RECENZE – Pořad Ano, Šéfe! považuji, v porovnání s ostatními licencovanými pořady, za jednu z nejzdařilejších tuzemských adaptací zahraničního formátu na české prostředí. Podařil se casting, podařilo se vizuální zpracování a co víc, ať už to bylo záměrem, nebo nebylo, pořad uhodil na tu správnou diváckou strunu. Před několika týdny odstartovala slovenská televizní stanice JOJ vlastní verzi tohoto pořadu. Podívali jsme se, která verze je lepší a který šéf je drsnější.
Licence invencí nepřekvapí, ale…
Slovenská verze pořadu Ano šéfe! je, stejně jako verze česká, v základu licencí od začátku do konce a jako takovou je ji třeba brát. Obě produkce čerpají ze stejných manuálů, ze stejných pracovních a dramaturgických postupů. Invenci lze tedy čekat jen minimální a nepřekvapí, že je stejné všechno znělkou počínaje a systémem pořadu konče.
„Zlý šéf“ opět přijíždí do problémových restaurací, opět říká personálu i majitelům, co dělají a nedělají špatně, opět jsou tu emoce, zvýšené hlasy a nakonec v lepším případě nálepka a hvězdičky, v horším zklamání. Jediným podstatným rozdílem je dramaturgické zvládnutí pořadu a především onen „zlý šéf“, kterého vybírá každá produkce zvlášť.
Zlým šéfem je ve slovenské verzi šéfkuchař Jaroslav Žídek, který patří mezi světovou kuchařskou špičku a o jehož kuchařských kvalitách nemůže být sebemenších pochyb. Kuchařské kvality nejsou ale v pořadu Ano šéfe! všechno. Šéf se musí umět orientovat na dotyčném trhu, musí být na oko zlý, uvěřitelný, ale ne otravný, musí být pro personál i majitele jasnou a nezpochybnitelnou autoritou a musí se s nimi umět sžít.
Jaroslav Žídek má jako „šéf“ sice jen jednu, ale za to zásadní zásadní vadu, která vás při první scéně praští do nosu, respektive do uší. I když Žídek už řadu let žije a působí v Bratislavě, původně pochází z České republiky. To by teoreticky nemuselo vadit, ovšem pouze v případě, že by Jaroslav Žídek i přes svůj český původ perfektně ovládal slovenštinu. Slovenský „šéf“ Jaroslav Žídek bohužel mluví sice perfektní, ale češtinou.
Žídkova čeština je sice ozvláštněna tu a tam slovenským výrazem, či větou, jenže, když se Čech snaží mluvit slovensky, působí to, spíš než cokoli jiného, komicky (to vám potvrdí každý Slovák). Komičnost je ovšem to poslední, co by mělo z přísného „šéfa“ vyzařovat. Jarda Žídek tak má první hendikep.
K tématu reality show: Přečtěte si také jak jsme hodnotili reality show Šéfka: první reality show, která vás bude nudit
Český versus slovenský postrach restaurací. Kterého byste se báli víc?
…slovenský „šéf“ je Čech jako poleno a…
Volba Čecha na pozici slovenského „šéfa“ se sice na první pohled může zdát jako nepodstatný moment, je přeci důležité jestli „šéf“ umí vařit a jestli rozumí umění kulinářskému a ne odkud je. Jenže bohužel nelze zapomenout na onu drobnost, že Česko a Slovensko jsou dva samostatné státy.
Zkuste si na okamžik představit, že by českým šéfem byl kuchař původem ze Slovenska, nebo dejme tomu Němec jako poleno. Divácký ůspěch pořadu by byl v takovém případě velmi nejistý a nevsadil bych na něj ani psí chlup.
Stejně tak jako by v Čechách nejspíš nefungoval slovenský, nebo německý „šéf“, nemusí být na Slovensku vhodnou volbou český „šéf“ a to z prostého historického hlediska. Jistě, v Bratislavě nenarazíte na mnoho lidí, kteří by měli s Čechy problém, ale mimo Bratislavu se nějaký ten odpůrce Čechů a Česka sem tam najde a pokud mu nějaký Čech začne kecat do toho, jak má vařit, nebo vést hospodu, potom to nemusí dělat úplně dobrotu.
Je třeba si uvědomit, že i když je to nesmysl, tak stejně tak, jako část Čechů vnímá Slováky jako vyžírky, kteří „nás“ dlouho jen brzdili v rozletu, tak část Slováků vnímá Čechy jako uzurpátory, kteří „je“ dlouhodobě vykořisťovali.
O kuchařských kvalitách Jarosláva Žídka není pochyb. „Zloun“ z něj ale asi nikdy nebude.
…emoce se nekonají
Zapomeňme teď na češtinu hlavního protagonisty a pojďme se podívat na slovenskou verzi kuchařské show z dramaturgického hlediska. Pominu mírnou nejistotu prvních dílů, nevyváženost v tom, kdo dostane kolik hvězdiček, nebo sem tam nejisté akce scénáristů. Stejné porodní problémy měla i česká verze pořadu a na celkovém dojmu jí to nijak neubralo. Daleko větším problémem slovenského Áno, šéfe! je přátelská a milá povaha Jaroslava Žídka. Evidentně není ten typ, který by kohokoli poslal kamsi a který by neschopné kuchaře, číšníky, nebo majitele seřval na tři doby… a tak se v pořadu celkem pravidelně stává, že na něj část personálu celkem s klidem kašle, případně na něj kašle i samotný majitel restaurace. Z „šéfa“ Jaroslava Žídka se v tu chvíli stává, sice mírně nadávající, ale podřízený kuchař Jaroslav Žídek. Slovenská verze Ano, šéfe! je díky tomu tak nějak milá, relativně nekonfliktní a velmi pohodová. Jenže to všechno pořadu ubírá na zajímavosti.
Ona pohodovost je o to o to víc překvapivá, že Slováci jsou obecně daleko emotivněji založení, než my, čeští suchaři. Právě od slovenské verze pořadu Ano šéfe! jsem proto čekal, že z ní budou emoce minimálně alespoň kapat, jenže zatím se pořad v tomto ohledu držel až nepochopitelně zpátky. Emoční náboj by při tom mohl být právě tím momentem, který diváky přitáhne a udrží. Jestliže totiž v Česku fungoval jako hlavní moment pořadu fakt, že „někdo konečně dává těm špatným kuchařům a hostinským na frak“, tak na Slovensku se na toto lákadlo nelze spolehnout.
Slováci na stav tamních restaurací dávno rezignovali
Ve většině slovenských restauračních zařízení je totiž host pátým kolem u vozu, a co hůř, řada Slováků tento stav vnímá jako naprosto normální. Pokud by tedy nějaký pořad dokázal změnit slovenskou gastronomii k lepšímu, potom hurá a sláva. Mám ale pocit, že Áno, šéfe! k tomu má nakročeno zatím velmi nejistě.
A která verze je tedy lepší, a který „šéf“ drsnější? S nově objeveným patriotismem mohu bez uzardění říci, že české Ano šéfe! je jedním z mála pořadů, který vyhrává nad slovenskou verzí. Zatím co Jardu Žídka bych se nelekl ani za bouřlivé noci v opuštěném podchodu, tak Zdeňka Pohlreicha bych nechtěl potkat ani za slunného dne na rozkvetlé louce.
VIDEO: Podívejte se na slovenského šéfa na vlastní oči. Archiv pořadu Áno šéfe! na webu TV JOJ
Poznámka: V grafice k archivu pořadu Ano, šéfe na Slovensku se objevuje i Zdeněk Pohlreich. V samotné show vystupuje Jaroslav Žídek.