Zájem rádií o Brno 98,1 MHz je enormní – třikrát country, dvakrát dance, též dechovka a oldies

brno_kohoutivce_perexANALÝZA LICENČNÍHO ŘÍZENÍ – Veřejné slyšení o Brno – Kohoutovice 98,1 MHz proběhlo sice už 22. května, RRTV z něj ale zveřejnila podrobnosti až nyní, v září. Zájem o velmi bonitní nominál s nevídaným výkonem 1 kW projevilo rovných deset provozovatelů, koordinátorem bylo Country Radio. Licenční řízení určitě stojí za pozornost, jelikož odhalila zcela nové projekty – Radio Sen, Radio Brno, DOBRÉ rádio či Rádio Orchidej.

Ačkoli jsme RRTV urgovali o odpověď na otázku, kdu budou zveřejněny audio záznamy, nebylo nám odpovězeno. Nyní vás tedy konečně můžeme seznámit podrobně s jednotlivými žádostmi o udělení licence.

Všechny projekty, s nimiž se rozhlasové společnosti účastní licenčního řízení, vám nyní představíme. Zájem projevily zavedené projekty jako je Country Rádio, Rádio Bonton, Pigy Rádio, Dance Radio, Free Rádio a RockZone 98. O kmitočet 98,1 MHz však zabojovaly stanice zcela nové – Radio Sen, Radio Brno, DOBRÉ rádio a Rádio Orchidej. Zatímco výsledek licenčního řízení o Brno 96,4 MHz s výkonem 200 W už je známý (vyhrálo je Rádio Ibur s projektem Rádia Rubi), na majitele 98,1 MHz s výkonem 1 kW si ještě zhruba dva měsíce budeme muset počkat.

Radio Sen: Oldies stanice se zprávami a melodiemi od 20. let

Společnost Hamco, provozovatel Rádia Haná, chce do Brna vstoupit s velmi originální projektem Radio Sen. Projekt Radě už Pavel Foretník, jednatel společnosti Hamco, představil již v roce 1998, stále podle něj nemá obdoby. Stanice by úzce spolupracovala s brněnským úřadem práce, jako jediné rádio v Brně by pak podle Pavla Foretníka vysílalo dvakrát denně aktuální nabídky práce, zařazovány by byly též vstupy o rekvalifikačních kurzech (aktuálně Rádio Haná vysílá denně po 10. hodině nabídky pracovních míst). Stanice by podporovala též informace o začleňování národnostních menšin do práce, pozvánky na akce národnostních menšin.

Slevu na reklamní vysílání by dostaly akce podporující právě národnostní menšiny. Velmi zajímavý by byl hudební formát stanice, Radio Sen by se totiž orientovalo hudbu od 20. do 70. let 20. století (čili by se dostalo též na hity Osvobozeného divadla, R.A. Dvorského, Jaroslava Ježka, hašlerky a jiné) a k tomu 30-50% hudební složky by tvořily filmové a muzikálové melodie všech dob. Podobný formát se tedy na českém trhu jen velmi těžce hledá. Na své si přijdou například i příznivci swingu. Cílovou skupinou jsou lidé 40+, dle představitelů společnosti Hamco je skupina často opomíjena.

Proč Radio Sen? Máme 20 let zkušeností s vysíláním a to bez zahraničního kapitálu. Podporujeme regionální firmy, regionální cenu reklamy, zaměstnanost v regionu, přinášíme pluralitu, přicházíme vždy s něčím novým,“ shrnul důvody Pavel Foretník. Na závěr uvedl: „Ponecháme na úsudku Rady, aby uvážila, co udělat, aby se sen (tedy Radio Sen) stal skutečností. (…) Jsem přesvědčen, že rozhodnete spravedlivě.“

Projekt Radia Haná Sen má zájem také o šumperský kmitočet 107,6 MHz s výkonem 500 W (situováno v Kolšově). V Šumperku by se jednalo o odpojované vysílání centrálního programu Rádia Haná (model by vycházel z odpojování Rádia Haná SkyRock).

