Po patnácti měsících je konečně jasno. Rada pro RTV dnes rozhodla o udělení šesti licencí pro televizní vysílání v digitálních multiplexech B a C. Z téměř čtyř desítek projektů Rada vybrala Óčko, Z1, Febio, TV Barrandov a TV Pohoda.Po patnácti měsících je konečně jasno. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání dnes rozhodla o udělení šesti licencí pro televizní vysílání v digitálních multiplexech B a C. Z téměř čtyř desítek projektů Rada vybrala Óčko, Z1, Febio, TV Barrandov a TV Pohoda.
Multiplex B: překvapivá Pohoda
Pozice v multiplexu B, jehož provozovatelem je Czech Digital Group, získaly společnosti První zpravodajská (zpravodajský kanál Z1 – podrobnosti v článku Představujeme projekty DVB-T: Z1 News Channel), TP Pohoda s.r.o. (dětský kanál TV Pohoda) a Regionální televizní agentura a.s. (regionální síť RTA). Čtvrtou pozici v tomto multiplexu Rada již dříve udělila Televizi Prima, která je s provozovatelem multiplexu vlastnicky spřízněna.Multiplex B bude zřejmě zasvěcen zpravodajství. RTA vlastní skupinu regionálních televizí (TV Gimi, Emurfilm, TV Polar, TV Plus, TV Fatem a ode dneška opět i TV Vysočina), které se živí hlavně dodáváním zpravodajských příspěvků na TV Nova. Za projektem zpravodajské televize Z1 stojí silná slovenská finanční skupina J&T, která má zkušenosti s provozem slovenské stanice TA3, a největší neznámou je TV Pohoda, jejímž většinovým vlastníkem je provozovatel Radia Čas Radim Pařízek. Ten Radu přesvědčil projektem televize zaměřené na děti ve věku 2-24 let, kterým chce nabídnout program více veřejnoprávní než Česká televize.
Multiplex C: plné formáty
Pozice v multiplexu C, jehož provozovatelem je Český Telecom, Rada přidělila společnostem Barrandov studio a.s. (plnoformátová stanice TV Barrandov), Stanice O a.s. (hudební televize Óčko) a Televize Febio s.r.o. (plnoformátová Febio TV – podrobnosti v článku Představujeme projekty DVB-T: Febio TV ). Čtvrtá pozice v multiplexu C zatím obsazena nebyla, podle původních plánů RRTV měla být rozdělena pěti regionálním televizím.Projekt hudební televize Óčko ze stáje Mafra asi netřeba představovat. Stanice vysílá přes satelit, je dostupná ve většině kabelových sítích, aktivně se účastní digitálních experimentů a udělení řádné vysílací licence se všeobecně očekávalo. „Je to příjemná zpráva a ocenění dobrého projektu. Udělení licence na digitální vysílání je pro Óčko nejhezčím dárkem, který mohlo ke svým podzimním čtvrtým narozeninám dostat. Licence nám umožní další pokrytí České republiky signálem a diváci tak získají nový atraktivní program. Už teď můžeme slíbit další nové pořady,“ říká Jiří Balvín, generální ředitel hudební televize Óčko.
Mnohem větší otazníky vzbuzují projekty dvou plnoformátových televizí Febio a Barrandov, jejichž příprava si logicky vyžádá mnohem více času. Majitel Febio TV Fero Fenič dnes pro ČTK uvedl, že využije větší část ze lhůty 360 dní, protože za půl roku nelze postavit studia ani nakoupit pořady, jako možný termín spuštění přitom naznačil konec zimy.
Favorité neuspěli…
Velkým zklamáním je dnešní verdikt RRTV pro některé předpokládané favority. Mediální skupina Lagardere neuspěla se svými projekty TF1 a TE2 a digitální televizi nepovede ani zkušená televizní ředitelka Kateřina Fričová, která se řízení účastnila v rámci projektu lifestylové stanice Top TV.Se svými projekty neuspěly ani stávající celoplošné televize Nova a Prima. U nich se ovšem předpokládá, že jim druhý kanál bude přidělen automaticky novelou zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, který má v současnosti na stole opět Poslanecká sněmovna. V takovém případě by jim RRTV mohla přidělit zbývající pozice v obou multiplexech.
Všechny licence byly uděleny na dvanáct let a úspěšní žadatelé mají podle zákona 360 dní na zahájení vysílání. Rozhodnutí o udělení ovšem ještě nenabylo právní moci, takže tato lhůta zatím neběží. Podle zvyklostí z licenčních řízení posledních let lze očekávat, že rozhodnutí RRTV napadnou někteří neúspěšní žadatelé u Městského soudu v Praze.