Pospíchal: Digitální licence pro rádia chceme řešit co nejdříve

Televizní digitální licence byly uděleny a na řadě jsou rozhlasové. Krátce poté, co RRTV ukončila patnáct měsíců trvající tendr na obsazení dvou multiplexů DVB-T televizemi, se začíná vést debata, jakým způsobem …Televizní digitální licence byly uděleny a na řadě jsou rozhlasové. Krátce poté, co Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ukončila patnáct měsíců trvající tendr na obsazení dvou multiplexů DVB-T televizemi, se začíná vést debata, jakým způsobem digitální multiplexy doplnit o rozhlasové stanice. Místopředseda RRTV Petr Pospíchal RadioTV ujistil, že mezi radními existuje vůle, aby k vyhlášení licenčního řízení došlo co nejdříve.

„Nejprve je potřeba, aby si rada ujasnila záměry se zbylým datovým tokem v obou digitálních sítích. S tím souvisí úkol, který Rada udělila svému Úřadu, aby vyhlásil licenční řízení na tři zbývající pozice pro televize, a také očekávání, jaká bude konečná podoba novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání,“ vysvětlil pro RadioTV místopředseda Pospíchal.

Debata o obsazení digitálních multiplexů rozhlasovými stanicemi by měla být zahájena již tuto středu na poradě předsednictva RRTV. Před vyhlášením licenčního řízení je podle Pospíchala třeba projednat důsledky zrušení paragrafu 24a zákona o vysílání, ke kterému došlo v novele schválené poslaneckou sněmovnou. Tento paragraf totiž ošetřoval přidělování digitálních licencí provozovatelům analogových stanic a na jeho základě byly mj. uděleny digitální licence v multiplexu A Českému rozhlasu.

Přestože pro rozhlasové stanice je primárně určeno T-DAB vysílání, podle Pospíchala je pravděpodobné, že se Rada bude nejdříve zabývat rozhlasovými licencemi v „televizních“ DVB-T multiplexech. „Je rozhodně potřeba řešit obě technologie, ale reálnější je v současnosti DVB-T, protože to je platforma, která se teď naplno otevírá a je třeba multiplexy zkompletovat.“

„Můžu vás ujistit, že chceme, aby se ta diskuze vedla velmi rychle, protože jsme to jednak v minulosti slíbili a také se musíme chovat zodpovědně vůči provozovatelům digitálních multiplexů, kteří v současnosti nemohou pronajímat celou svou kapacitu,“ dodává Pospíchal.


Jak budou multiplexy vypadat?

V současnosti má řádnou digitální licenci pro vysílání v DVB-T devět rozhlasových stanic. V Multiplexu A vysílá ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Radio Wave, Radio Česko, D-Dur a ČRo Leonardo. Oprávnění vysílat digitálně má také Frekvence 1, která ovšem z řádného vysílání odstoupila kvůli vysokým nákladům a do budoucna i poosmé Český rozhlas, který dostal povolení nasadit jazykově-vzdělávací program ČRo Lingua.

Podobu zbývajících dvou multiplexů budeme znát až po skončení dosud nezahájeného licenčního řízení, ovšem již v roce 2004 Rada nastínila svou představu, jak by mohly být obsazeny. Do multiplexu B plánovala Rada nasadit jeden veřejnoprávní program a pět tématicky vyhraněných stanic a do multiplexu C opět jeden veřejnoprávní program a pět regionálních. Do tohoto multiplexu by se tedy teoreticky mohly společně s regionálními programy ČRo vtěsnat prakticky všechny stávající lokální stanice, protože prakticky v žádném regionu s výjimkou Prahy neexistuje více než pět lokálních rádií.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .