ČT nabídne reinkarnaci Soukromých pastí i Českého snu

ceska-televize-167PRŮVODCE NOVÝMI PROJEKTY – Příznivci pozitivně hodnocené dramatické tvorby z komerčních televizí se mohou těšit. Česká televize v rámci připravovaných programových projektů nabídne seriál Nevinné lži od spoluautorky Soukromých pastí nebo Český žurnál od autorů fenomenálního filmu Český sen.

Osvědčené nápady od osvědčených tvůrců

Osvědčené nápady od osvědčených tvůrců, i tak lze hodnotit nové programové projekty České televize, které vznikají pod taktovkou nového vedení. Autorský tým Soukromých pastí navazuje na tento kladně hodnocený cyklus novým seriálem Nevinné lži, který přináší  aktuální společenská témata a fenomény. Nepůjde tedy o francouzsko-britské filmové dílo stejného jména, nýbrž o originální jednotlivé příběhy různých žánrů, které spojuje téma lži, která zamotala život hlavních hrdinů a jejich blízkých. K účasti na projektu Nevinné lži oslovují autoři výrazné herecké osobnosti, např. Aňu Geislerovovou, Jiří Langmajera, Ivana Trojana, Michala Dlouhého, Danielu Kolářovou, Lukáše Vaculíka, Terezu Brodskou a další.

Dalším zajímavým projektem může být cyklus Český žurnál, na němž se budou podílet dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda, autoři fenomenálního projektu Český sen. Cyklus Český žurnál ale bude koncipován jako série pěti situačních autorských dokumentů. Reflektuje hlavní události roku 2012, které se ocitly na předních stranách novin a v zájmu televizního zpravodajství. Každý z filmů se zabývá silným sociálním tématem a jeho širšími společenskými a politickými souvislostmi. Témata jsou zpracována bez dobových předsudků, cílem je vyprovokovat diváka k možnosti změny stereotypního přístupu ke skutečnosti.

ceskatelevize

Televizní seriál Ententýky scénáristky Lucie Konečné je typem moderní dramatické produkce, která chce oslovit dnešní generaci třicátníků a čtyřicátníků. Tón vyprávění bude slovy autorky svou lehkostí a svěžestí vycházet v tom nejlepším ze série Sex ve městě se zásadním rozdílem, kdy hlavní hrdinky neřeší jen sex, ale i děti a rodinu. Seriál vypráví o čtveřici žen a jednom muži na mateřské dovolené, které dohromady spojilo pískoviště. Toto prostředí funguje jako základna. Každý z pětice má svůj vlastní, dramatický, zábavný a občas i dojemný příběh. Důraz je kladen na zajímavé dialogy a humor. V hlavních rolích se objeví, Jitka Schneiderová, Filip Blažek, Kateřina Hrachovcová, Filip Čapka, Zuzana Kajnarová, Lucie Zedníčková a další.

Cirkus Bukowsky je koncipován jako dvanáctidílná série kriminálních příběhů, v nichž je hlavní hrdina Nestor Bukowsky zmítán nepřízní osudu a úkladných intrik. Z nevinně vypadající sebevraždy se v úvodním díle vyklube hned série vražd, pokaždé nepřímo směřujících k hlavní postavě. Série sází na vyprávění děje v noirové atmosféře, jak vystřižené z postmoderního komiksu, nechybí černý humor, nadsázka a paradoxní situace. Hlavní role Nestora Bukowského byla napsána na tělo charismatickému Pavlu Řezníčkovi, postavu podivínského právníka s cirkusovou minulostí ztvární Bob Klepl, v dalších rolích se objeví Vanda Hybnerová, Nela Boudová, postavu mrazivého kriminalisty Kuneše ztvární Martin Pechlát.

cirkus-bukowskyUkázka ze seriálu Cirkus Bukowsky. Foto: Česká televize

Dokumentární cyklus Fenomén underground se snaží zachytit fenomén, který byl v Československu naprosto originální a svérázný. Vznik tohoto cyklu, jehož autorem je František Čuňas Stárek, někdejší disident a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO, byl inspirován nedávnými odchody klíčových postav českého undergroundu: Václava Havla, Josefa Škvoreckého, Ivana Martina Jirouse, Věry Jirousové, Olgy Stankovičové, Markéty Fialkové a Jarmily Bělíkové. Kromě zmapování životního stylu a kultury sleduje série 42 dokumentů také zápas o lidskou svobodu, nezávislost a demokracii v tehdejším Československu. Na dokumentárním cyklu se budou podílet celkem čtyři režiséři: Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík, který je spoluautorem projektu.

Jak jsme viděli rozpad státu, ve kterém jsme společně žili od roku 1918? Na to odpovídá dokumentárně publicistický cyklus Sbohem, Československo, jehož záměrem není přesné mapování historických událostí a rozhodujících jednání, která vedla až k rozpadu tehdejšího Československa, ale spíše publicisticko-dokumentární zachycení okamžiků, přímých výpovědí, srovnání pocitů „tenkrát“, před 10 lety a nyní, po 20 letech. Autorem projektu je Čestmír Franěk, scénářů a režie se ujmou Jiří Podlipný, Vladimír Kučera, Václav Křístek, Jiří Fiedor, Ivan Stehlík.

Projekt České století je založen na bázi otevřené dramatické série, rozkrývající tabu klíčových událostí našich moderních dějin. Každý díl mapuje sérii napínavých konfliktů, jejichž důsledky se dramaticky promítly do života lidí a ovlivňovaly směřování našeho národa na dlouho dopředu. Třídílný cyklus České století sleduje historické osobnosti v momentech, kdy se musely rozhodovat s osudovými důsledky pro všechny, včetně jich samotných. Nejedná se rekonstrukci historických dějů, ale o dramatizaci situací, ve kterých tehdejší slavné osobnosti prožívaly pochyby, odhodlání i strach. Osobnost autora Pavla Kosatíka a spoluautora a režiséra Roberta Sedláčka zaručuje originální pojetí významných historických momentů našich dějin.

Přehled připravila redakce RadioTV s významným přispěním tiskového oddělení České televize.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .