Digitalizace: V souboji o čas zatím vedou Nova s Primou

Proces digitalizace českého éteru, který byl paralyzován soudním rozhodnutím o zrušení licencí šesti televizním vysílatelům, akceleroval v posledních dnech třemi důležitými událostmi. Asociace digitálních televizí zvažuje podání arbitráže proti České republice kvůli zmaření svých investic, Česká televize je rozhodnuta budovat svoji digitální síť na současných analogových kmitočtech ČT2 a Nova s Primou odmítly přistoupit k Technickému plánu přechodu – základnímu stavebnímu kameni, na kterém česká digitalizace stojí.

Když před rokem získalo šest vysílatelů licence pro digitální vysílání, vypadalo to, že se Česko poměrně rychle dočká nebývale široké nabídky snadno dostupných televizních stanic. Proces zrodu nových kanálů byl loni v září přerušen rozhodnutím pražského Městského soudu, který vyhověl stížnosti společnosti CET 21 (provozovatel Novy), která v licenčním řízení neuspěla a nebyla spokojena s odůvodněním Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Šest vítězů bez licencí (TV Barrandov, Febio TV, Pohoda, Z1, RTA a Óčko) vytvořilo Asociaci digitálních televizí (ADT), která hájí jejich společné zájmy.


Na úterní tiskové konferenci ADT oznámila, že nejzazším řešením, které digitální televize zvažují, je arbitráž vůči českému státu, v níž by požadovaly zhruba 1,4 miliardy korun, což jsou náklady, které do současnosti broadcasteři vynaložili v souvislosti s přípravami na zahájení vysílání, které jim bylo znemožněno. „Dosavadním postupem státu jsou jednoznačně zvýhodňovány již existující televizní subjekty a novým projektům je ve vstupu na trh bráněno. Přitom know how nových subjektů a jejich programové novinky byly často převzaty do vysílání právě jejich budoucích konkurentů,“ uvádí Martin Mrnka v prohlášní ADT. Vstup nových subjektů na televizní trh v ČR měl podle ADT přinést přímé investice ve výši přes 5 miliard korun a přímo zaměstnat okolo jednoho tisíce lidí.


Do mozaiky posledních událostí, týkající se přechodu na digitální vysílání v Česku, zapadá aktuální postoj Novy a Primy, které odmítly přistoupit k Technickému plánu přechodu (TPP). Tato „kuchařka“, podle které se mělo v tuzemsku postupně přejít z analogového na digitální vysílání, totiž stanovuje, že by současné terestricky vysílající stanice měly do konce roku 2010 postupně odevzdat své současné analogové kmitočty, na něž ale mají licence platné až do roku 2017 (Nova) a 2018 (Prima) a které by byly využity pro stavbu sítí pro DVB-T.


Obě stanice uvádějí, že nebyly vytvořeny podmínky, které by umožňovaly vyslovit jejich souhlas s TPP. Zejména není vyřešen jejich požadavek na přidělení bonusových licencí, které jim měly zčásti kompenzovat výrazné zostření konkurence na televizním trhu a tím předpokládané snížení výnosů z reklamního trhu. „Za naprosto zásadní dále považujeme, aby nedošlo ke zhoršení dostupnosti televizního signálu a aby diváci nebyli dotčeni zbytečnými náklady, které mohou vyplynout díky chybnému načasování harmonogramu TPP a jeho nevhodně zvoleným postupem,“ uvedla mluvčí Novy Veronika Šmítková.


Na místě odmítla přešlapovat Česká televize a ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (a s požehnáním Rady ČT) se rozhodla nezávisle na TPP budovat svoji digitální síť na kmitočtech, kde teď analogově vysílá ČT2. V některých místech tak dojde k situaci, že pro diváky bude signál ČT2 dostupný jen v digitální formě. Prvním místem v tuzemsku, kde nebude analogový signál programů ČT a Novy dostupný vůbec, bude od poloviny letošního roku Domažlicko.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .