K nově se přidala Prima, naopak Lagardere tendr nenapadl

Tento týden vypršela lhůta pro napadnutí rozhodnurí RRTV o udělení digitální licencí a podle předpokladů podala žalobu celá řada neúspěšných žadatelů. Již v pondělí jsme informovali o krocích provozovatele TV Nova a včera podání žaloby potvrdila i Prima. Jeden z největších favoritů digitálního tendru, mediální skupina Lagardere, podle slov svého prezidenta Michela Fleischmanna rozhodnutí Rady respektuje a žalobu nepodala.

Také společnost FTV Prima, která se s projektem Prima klub účastnila řízení o jednu pozici v multipolexu B, napadla rozhodnutí Rady u soudu. ČTK to včera řekla mluvčí Primy Jana Malíková bez bližších podrobností s tím, že se vyjádří později. Žalobu podala také společnost Step Public Relations, jíž Rada zamítla žádost o kutilskou televizi A je to! Režisér Fero Fenič, zakladatel Febio TV, která v tendru uspěla, dnes ČTK řekl, že do rozjezdu stanice již se investovalo několik desítek milionů korun, možná i sto. „Vpřípadě, že by došlo ke zpochybnění licenčního řízení, pak bude musettyto náklady převzít stát, protože my jsme všechny požadavky licenčníhořízení splnili. Po rozhodnutí RRTV jsme pouze začali toto rozhodnutídůsledně naplňovat tak, jak nám to ukládá zákon,“ uvedl.


Fleichmann: Nechceme digitalizaci oddalovat


Někteří z neúspěšných žadatelů ovšem rozhodnutí Rady respektují a k soudu se nechystají. Např. mediální skupina Lagardere, která se účastnila licenčního řízení s projekty televize pro ženy TF1 a hudebního kanálu TE2, v digitálním tendru neuspěla, přestože byla obecně považována za jednoho z největších favoritů. „Mrzí nás to a musím říct, že jsme tím rozhodnutím byli až dokonce zaskočeni.
Domnívám se, že naše analýzy, které jsme v rámci příprav tohoto projektu vytvořili a předali Radě, byly snad jedny z nejkompletnějších ze všech projektů a byly vytvořeny s jednou z největších znalostí problematiky… A vše, co Rada požadovala, jsme jí doopravdy transparentně a kompletně předali. V následném odůvodnění zamítnutí našich žádostí jsme pak zjistili, že ne vše, bylo bohužel vzato v potaz,“
uvedl pro RadioTV prezident Lagardere Michel Fleischmann.


Ani tak ovšem skupina odvolání proti rozhodnutí k soudu neposlala. „Neodvoláme se, protože bychom tím nic pozitivního
nedosáhli: rady si vždy stojí za svými rozhodnutími a svá rozhodnutí potvrzují, takže takové odvolání cítíme jako oddálení něčeho, co stejně nastane. Bylo otázkou, co je v našem zájmu, jestli oddalování či ne, a podle toho jsme se také zachovali,“
vysvětluje Fleischmann a dodává: „Šli jsme do těchto projektů s tím, že na ně máme investice, plány, programy a jednu důležitou věc – jako jediní mimo stávajících broadcasterů – knihovnu. Digitalizace zatím jen začíná, držitelé nových licencí i se svými programy teď budou muset prokázat svoji životaschopnost, takže je to nyní na nich. Přejeme jim při tom mnoho štěstí.“

Fleischmann se také zamýšlí nad způsoběm výběru vítězných projektů a poukazuje na odlišné postupy mediálních rad ve vyspělých zemích. „Všude v Evropě byly digitální pozice uděleny firmám, které jsou držiteli známých značek a mají jasnou ekonomickou základnu. V tomto je Česká republika unikátem a je zajímavé, proč se tak stalo. Já neznám zemi, kde by byly uděleny licence firmám, které nemají značku, jež zajistí, aby za ní divák šel. Je velice těžké postavit mediální značku, to se nedá udělat jenom tím, že se zapne televize a něco se v ní pustí.“ Více podrobností přineseme v rozsáhlém rozhovoru s Michelem Fleischmannem, který se na RadioTV objeví počátkem příštího týdne.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .