Pětice britský intelektuálů (Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle a Michael Palin) a jeden americký výtvarník Terry Gilliam přesně před čtyřiceti lety odstartovali svou hvězdnou kariéru. 5. října 1969 britská televize BBC odvysílala první pásmo skečů, gagů a parodií Monty Pythonův létající cirkus.
Vysokoškolsky vzdělaní komici (buď Oxford nebo Cambrige) se spojili s Carltonem Greenem (bratrem spisovatele Grahama Greena), který v té době šéfoval BBC a věřil, že stále existují lidé, kteří si zaslouží být uráženi. Hlavní myšlenkou létajícího cirkusu bylo „vymyslet show, u které nikdy nebudete vědět, co přijde v následující minutě“.
První reakce na jejich show byla vlažná. BBC totiž jako publikum vybralo skupinu letitých důchodců, „kteří věřili, že se jdou podívat na cirkus“, vzpomínal Idle. Poté BBC rozhodla, že skupina musí mít v názvu cirkus a členové nebyli schopni shodnout se na něčem jiném, než byl „Monty Pythonův létající cirkus“. Navíc se jim líbilo, že smyšlený Monty Python skutečně zní jako jméno „opravdu špatného divadelního agenta“. Nakonec se natočilo 45 dílů.
Skupina se také proslavila svými celovečerními filmy. Jejich debut A teď něco úplně jiného a posléze parodie na legendy o Artušovi a rytířích kulatého stolu – Monty Python a Svatý grál (1975) to však při vzniku neměly vůbec jednoduché. „Měli jsme rozpočet 150.000 liber. Nikdo je ale nechtěl dát, a tak nás podpořily hudební skupiny, například Led Zeppelin a Pink Floyd,“ vzpomínal režisér snímků Terry Jones. V roce 1979 skupina natočila Život Briana a o čtyři roky později nejznámější a také nejkontroverznější Monty Pythonův smysl života.
V roce 1989 zemřel – den před dvacátým výročím prvního vysílání létajícího cirkusu – Graham Chapman († 48) a skupina se prakticky rozpadla.
Čtyřicáté výročí prvního vysílání připomene „téměř pravdivý“ dokument o skupině, který by měl vyjít na DVD a Blu-ray v říjnu.