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Hudební stanice se zprávami;
Hudební formát:
Easy Listening (hudba 20. – 70. let 20. století, filmové a muzikálové melodie všech dob);
Cílová skupina: 40+;
Podíl mluveného slova: 5 – 10 % (v závislosti na denní době a vysílaném pořadu);
Poměr domácí hudební produkce: 20-50 % (v závislosti na denní době a vysílaném pořadu);
Zpravodajství: Ve všední dny v čase 5-19 minimálně 8 zpravodajských vstupů (délka 2-3 minuty).

ciloveskupiny_brnokohoutoviceCílové skupiny žadatelů o licenci, pro zvětšení klikněte myší.

Radio Brno: Dostane projekt druhou šanci?

Základní programový rámec projektu Radio Brno je shodný s předchozím, stanice bude úzce spolupracovat s úřadem práce. Autorem je společnost Intertrade Moravia, společníkem firmy je Pavel a David Foretníkovi, majitelem firmy je potom Rádio Haná. Lišit se ovšem bude hudební formát, ten je charakterizován slovním spojením „Middle of the Road„, Pavel Foretník uvedl, že hlavní složkou budou „národní a mezinárodní tituly harmonického a melodického charakteru, neagresivní a pohodové„.

Nový okruh by v případě vzniku servíroval žánry jako folk, country, blues, zlidovělé písně a logicky i příbuzné žánry. Rozšíření do dalších míst vnímá Pavel Foretník jako velmi důležité: „V našem regionu (pozn. autora – v regionu, kde působí Rádio Haná) působí všechny stanice, které jsou odjinud (ať už z Prahy nebo Brna), ale Rádio Haná nikdy nedostalo šanci rozšířit se do žádného dalšího města.“ Stanice by uplatnila nabyté schopnosti a zkušenosti. „Za 20 let provozu Rádia Haná jsem (domnívám se) prokázal svou schopnost dělat rádio dobře a efektivně – a hlavně nezávisle. Haná je šestým rokem na předních pozicích v regionu a to díky originalitě.“ Vzhledem k aktuální situaci na rozhlasovém trhu vnímá Pavel Foretník význam regionálních stanic jako „čím dál větší„. „Věřím, že tento význam chápe i Rada,“ doplnil zakladatel Rádia Haná.

SOUVISEJÍCÍ: Kauza Brno 105,1 FM pokračuje, soud zamítnul rozhodnutí RRTV

V Brně chtěla společnost Intertrade Moravia uvést mutaci okruhu Rádio Haná s country formátem již před lety. Rádio Brno 105,1 se v podmínkách zavázalo, že nezmění navrhovaný hudební formát. Než ovšem RRTV rozhodla o tom, komu kmitočet rozdělí, v Brně už country formát začal vysílat: Jsme velmi překvapeni tím, co Rádio Čas v Brně vysílá. Je třeba připomenout, že rádio Čas získalo dokrývač v Brně bez licenčního řízení. Tedy by se mělo jednat o dokrývač pro jeden jediný stávající program, který již toto rádio vysílá z Ostravy, i když jinde na Moravě vysílá také několik jiných programů. V Brně se ale ozvalo zcela jiné rádio a navíc s jiným programem a formátem. Domníváme se, že Rádio Čas tak zásadně porušuje licenční podmínky, protože vysílá zcela jiný program v Brně, než je tomu jinde, navíc zřejmě neplní ani licencí pro daný podíl mluveného slova. Na jiný další program Rádio Čas licenci nemá, a proto považujeme toto vysílání za protiprávní.” uvedl v roce 2010 pro RadioTV David Foretník, generální ředitel Rádia Haná. Rádio Čas neshledalo na svém počínání nic protiprávního.

