KANDIDÁTSKÉ PROJEKTY UVNITŘ – Ani dnes nevynecháme představení dalších kandidátských projektů, které povolili uveřejnit uchazeči na pozici generálního ředitele České televize. Seznámíme vás se sedmi vizemi kandidátů, které doplňují prozatímní 23 projekty zveřejněné na stránkách Rady České televize.
Dnes patrně naposledy nabídneme náhled na kandidátské projekty, které předložili zájemci o křeslo ředitele České televize. Všechny dokumenty jsou zveřejněné na webu Rady České televize. V případě, že budou zveřejněny projekty další, samozřejmě se o něm zmíníme, alespoň formou krátké aktuality.
PŘEČTĚTE SI:
Rada ČT zveřejnila již 22 kandidátské projekty potenciálních ředitelů České televize
Jiří Janeček končí, kandidáti už zveřejňují projekty
Nejradikálnější postoj k formátování programů České televize zaujímá mezi všemi kandidáty patrně Stanislav Vaněk, první plnoformátový program by zrušil a nahradil by jej ČT24. Revize by potkala ČT4, sport by obsahoval v menší míře a zaměřil by se na životní styl.
Luděk Pištěk: Spokojenost s obsahem, poděkování Janečkovi
Dosud vykonával zejména technické funkce v jedné společnosti, získané zkušenosti by rád využil při práci v mediální sféře. Na ČT1 se mu nejvíce líbí úroveň Předpovědi počasí a Dobrého rána s Jedničkou, chválí stabilitu vysílacího okna v 19:00. Programovou skladbu všech okruhů považuje za „uspokojivou“, do programu by měly být zařazeny i atraktivní pořady ve slovenském jazyce pro lepší porozumění jazyku. Závěrem děkuje Jiřímu Janečkovi za odvedenou práci: „Pozice jakéhokoliv nástupce bude značně složitá a obtížná.“
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT LUĎKA PIŠTĚKA
Jiří Uher: ČT – trvalá hodnota a služba veřejnosti
Současný garant projektu Centra mediálního vzdělávání vidí jako problém odklon diváků od ČT1 a Událostí, rovněž fakt, že největší úspěchy mají reprízy. Jako klíčové ukazuje oblasti hospodaření, program (vyvážená nabídka programů, důraz na péči o kulturní dědictví, otevřenost vůči novým tvůrcům, silný ředitel programu). Zaměřil by se na zpravodajství, vyznačit by se měl „vztah mezi zpravodajským kanálem a Událostmi na ČT1„, zpravodajství se „nemá podbízet jako komerční televize„, nemá ovšem být ani „suchopárné a rezignující na změny„. Mimo jiné je třeba lépe definovat pravomoci, rozvíjet regiony a udržet sledovanost.
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT JIŘÍHO UHERA
Martin Vandas: Sloužím, tedy jsem
Dokumentarista, režisér a kameraman se nepokouší o post ředitele poprvé. Nedostatečně podle něj ČT sdílí své poslání s veřejností. Důraz by v případě zvolení kladl na šetření a efektivitu. Kavčím horám vytýká malou otevřenost a transparentnost. V neposlední řadě poukazuje na to, že „mnohé pracovníky ČT problémy občanů a kvalita demokracie málo zajímají„, program je dle jeho názoru „ukoptěný, bez radosti z tvorby„.
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT MARTINA VANDASE
Jan Vávra: TV bez sledovanosti je zbytečná
Bývalý šéf zpravodajství TV Nova a moderátor diskuzního pořadu Sedmička si myslí, že by se ČT neměla hnát za sledovaností, „na druhou stranu je televize, na kterou se lidé nedívají, poněkud zbytečná„. Také Jan Vávra poukazuje na klesající sledovanost Událostí, reportáže by měly být „minipříběhem“. Nebrání se „remaku“ starších formátu a jejich uvedením v novém stylu.
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT JANA VÁVRY
Stanislav Vaněk: Na ČT1 zpravodajství, revize ČT4 na životní styl
Dramaturga a režiséra vede ke kandidatuře „přesvědčení, že by ČT měla fungovat jinak – vstřícněji coby televize veřejné služby„. Za své úspěchy považuje například úsporu 40% nákladů na ředitelském postě MTF Zlatá Praha. V projektu uvádí několik mýtů: „ČT se neobejde bez mainstreamové okruhu„, „ČT musí vysílat pro všechny„, „nebude-li ČT pro všechny, bude pouze pro intelektuální elitu“ a jiné. Dále píše, že je „nezbytná monotematická specifikace vysílacích okruhů“ pro snažší orientaci diváka. První okruh bude stávající ČT24 (zprávy, politika, ekonomika, sociologie a jiné, přičemž Události by zkrátil na 15 minut a vysílal v 18:45, aktualizované zprávy chce nasadit na 19:45 a 21:45), ČT2 bude stavět na kultuře, umění, alternativní zábavě a dětských pořadech, ČT3 má vysílat osvětové dokumenty s akcentem na „přírodo- a společensko-vědní obory, přírodu a techniku„. Sport na ČT4 zůstane, začlení se ale do konceptu „Kvalitní životní styl“ o „zdraví, rodině, ekologii, obecné vzdělanosti, hobby, cestování a náboženství„.
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT STANISLAVA VAŇKA
Jan Vyčítal: ČT nemá být konkurentem komerčních stanic
Nikoli známý písničkář považuje sledovanost většiny okruhů za nadprůměrnou, vyzdvihuje zejména ČT24. Nezbytné je neustále pokračovat ve zlepšování budování PR České televize. Rezervy vidí na nabídce titulů v rámci Edice ČT, nové možnosti product placement. Prioritami určil například kvalitní program (vzdělávací, dokumentární, dětské pořady či relace pro seniory).
PDF: KANDIDÁTSKÝ PROJEKT JANA VYČÍTALA
Ondřej Zamazal: ČT1 má být zastřešující program
Člen Redakce sportu ČT, komentátor hokeje a reportér vidí několik priorit, například dokončit proces digitalizace, zvýšit dostupnost programů ČT na moderních platformách, přejít na HDTV (kromě zpravodajství). Programové okruhy by neměnil, domnívá se ovšem, že ČT1 se zbytečně snaží „vyrovnat svým obsahem komerčním stanicím„, má spíše obsahovat „to nejlepší ze všech tematických okruhů„.
Když pročítám některé projekty, tak se musím smát, kdo všechno může kandidovat. Nepochopil jsem například hned ten první projekt pana Pištěka. Co to jako je?!