GLOSA – Poslední dobou je nečekaně živo na regionálně-televizní scéně. Eva Stejskalová, šéfka projektu Regionalnitelevize.cz, by chtěla získat na provoz část z koncesionářských poplatků. Záhy generální ředitel ČT Petr Dvořák oznámil, že kromě dětského kanálu se uvažuje o spuštění dalšího programu se zaměřením na regiony. Je ovšem veřejnoprávní službou informovat o dění na radnicích? Zajímá vůbec někoho tolik informací z regionů?
Nedávno založená Asociace regionálních a lokálních televizí zareagovala na iniciativu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání zavést třetí typ televizních stanic, neziskové televize komunitní, a informovala, že prosazuje vznik tzv. Druhé veřejnoprávní televize.
Regionální zpravodajství suplující Českou televizi?
„Její studia by z velké části tvořila síť již fungujících regionálních televizí. Ty totiž vykonávají veřejnou službu v těch nejmenších regionech, kde doplňují úlohu České televize – zatím monopolní veřejnoprávní TV financované z koncesionářských poplatků,“ uvádí se v tiskové zprávě asociace. Regionalnitelevize.cz se podle svého vyjádření inspiruje modelem německé ARD, ta tvoří program od měst, spolkových zemí až k centrálnímu programu.
PSALI JSME: Česká televize plánuje dva nové kanály
Asociace regionálních a lokálních televizí (ARLT) tak chce z měsíčních koncesionářských poplatků 35 Kč, zbylých 100 Kč by si nechala Česká televize. Studia dle ARLT už nemusí být znovu vytvářeny, protože malé soukromé televize už tady existují. „Legitimuje nás k tomu nejen skutečnost, že tyto regionální televize již vysílají na satelitu ASTRA vedle ČT, TV NOVA a PRIMA čtyřiadvacetihodinový tok zpravodajských pořadů, ale zejména skutečnost, že regionální televize jsou těmi, které skutečně dokumentují život v našich regionech, aniž by za to byly odpovídajícím způsobem ohodnoceny. Mnohé z nich plní tuto funkci na bázi dobrovolnosti,“ řekla předsedkyně ARLT Eva Stejskalová.
ČT se ohradila: „Je to nepřiměřená částka“
„O změně zákona nerozhoduje ani ČT, ani asociace regionálních vysílatelů, ale zákonodárci. Pro tuto chvíli je jediným televizním veřejnoprávním vysílatelem Česká televize, která plní službu veřejnosti v souladu s Kodexem ČT,“ uvedla v této souvislosti tisková mluvčí České televize Michaela Fričová pro Rádio Impuls. Část 35 Kč z poplatků prý odpovídá provozu ČT24 a ČT4. „Je to nepřiměřeně vysoká částka, vezmete-li, že za to ČT nabídne dva celoplošné programy – zpravodajský a sportovní,“ doplnila Michaela Fričová.
Studia RTA prý neměla kde vysílat. No jiní si místo našli
Koho zajímá, co schválí radnice v Horní-Dolní?
Eva Stejskalová z Regionalnitelevize.cz si myslí, že zájem je silný. Jako hlavní výhodu vidí v možné propagaci regionů a cestovního ruchu. Lidé z jednoho konce republiky se tak dozvědí, kam mohou cestovat. Navíc zdůrazňuje, pouze tyto regionální televize „dokumentují život v našich regionech„. Myšlenka je to jistě chvályhodná. Projektu Regionalnitelevize.cz přeji mnoho diváků a úspěchů. Rozhodně ale nemám zájem sledovat, jak se radní a zastupitelé chlubí svými úspěchy. Nechci tím útočit na malé televize, nicméně tendence nekriticky hodnotit dění určitě „veřejnoprávní“ není. Nechci jako koncesionář přispívat na provoz podobných projektů.
SOUVISEJÍCÍ: Prima by teoreticky mohla vysílat dvě verze. S regiony i bez nich
Asociace regionálních a lokálních televizí dále argumentuje tím, že Česká televize neinformuje pozitivně o tom, co se děje v regionech. Pokud se prý něco odvysílá, je to vždy v souvislosti s nějakým kriminálním zločinem. Proč sledovat, jak paní Nováková právě odchovala dvacet kachniček? Pozitivně o regionech informuje například Toulavá kamera a nepotřebuji dokumentovat život v mém okolí. To s odpuštěním zvládnu sám.
Máme tu až čtyři regionální projekty
Radim Pařízek a Vladimír Železný chtějí spustit další regionální projekt Regio. Čili to máme už třetí teoretický projekt. No a ještě Metropol TV. I ta pracuje na spuštění celoplošného projektu, do něhož by se připojovaly regionální studia. Mohli jsme tu mít i další dvě sítě. R1 zanikla, resp. jednotlivá studia se osamostatnila. No a RTA tvrdila, že nemá kde vysílat. A ono hle, jsou tací, kteří si místo najdou. Kde se teda stala chyba? Že by došlo na slova škarohlídů, že prodej studií RTA byl čistý kalkul s možností případné arbitráže?
K TÉMATU: Radim Pařízek a Vladimír Železný připravují televizi Regio, celoplošný program pro regiony
Myslím, že o něco větší prostor regionům by Česká televize věnovat mohla. Řekl bych ale, že není třeba navyšovat nijak radikálně (stačilo by o deset minut denně víc). A hlavně proboha, nezřizovat samostatný regionální kanál ČT6! Omlouvám se za expresivní výraz, ale jednoduše toto už není veřejnoprávní služba. Zajímá-li mě dění v mém okolí, jednoduše se podívám na internet, poslechnu si obecní hlášení, přečtu místní zpravodaj, nebo se jednoduše zeptám sousedky (ty bývají zpravidla velmi dobře informovány).