Kmitočet získala společnost Radio Pálava pro okruh Rádio Jih, jenže stále nemůže začít vysílat, jelikož celá záležitost je stále u soudu.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát: Hudební stanice se zprávami;
Hudební formát: MOR (Middle of the Road);
Cílová skupina:
39 – 79 let;
Podíl mluveného slova:
5 – 15 % (v závislosti na denní době a vysílaném pořadu);
Poměr domácí hudební produkce:
30-50 % (v závislosti na denní době a vysílaném pořadu);
Zpravodajství: Ve všední dny v čase 5-19 minimálně 8 zpravodajských vstupů (délka 2-3 minuty).

PIGY RÁDIO: Usměje se štěstí na rádio pro nejmenší?

Pigy rádio v současné době disponuje jediným kmitočtem – v Děčíně. K projektu není třeba příliš mnoho připojovat, představili jsme jej v článku o licenčním řízení na kmitočtové spektrum: 87.8, 94.1, 95.9 a 107.9. Představitelé poukázaly na již probíhající aktivity a vysokou popularitu v mateřských školách.

K TÉMATU: Pigy.cz bude v FM pásmu – jedná se o přelomové rozhodnutí RRTV?

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Rádio pro děti;
Hudební formát: Dětský (multižánrové se zaměřením na českou produkci);
Cílová skupina:
3 – 12 let s přesahem do celé populace;
Podíl mluveného slova:
Minimálně 40% (autorské pořady minimálně 20%);
Poměr domácí hudební produkce: Více než 70%;
Zpravodajství: Ve všední dny 6-9, 14-19 minimálně 3 minuty, info o počasí.

pigy_web

DOBRÉ rádio: Pozitivní zprávy s country a folkem

Michal Plachý, jednatel společnosti NONSTOP (stojící například za Rádiem Krokodýl), uvedl, že projekt představil Radě již před lety. V Brně a okolí přináší projekt nový formát country a folk s přesahujícími prvky blues a folkloru: Říkalo se, že slibem nezarmoutíš. Já se přikláním k tomu nejen slibovat, ale i stavět na ověřitelných faktech,“ uvedl na úvod Michal Plachý. V rámci projektu už oslovil osobnosti regionu – jmenovitě jde o Roberta Křesťana, Jiřího Pavlicu a Pavla Váně. Své místo bude mít i pro Brno typický folklor – zástupcem mají být Hana a Petr Ulrychovi. Neméně důležitým prvkem budou „Dobré zprávy DOBRÉHO rádia“, mají pozitivní působit“ a přinášet pozitivní vnímání světa„, budou samostatnou informační jednotkou v ranním vysílání (při důležitých událostech budou opakovány také v odpoledním vysílání).

Radní Dalibor Matulka při závěrečných dotazech upozornil na fakt, že žánrově podobné rádio už v regionu vysílání – jedná se o Radio Čas okruh Jižní Morava: Do jisté míry hraje folky a country také Rádio Krokodýl a ČRo Brno. Všichni hrají všechno a pojmenují to podle toho, co se jim zrovna hodí. Některá rádia v Brně hrají popovou hudbu a prohlásí ji za rockovou,“ reagoval Michal Plachý. Stanice orientovaná na folk a country tu není. Michal Plachý narážel na několik příkladů přeformátování místních rádií, například uvedl: „Nerozumím situaci, jak může Radio Čas hrát jinou hudbu v Brně a jinou v Ostravě, ale děje se tak. Nebudeme měnit formát a budeme se chovat konzistentně.“ Dalibor Matulka se dále zeptal, zda bude DOBRÉ rádio žánrově podobné Radiu Valc. Michal Plachý řekl, že se mu bude podobat více než současné Radio Čas okruh Jižní Morava.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Hudební vysílání prezentující domácí i světovou tvorbu, informace s důrazem na region;
Hudební formát:
Country, folk s přesahem do blues, lidové tvorby, folkloru;
Cílová skupina: 30 – 60 let s přesahy;
Podíl mluveného slova: 2-20% (autorské pořady 10-19 %);
Poměr domácí hudební produkce:
více než 70%;
Zpravodajství:
Minimálně jedenkrát v hodině mezi časem 7-18 v pracovních dnech (1 – 20 % vysílání).

Country Radio: Jakou šanci má koordinátor kmitočtu?

Nebývale silný prostředek se podařilo zkoordinovat společnosti Country Radio provozující stejnojmennou rozhlasovou stanici. Jenže nástup Country Radia do moravských regionů zatarasily vleklé soudní spory s dalšími zájemci. Představovat tento projekt není patrně nutné, značka Country Radia je silně zastoupena v Čechách. Představitelé stanice uvedli: Věříme v udělení licence, jelikož o Brno žádáme již skutečně dlouho. Je to pro nás velmi důležitý region. Věříme v potenciál regionu.“

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Hudební stanice s country, folk a příbuznými žánry;
Hudební formát:
Všechny formy hudebního spektra country music (česká, americká, starší i nová, …);
Cílová skupina: 35 – 79 let (vedlejší cílová skupin 25-79);
Podíl mluveného slova: Ideálně 8% (jinak 7-12%);
Poměr domácí hudební produkce: 60%;

Zpravodajství:
V čase 5-9 každých 30 minut, v celou v čase 9-18, o víkendu 13-18 (11:00, 14:00 a 20:00 kulturní pozvánky).

mp_country_7-2012Aktuální mapa pokrytí Country Radia, zdroj: Jihlavský DX Club

Rádio Bonton: Začínající umělce prý podpoří Bonton LIVE

Od dubna letošního roku prošlo Rádio Bonton výraznou změnou hudebního formátu. Ten by provozovatel rád představil také v Brně a okolí. Miroslav Škoda, ředitel Rádia Bonton, charakterizoval Rádio Bonton jakohudební stanici s českými melodiemi bez žánrového ohraničení„, současně prý stanice vytváří jakousi síť zpravodajů a respondentů, kteří informují o dění v jejich okolí. V Brně již vzniká redakce pro stanici. Nové, začínající umělce chce Rádio Bonton podporovat v pořadu Bonton LIVE (ten již dříve vysílalo Rádio Bonton, jednalo se o záznamy koncertních vystoupení, nyní ho nevysílá). Existenci menšin vnímá ředitel rádia jako nedílnou součást společnosti (tudíž i programu) a nijak ji nevyčleňuje.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Hudební hitrádio doplněné informacemi;
Hudební formát:
České melodie (podíl hudby vyrobené v posledních 10 letech neklesne pod 40%);
Cílová skupina: 14 – 49 let s přesahem;
Podíl mluveného slova: Neklesne pod 8%;
Poměr domácí hudební produkce: Neklesne pod 50% celkového objemu vysílacího času;

Zpravodajství:
Neklesne pod 4% z podílu mluveného slova.

Rádio Orchidej: DJ Eva a Vašek za mikrofonem?

Martin Hroch, ředitel společnost Radio Investmensts, představil RRTV zcela novou stanici zaměřující se na posluchače třetího věku„, tedy na ty, kterým již bylo 50 let. Orientovat se bude stanice na region Brna a bezprostředního okolí. Společnost Radio Station Brno (provozuje Kiss Hády) chce zaplnit jakési „vakuum“. Podle Martina Hrocha se totiž zapomíná na lidi středního a vyššího věku. Programové schéma doplní pořady orientované na cílovou skupinu, chybět nebudou informace o kulturních akcích a událostech v regionu. Hudební formát slibuje starší české melodie (60. – 70. léta 20. století), dechovou hudbu, lidovou muziku, v dalším rozměru se chce dotýkat country, folku a trampských písní. Převažovat má právě česká tvorba.

