Přes dvě stě námětů se objevilo v rámci připomínkového řízení k chystané novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která má za cíl odblokovat proces televizní digitalizace v Česku. Držitelé současných analogových licencí pro vysílání komerčních stanic Nova a Prima uvádějí, že časový prostor pro studium návrhu a následné podání připomínek byl nedostatečný. Zástupci společností, které před rokem získaly digitální licence, o něž později přišly, označují jejich postoj za záměrně zdržování.
Během jediného týdne po zveřejnění společného návrhu ministerstev kultury a vnitra na novelu zákona o rozhlasového vysílání se sešlo na dvě stovky komentářů a připomínek. Podaly je státní orgány, ministerstva, provozovatelé vysílání, operátoři sítí, zástupci digitálních televizí a dalších subjektů. „Výsledky tohoto procesu se promítají do konečných úprav návrhu zákona, který jako komplex bude připraven pro jednání vlády,“ uvedl pro server Česká média národní koordinátor pro digitalizaci Zdeněk Duspiva. Některé náměty, které přímo nesouvisí s aktuálně řešenými problémy, legislativci využijí v dalších připravovaných mediálních zákonech.
Hojně diskutovaná novela by se na jednání vlády měla dostat již tuto středu 30. května. Původně měla být na programu v minulém týdnu, ale většinu času ministům zabrala diskuze k ekonomické reformě a tak se na ni nedostalo. Po projednání ve Strakově akademii přijde na řadu Malá Strana a obě parlamentní komory. Závěrečné slovo k návrhu bude mít prezident, v případě jeho veta pak Sněmovna.
Zástupci obou analogově vysílajících komerčních stanic dali najevo svoji nevoli s nedostatkem času pro řádné prostudování novely a její připomínkování. „Ministerstvo vnitra dalo TV Nova šibeniční termín dvou pracovních dnů, do kterých se měli naši právníci i technici k tomuto návrhu vyjádřit“, uvedl generální ředitel TV Nova Petr Dvořák a dodal: „Tento termín nám naprosto neumožnil zpracovat detailní právní a technickou analýzu a připravit seriozní stanovisko k návrhu.“ Provozovatel této stanice ho veřejnosti představí po důkladné přípravě 4. června.
Podobné stanovisko zaujala i TV Prima: „Požádali jsme o prodloužení lhůty k předložení komentáře digitální novely do 6. června tohoto roku,“ sdělil mluvčí stanice Ladislav Pavlík. Prima podle jeho slov varuje před příliš rychlým procesem digitalizace, který by mohl vést ve svém důsledku až ke zhroucení televizního trhu a omezení dostupnosti současných programů. Upozornil i na nutnost zajistit masivní rozšíření set-top-boxů do domácností.
Na opatrné komentáře Novy a Primy reagovali někteří představitelé digitálních televizí, které obdržely před rokem licence na vysílání, aby o ně v září loňského roku soudním rozhodnutím přišly.
Šéf Febio TV Fero Fenič v Lidových novinách soudí, že vůči televizím Nova a Prima se návrh staví neobyčejně velkoryse. „Nabízí jim, že pokud uvolní své dosavadní analogové frekvence a přejdou na digitální vysílání, dostanou kromě své současné licence ještě další dvě navíc bez licenčního řízení,“ poznamenal Fenič. Tuto nabídku označil za velkorysost, jakou od státu nezná žádný jiný soukromý podnikatel v naši zemi. Připomněl také, že ostatním subjektům časový prostor na vyjádření připomínek k novele stačil.
Generální ředitel zpravodajské stanice Z1 Martin Mrnka poukazuje na serveru Digizone.cz na fakt, že právníci Novy a Primy již v úterý při veřejném projednávání připomínek k digitální novele celé čtyři hodiny komentovali a kritizovali jeden paragraf za druhým. „Světě div se, jediný, na kterém nenašli žádný zádrhel, byl paragraf o udílení kompenzačních licencí,“ uvedl Mrnka a pokračoval: „Po ukončení celého jednání prohlásili, že se schůzky oficiálně neúčastnili a že veškeré pronesené připomínky byly pouze „neautorizované“ názory jich samotných, soukromých osob bez jakéhokoli mandátu.“
Postoj obou stanic označil Mrnka za hru na zdržovanou. Dodal, že se v celé záležitosti jedná hlavně o příjmy z reklamního trhu, který je nyní navíc narušen postupným utlumováním inzertního času v České televizi. Podle jeho slov se nelze divit neustálé snaze o odklad digitalizace a tím pádem nástupu nových konkurentů „Zisk Novy před zdaněním lze odhadnout za jediný den na pěkných 11 milionů, za týden 77 milionů a za měsíc 330 milionů korun,“ vyčíslil ředitel stanice Z1.