinné podíly ve vysílání dvou okruhů – Rádio Devín a Rádio Patria. Tyto dvě stanice jsou natolik specifické, že v předchozích letech jim regulátor udělil výjimku, aby nemusely hrát novou slovenskou hudbu. Letos však licenční řada všechny překvapila tím, že začala plnění kvót důsledně vyžadovat a odmítla výjimky prodloužit.

Kvůli tomu se několik rádií dostalo do problémů a jejich hudební šéfové museli na poslední chvíli měnit playlisty, aby do nich zařadili novější skladby. Týkalo se to zejména rádií se zaměřením na rock nebo oldies. Problém není v tom, že by rádia nechtěla hrát slovenskou hudbu. Hlavní potíž je ve vynuceném podílu „nové slovenské hudby“ z posledních pěti let, která musí tvořit až 20 procent z odvysílané domácí produkce.

Zatímco v běžném vysílání veřejnoprávních rádií musí být každá třetí písnička od slovenského interpreta, rozhlasová divize RTVS nedokáže u některých okruhů zajistit dostatek nové hudby. S podílem nové hudby má problém i řada soukromých vysílatelů. Aktuálních slovenských písní, které by se hodily do komerčního vysílání, zkrátka není dostatek.

Absurdně vyznívá tato podmínka zvláště u rádií, které se orientují na oldies. Svědčí o tom i správní řízení s celoplošným oldies rádiem Vlna. Když máte hrát to nejlepší z 80. a 90. let, jen stěží se vám tam vejde například novinka od Emmy Drobné. Totéž platí o rockových rádiích, které rovněž trápí nedostatek hratelné nové hudby.

Nucené hraní slovenských skladeb nakonec vede k tomu, že většina rádií je zařazuje v pozdních hodinách před půlnocí, jen aby vyhověla požadavkům vysílacího zákona.

Předepsané podíly hudebních děl slovenských interpretů ve vysílání

25 % pro soukromé stanice
35 % pro veřejnoprávní rozhlas RTVS
20 % odvysílaných domácích skladeb musí být z období posledních 5 let

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .