Katolický týdeník slavnostní bohoslužbou, která se uskuteční dnes večer v bazilice sv. Markéty v Praze na Břevnově, připomene šedesátiletou historii tuzemského církevního tisku. Mši bude sloužit kardinál Miloslav Vlk.
Katolický týdeník nahradil Katolické noviny v roce 1990. Ty komunistický režim svého času zneužíval k prosazování svých záměrů na náboženské scéně. První číslo Katolických novin vyšlo 19. června před 60 lety.
Katolické noviny a jejich úlohu v životě církve zmapoval historik Jaroslav Šebek s redaktorem Katolického týdeníku Janem Paulasem. Právě v těchto dnech vychází sborník pod názvem Katolické noviny 1949 -1989, který prezentuje jejich klíčové momenty. „Snažíme se zachytit jednotlivé etapy vývoje prostřednictvím historického komentáře, ukázek dobových textů, prorežimního žargonu autorů i historických fotografií z archivu novin,“ uvedl Paulas. V současnosti vychází Katolický týdeník, největší křesťanská tiskovina v tuzemsku, v nákladu 50 tisíc výtisků. Dvě třetiny nákladu putují za čtenáři přímo do poštovních schránek, zbylá třetina se nachází v kostelích.
Zatímco většinu katolických periodik založil některý církevní řád či biskup, Katolické noviny začali vydávat před šedesáti lety sami komunisté. „Chtěli rozdělit místní církev zevnitř, postavit věřící a nižší klérus proti biskupům a vytvořit národní církev podřízenou státu. K tomu jim měly pomoci i Katolické noviny. To se jim nakonec však nepodařilo,“ popisuje situaci historik Šebek. Jak dodal šéfredaktor Katolického týdeníku Antonín Randa, čtenáři se postupně naučili hledat mezi řádky s vědomím, že jsou noviny komunisty kontrolované. Rovněž podoba novin se časem měnila a původní ostrý protivatikánský kurz byl už koncem 50. let opouštěn. Později přinášely informace o životě církve a duchovní texty i od dříve zakázaných autorů. Vysokou úroveň měly podle odborníků kupříkladu v letech 1968 až 1970.