FOTO UVNITŘ – Internetový portál svobodnebelorusko.cz informuje o víkendovém zásahu běloruských bezpečnostních složek proti tamním novinářům.
„16. října „pořádkové síly“ oživily bezprecedentní zásah do činnosti novinářů,“ okomentovala prezidentka Běloruské asociace novinářů (BAŽ) Žana Litvina události pátečního Dne solidarity, během kterého příslušníci speciálních jednotek běloruského ministerstva vnitra (AMAP) blokovali práci médií.
„Je to přímé porušení paragrafu 34 zákona o hromadných sdělovacích prostředcích, který dává novinářům právo účastnit se veřejných shromáždění a demonstrací a pobývat na místech, kde se konají společensky významné události, z důvodu informování veřejnosti o těchto událostech. Je to přímý zákaz vykonávání profese. Vzpomínám si na slova ministra vnitra Běloruska Anatolie Kuljašova, který teprve nedávno, v předden 25. výročí stvoření Úřadu pro informace a vztahy s veřejností, řekl, že mezi novináři a MV neexistují žádná tabu a zavřené dveře. Nyní od něho požadujeme informace o tom, kdo dal rozkaz zabránit zástupcům médií 16. října pracovat a kdo tento rozkaz vykonal,“ prohlásila Litvina v rozhovoru pro nezávislý zpravodajský portál Charta ´97.
Během zákroku proti poklidné akci solidarity 16. října příslušníci silových složek již potřetí za poslední měsíc bránili v práci novinářům a reportérům.
Pokud během demonstrací 9. a 16. září každého novináře obstoupili 2 až 3 lidé, nyní se na každého zástupce médií vrhlo 5 příslušníků speciálních jednotek, kteří novinářům poškozovali fotografické vybavení a kamery.
Při zákrocích proti dřívějším akcím se novinářům díky neuvěřitelnému úsilí podařilo veřejnosti předat alespoň několik fotografií a filmových záběrů dokumentující brutální počínání běloruské KGB a příslušníků milice a AMAPu. Tentokrát se reportérům nepodařilo zveřejnit téměř nic.
„Dříve jsme se v těchto případech obraceli na generální prokuraturu a na ministerstvo vnitra. Tentokrát budeme požadovat zveřejnění jmen, kdo vydal protizákonný rozkaz a kdo jej vykonal. Tato fakta předáme našim partnerským organizacím v zahraničí. Jsem si jista, že můžeme očekávat protesty proti vměšování do činnosti běloruských novinářů,“ řekla Žana Litvina.
U nás se zase zasadil o „bezprecedentní zásah do činnosti novinářů“ Marek Benda a parlamentní svoloč se svým náhubkovým zákonem.Takže my jsme na tom vlastně skoro stejně jako v Bělorusku.Cenzura a zastrašování novinářů finančním postihem za to,že uveřejní pravdu o nekalých praktikách našich politiků…