20.dubna se na tiskové konferenci v New Yorku vyhlašovaly výsledky Pulitzerovy ceny. Ze 14 kategorií obdržely věhlasné listy The New York Times pět ocenění. V samotné historii jde o druhý největší zisk v historii, o dvě více získaly v roce 2002. V minulosti se v pěti kategoriích drželo štěstí The Los Angeles Times (2004), šest si jich loni na konto připsal The Washington Post.
V pondělí se ocenění dočkaly práce na rozličná témata, právě NY Times bodoval za témata článků „Americká válka v Asii“, nebo zpracování náhlého pádu politického giganta či speciálu ke kampaním předcházejícím prezidentským volbám. Vítěznými kategorie se staly „investigativní reportáže“, „aktuální zprávy“, „mezinárodní reportáže“, „fotografie“ a v neposlední řadě za „kritiku“. Mezi dalšími oceněnými se blýskly noviny The Las Vegas Sun, kategorie „veřejná služba“ bývá považována za jednu z nejprestižnější, deník odhalil důvody, proč na největších městských stavbách umírá velké množství dělníků.
Dvě ceny si do redakce odnáší zástupci The St.Petersburg Times, mezinárodní reportážní kategorie přinesla úspěch také díky pátrání po politických prohlášeních, zda jsou pravdivá či nikoli. Práce probíhala ve spolupráci pro projekt „PolitiFact“. Články v rámci projektu byly publikovány pouze prostřednictvím internetu. Čistě internetové práce byly poprvé nominovány v některé z kategorií až v roce 2007. Až letos ale přichází historicky první ocenění právě pro The St.Petersburg Times, cenu jí udělila Kolumbijská univerzita, jež má ceny pod záštitou.
I do udílení Pulitzerový cen výrazně promluvil novým americký prezident Barack Obama
Celkově má deník NY Times už 101 cenu od prvního předávání v roce 1917. Výkonný editor listů Bill Keller říká, že krácení rozpočtů v současné době postihlo mnoho periodik, ta už si nemohou dovolit drahou práci spojenou s vyšetřováním kauz nebo také například zámořské reportáže. Zároveň ale dodává, že „ceny nejsou hlavním důvodem, že děláme to, co děláme. Nejsou ani mírou naší práce.“ Příkladně hrdý je zejména na práci reportérů, kteří svědomitě pokrývali informace o finanční krizi. „Sice jsme kvůli tomuto tématu v kategorii ‚veřejná služba‘ nevyhráli, ale de facto žádná z institucí za ekonomický servis neobdržela žádnou cenu.“
Jak už bylo řečeno, hlavní cena za kategorii ‚mezinárodní reportáž‘ putuje do redakce NY Times za zpravodajství věnované politickým nepokojům mezi Afghánistánem a Pákistánem. Vyšetřování se ujal David Barstow, zajímal se o názory mezi armádními odborníky, čímž zároveň pomáhal dodávat zpravodajský materiál i televizním společnostem. Cena za kritiku byla udělena Hollandu Cotterovi „za umění šířícím se mezi kontinenty a tisíciletími“. Fotografická reportáž od novinářem Damona Wintera nemohla být logicky i ničem jiném než o prezidentské kampani Baracka Obamy. „Aktuální zpravodajství“ letos patřilo Patricku Farrellovi za obrázky z Haity, které poničil hurikán.
Za místní (či regionální) zpravodajství cenu získaly listy The Free Press a The Tribune. Prvně zmiňovaný za článek za odhalení nekalých praktik starosty, ten byl poslán do vězení. Zároveň byl nařčen z rasismu. Novináři z The Tribune pak sklidili potlesk za kritické vyšetřování místního populárního šerifa. Ten se zaměřoval na boj s ilegálními imigranty, snažil se tím ale odnést pozornost od porušování zákonů. Naopak divoké požáry zabezpečily cenu The Los Angeles Times, novinářky tento jev obsáhle popsaly ve své reportáži. Naopak vysoce ceněný deník The Wall Strett Journal odchází s prázdnou.
Na závěr se věnujme samotné historii Pulitzerových cen. Jedná se o ocenění pro zásluhy za novinovou žurnalistiku, literaturu a hudební skladby. Pod záštitou Kolumbijské univerzity v USA byla založena v roce 1917 na počest Josepha Puliztera, původem maďarský novinář. Každoročně se udílí ocenění v jednadvaceti kategoriích, vítěz obdrží certifikát a hotovost čítající 10 tisíc amerických dolarů. Cena za vítězství v kategorii „Veřejná služba“ je oceněna navíc zlatou medailí, uděluje se zpravidla přímo do redakce. Joseph Pulitzer založil periodikum St.Louis Post-Dispatch. Po své smrti v roce 1911 zanechal Kolumbijské univerzitě peníze. Část jeho dědictví byla použita na založení specializované školy žurnalismu v roce 1912. Nejznámějšími držiteli ocenění jsou například John F. Kennedy (jediný oceněný americký prezident, v roce 1957 mu cenu vynesla kniha „Profiles in Courage“), Ernest Hemingway (rok 1953 a román Stařec a moře) nebo Artur Miller (manžel Merlin Monroe obdržel ocenění v roce 1949 za drama Smrt obchodníka).
Podívejme se krátce na některé z kategorií. „Veřejná služba“ – ocenění obdrží význačný příklad veřejné službě, články bývají zpravidla doplňovány kreslenými obrázky či fotografiemi. „Investigativní reportáž“ – nominován může být jednotlivec či dokonce celý tým, téma by mělo být prezentováno jako jediný článek, ale nevylučuje se ani série článků stejného tématu. Do značné míry zajímavou kategorií se jeví „Psaní úvodních článků“ (tzv.editorial), dbá se na vytříbenost stylu, zachování si morálního kreditu, podobně i „Úvodní kresba“. Následuje šest kategorií spojených s dopisem a dramatem: fikce, drama, historie, biografie a autobiografie, poezie a obecná kategorie „literatura faktu“. Nechybí ani cena za hudbu, získá jej autor, jehož dílo se v USA objevilo poprvé. Za dlouhou dobu existence prošly kategorie mnohými změnami, zrušena byla například kategorie „Pulitzerova cena za novelu“ (stala se součástí beletrie). Naopak „Cena za fotografii“ se rozdělila na dvě samostatné – „Feature Photography“ (zpravidla černobílá fotografie) a „Breaking News Photography“ (tedy fotografie vztahující se k aktuálním zprávám).