Nejvíce se opět ptal radní David Matulka, vyjádřil velké pochybnosti: „Vy hodláte toto rádio zaměřit na cílovou skupinu, do které patřím já, patří tam moje maminka (…) Myslíte si, že je oslovíte s 8% podílem mluveného slova? Já jsem Brňák, vím, co moji vrstevníci a starší poslouchají – veřejnoprávní Prahu nebo Brno, kde podíl mluveného slova je obrovský. Já jsem přesvědčen, že cílová skupina nestojí o hudební rádio. Zkuste mi to vyvrátit, jestli to ten průzkum potvrzuje a nejste klasické jako kterékoli jiné.“ Martin Hroch reagoval vzápětí: „První zásadní věc – průměrný věk lidí (nejen v Brně) se zvedá. Za druhé, tito lidé chtějí aktivněji žít.“ Cílová skupina bude podle něj chtít žít aktivně dál a nepotřebují dostávat jen hodně mluveného slova. Ti, co poslouchají veřejnoprávní rozhlas, nemají žádnou alternativu. Na závěr dodal, že chce předložit ekonomicky životaschopný projekt, v tuto chvíli nemá společnost finanční možnosti na zajištění desítek redaktorů.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Převážně hudební stanice třetího věku;
Hudební formát:
Starší české melodie 60. a 70.let, dechovky, lidovky, country, tramp;
Cílová skupina: Primární skupina 50+, sekundární 40+ ;
Podíl mluveného slova: Neklesne pod 8%;
Poměr domácí hudební produkce: převažuje;

Zpravodajství:
Minimální délka dvě minuty.

radioorchidej_brno

Dance radio: Kromě Prahy chce Ostravu a Brno

Provozovatel Max Loyd vlastní dva kmitočty pro Prahu, ostravský kmitočet je v licenčním řízení. Dalším městem, do něhož by Dance radio chtělo vstoupit je Brno. Mladým posluchačům chce nabídnout zajímavé hudební programy a přímé přenosy významných kulturních událostí.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Informační a hudební rádio s orientací na metropolitní vysílání;
Hudební formát:
Urban Contemporary;
Cílová skupina: 15 – 35 let;
Podíl mluveného slova: Neklesne pod 6% (autorské pořady 30%);
Poměr domácí hudební produkce: -;

Zpravodajství:
-.

Free Rádio: Snaha o vylepšení pokrytí

Free Rádio vysílá v Brně na 107 FM, cílem o zapojení se do tohoto licenčního řízení je snaha o zlepšení stávajícího pokrytí. Podle Michala Plachého už projekt prokázal životaschopnost, stávající pokrytí neumožňuje zasáhnout celé Brno„. Rádio nic neslibuje, jednoduše již existuje. Nemá problémy ani ekonomické, ani se zákonem. (…) Program je kvalitní a zaslouží si pozornost. Ve svém teritoriu nemá možnost kvalitně pokrýt území Brna. Program chceme nabídnout všem Brňanům.“

SOUVISEJÍCÍ: Free Rádio stojí o Prahu a Plzeň, vyzývá posluchače k podpisu petice za lepší signál

Po spuštění dokrývacího kmitočtu v Břeclavi 107,1 MHz (rádia Kiss Hády) došlo podle Michala Plachého k výraznému zhoršení stávajícího signálu Free Rádia, provozující společnost tak chce vrátit unikátní hudební formát“ zpátky do původních lokalit. Je prý těžké vysvětlovat v okrajových částech Brna, že nemají nárok na to poslouchat vysílání Free Rádia, ačkoli jsou například jen 6 kilometrů od primárního vysílače.

Co by dělali provozovatelé s původními dvěma kmitočty? 107 FM chce společnost překoordinovat na původní kótu husovickou, vše je již vyřešeno ČTÚ. Tímto krokem by bylo kompletně pokryto město Brno.

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Zpravodajská a publicistická stanice s podílem domácí i zahraniční hudební tvorby se zaměřením na problematiku věkové skupiny 15 – 26 let bez převzatých pořadů;
Hudební formát:
Contemporary Hit’s Radio, Urban Radio;
Cílová skupina: 15 – 26 let s přesahy;
Podíl mluveného slova: 6-12 % v pracovní dny, 5-10 % o víkendu a svátcích;
Poměr domácí hudební produkce: -;

Zpravodajství:
Pracovní dny mezi časem 7-17 (minimálně 1 minuta).

RockZone 98: Je v Brně místo pro rockovou muziku

Pražské rockové rádio společnosti Londa se pokouší o další expanzi za hranicemi hlavního města Prahy. Představitelé společnosti uvedli, že brněnský trh je ovládán mainstreamovými rádii„, proto chce RockZone 98 zajistit pluralitu. „Kdysi tady byla rádia, která přicházela i s formáty, které nebyly běžně dostupné. A právě proto si myslíme, že na brněnském trhu je stále prostor pro rádio, které je mimo základní mainstream.“

Představitelé Londy dále uvedli: „Tam, kde Rádio Hey a Rádio Beat končí, tam RockZone začíná. Není tu v republice jiné rádio, které by tento formát hrálo, nebo které by podporovalo začínající interprety. V projektu zdůrazňujeme regionálnost, Rádio Hey i Rádio Beat jsou odbavovány z Prahy.“

ZÁKLADNÍ PROGRAMOVÁ SPECIFIKACE:
Formát:
Hudební, metropolitně-informační rádio;
Hudební formát:
Moderní rock (Hot AC);
Cílová skupina: 20 – 40 let;
Podíl mluveného slova: 6-10 % mezi 06:00 – 20:00, 3% mezi 20:00 – 06:00;
Poměr domácí hudební produkce: -;

Zpravodajství:
Každou celou hodinu mezi 06:00 – 20:00, doprava minimálně 1x v hodině.

brno_98_zadatele

Autor článku:

Komentáře (3)

  1. _Ovi

    Dosud jsem se domníval, že formát Urban contemporary v České republice zastupuje Radio Spin. Pokud se takto označuje Dance radio, vyvolává to ve mně pochybnosti o odborných znalostech účastníků řízení na obou stranách. Pánové z Lagardère si zřejmě spletli Dance radio s projektem Radio Centrum, RRTV to ale klidně přešla.
    http://oviradio.ic.cz/

  2. Václav Kadlček

    Chválím za podrobnou a přehlednou analýzu. Free tímto způsobem podle mě stejně problematické oblasti nepokryje a bylo by škoda přijít o 1kW na které může vzniknout nové rádio, a nebo se sem může dostat rádio, které v dosahu nového vysílače nemá ani mikrodecibel signálu. Rádio Free mělo tuším problémy v oblasti za Bohunicema, tedy v Bosonohách, takže nová frekvence není rušena, a když nepomůže nová frekvence, tak Husovice přes kopec stejně nepomohou, takže by měli vrátit 107. Vůbec by to nemuseli čenžovat a raději být rádi že si Kohoutovicema polepšili na své zavedené 107 a spíš si Kohoutovice dokrýt Rosicema, jak je lehce nabylo rádio Beat a nebo Troubskem po vzoru rádia Dálnice. Ostatně bych vůbec polemizoval, jestli je břeclavská 107,1 od Kiss Hádů vůbec rušením, spíš bych to nazval vázanou frekvencí, porovnám-li v poslední době Free a Hády, určitě by nebylo těžké narazit na identické skladby, dokonce bych řekl že i Kiss si dokáže držet tanečnější rytmus než Free. Ja vím, že Free chce hrát i r’n’b, ale oproti E2 o moc víc nenabídne. No nepředpokládám, že by to Free dostalo, a že by rrtv přestala spolupracovat s panem Pařízkem, proto to nepřidělí konkurenci, tedy koordinátorovi, Orchidei(je ze stejné stáje jako Countryradio, proč RI se nesoustředí na Country?! ), Bontonu, Snu, Brnu a Dobrému. S Dance nebude rrtv dráždit Free, rocku je tu dost, tak že by Pigy nikoho nepoškozovalo? Nakonec se stejně najde mezi těma deseti někdo, kdo pujde na soud.

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .