Bláznivé japonské formáty: Takešiho hrad a Ninja Faktor

takeshiho_hradVIDEA UVNITŘ – V rámci velkého speciálu jsme si dali krátkou pauzu k načerpání sil. Nekončíme a pokračujeme, dnes se podíváme na zoubek dvěma japonským formátům – Takešiho hrad a Ninja Faktor. Ano, oba formáty velmi dobře známe, právě proto se na ně podíváme trochu jinak a přineseme informace, o kterých jste možná nevěděli. Věříme, že se i tentokrát dozvíte něco zajímavého.

Takešiho hrad se vysílal od 1986 do 1989

Svou domovinu našel formát „Fūun! Takeshi-jō“ (v doslovném překladu „Turbulence! Takešiho hrad“) na japonské televizi „Tokyo Broadcasting System“ (TBS). Hlavní postavu Takešiho ztvárnil Takeši Kitano. A ačkoli se vysílá už v letech 1986-1989, dočká se dokonce speciálního návratu 2. dubna 2005 při příležitosti 50. výročí svého uvedení na TBS. Celosvětový fenomén má však potíže s lokální adaptací ve Spojených státech.

Hlavní zápletku jen velmi stručně, neb je známá z nedávného uvedení na Primě Cool. Na začátku stojí 100-140 soutěžících, kteří se pod vedením generála Lee probíjí k hradu. Zdolat musí nesmyslné, bláznivé a zejména náročné překážky a disciplíny. V poslední kole, tzv. „Final Showdown“ („Zúčtování“), se utkají se samotným Takešim, aby dobyli jeho sídlo. Hlavní výhrou bylo 8 tisíc dolarů (v přepočtu zhruba 144 tisíc korun), za celou dobu konání soutěže se ovšem na tuto částku podaří sáhnout pouhým devíti hráčům.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY VELKÉHO SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním soutěžících však záhy ukončena!

Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

Letní formát Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

Z Takešiho hradu se stala legenda, uváděna byla po celém světě

Formát „Takešiho hrad“ je rozhodně nesmrtelný, svědčí o tom nesmírná popularita na celém světě. Vysílal se dokonce v arabských zemích pod názvem „The Fort“ („Pevnost“) či v Indii, kde se vysílá i nyní. Od roku 2009 jej mohou sledovat diváci v Iránu pod názvem „Zlatá stezka“.

Původní stopáž formátu jsou 54 minuty, nicméně ve světě se většinou vysílají jen zkrácené verze. Nejinak tomu je ve Francii nebo Německu. U našich západních sousedů dostává show prostor na televizních obrazovkách v roce 1999, stanice uvádí dvanáct nejpovedenějších epizod na DVD. Naplánovány jsou další dva díly, nicméně nakonec světlo světa nikdy nespatří kvůli nízké poptávce. V Německu mohou formát sledovat diváci také na Comedy Central či VIVA.

Uvedení se Takešiho hrad dočká samozřejmě v České republice. Vůbec poprvé jsme jej u nás mohli sledovat v roce 2003 na dnes již neexistující TV3. Svůj prostor si má v páteční večery po 20. hodině. Dva čeští komici propůjčí hlas Takešimu a jeho věrnému příteli. Doprovodný komentář většinou zcela vymyšlený a vůbec neodpovídá tomu, co postavy právě říkají. Ovšem tak tomu je prakticky všude po světě. Pořadu tu rozhodně neškodí, snad právě naopak – toto uvedení má své kouzlo.

O comeback se postarástanice Prima Cool, původně jej uvádí ve všední dny v 19:30, nicméně diváci neprojeví dostatečný zájem a stanice premiéru druhé a třetí řady přesunuje na neatraktivní čas dopoledne. TV Prima vyrobí nový dabing, pouze s jedním hlasem. No a slovenské obrazovky nabízí tento formát od září letošního roku. TV Joj jej vysílá ve všední dny po 16. hodině, sesterská JOJ Plus reprízuje v 18:30.

Britský komentář k soutěži Takešiho hrad, Challenge TV

Pokusy o vlastní adaptace v zahraničí

Americká kabelová stanice Spike TV vysílá formát pod názvem „Most Extreme Elimination Challenge“ (Nejextrémnější vyřazovací výzva). Ve Spojených státech nastávají v devadesátých letech dva pokusy o vlastní regionální adaptaci formátu. V roce 1990 je průkopníkem stanice FOX s půlhodinovou verzí „King of the Mountain“ (Král hory), v ní bojuje jen deset soutěžících ve stejných disciplínách, neobjevují se zde však žádné doprovodné postavy. Nezájem byl drtivý, odvysílán je pouhý jediný díl, přičemž natočeny jsou pouhopouhé dvě epizody. O tři roky později se o vzkříšení postará CBS – „Storm the Castle“ (Útok na hrad). Hodinový formát proti sobě svede třicet rodin, na rozdíl od předchozího formátu Takešiho hradu obsahuje několik zcela nových disciplín. Rovněž „Storm the Castle“ se zařadí mezi velké „průšvihy“, jelikož i on se dožije jediného dílu.

Vlastní adaptace má formát „Takešiho hrad“ mimo jiné i ve Velké Británii. Typická epizoda britské verze obsahovala kolem osmi her, následovalo „Zúčtování“ (Final Showdown). Úspěchů se na rozdíl od amerických sourozenců dostavil, vysílá se od listopadu 2002 do ledna 2004, dokonce se dočká několika speciální vydání. Od roku 2009 se vysílá na kabelové stanici Challenge, která se orientuje na podobné soutěžní formáty. Diváci dokonce sepisují petici, v níž by rádi opět viděli nové epizody. K 10. výročí „požadují“ nové epizody, ty by se měly sestávat z dosud neviděných her (tedy vystřižených scén).

Americký komentář, zdroj: Spike TV

Ninja faktor, Sasuke, Ninja Warrior,…

Stovka soutěžících se na obrazovkách TBS utká mezi sebou, aby se dostala až do finále. Řeč je o formátu Ninja Warrior (Prima Cool uváděla pod názvem Ninja faktor, v Japonsku pod názvem Sasuke). Na rozdíl od Takešiho hradu se stále vysílá, je tomu tak už od 26. září 1997. Do soutěže se zapojuje široké spektrum soutěžících, nouze není o televizní osobnosti, olympioniky či mnohé jiné. Nouze není ani o mezinárodní účastníky – z USA, Číny, Bulharska, Koree,…

Jelikož hru znají rovněž čeští diváci z Primy Cool (vysílala jej do srpna 2011 o víkendu v 19:30), není třeba se podrobněji rozepisovat o pravidlech a soutěžích. Jen dodejme, že aktuálně mohou sledovat diváci JOJ Plus a to každou středu po 20. hodině se slovenským komentářem. V cílové skupině 12-54 let oslovuje pořad něco kolem desetiny publika.

A co by to bylo za japonský speciál bez japonštiny. Sasuke alias Ninja faktor.

Autor článku:

Komentáře (5)

  1. Lada73

    Díky za tento díl, už jsem si myslel, že další nebudou. co znamená ten „rozsypaný čaj“ v obrázku nahoře pod titulkem? Asi že Takešiho hrad, ne?

    A dotaz číslo 2: je správně Takeshi nebo Takeši?

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Budou další díly, čerpal jsem tvůrčí pauzu :). Příště Faktor strachu. Máte-li na mysli obrázek v perexu, tak první řádek značí Fūun (tedy Turbulence). Druhý řádek osvětlím lépe první tři písmena HIRAGANY (jedna ze dvou abeced japonštiny, měl jsem na výšce tři semestry :)…) a znamená to TA-KE-SHI. Poslední znak znamená zámek.

      Pro třetí písmenu druhého řádku (to „obrácené J“) se čte jako [ši], v anglické transkripci se zapisuje jako „SHI“, česká transkripce umožňuje i „ŠI“.

    2. Maxx

      Tak ten dotaz jestli Takeshi nebo Takeši je spíš otázka neznalosti transkripce. To je jak s ruštinou, nebo jakýmkoliv jiným jazykem, který nepíše latinkou. Jejich výslovnost např. písmene „š“ Češi a slovanské země přepisují s háčkem, anglicky mluvící země „sh“, německy mluvící „sch“ apod. Proto třeba Gorbačov se v němčině píše Gorbatschow atd. V češtině by proto určitě mělo být Takešiho hrad, jak je ve článku. I když je pravda, jak píše pan Petera, že tady u těch asijských jazyků asi není česká transkripce povinností, jako třeba u ruštiny, protože třeba čínštinu přepisujeme často podle anglické transkripce se všemi těmi „x“ apod., i když je výslovnost např. „č“. Ale v tom nejsem tak zběhlý, u azbuky je povinnost používat českou transkripci, např. Puškin, ale nikdy ne Pushkin. Jinak ohledně článku, Takešiho hrad jsem sledoval rád na TV3 a občas jsem se díval i na Coolu. Každopádně Ninja faktor je rozhodně mojí japonskou jedničkou a doufám, že se zase brzy na Cool vrátí. Rozhodně ale ať jím nenahrazují Survivor, to je vůbec nejlepší volba na 19. hodinu!

    1. Martin Petera Autor příspěvku

      Patrně nejste sám, protože se Takeši na Primě Cool neosvědčil… třeba Ninja faktor mě moc neoslovil, ale Takeši občas jako zpestření nebyl špatný… ano, bláznivé a divoké, ale jsou horší pořady :)

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .