Česká veřejnost byla před třemi dny seznámena se společným návrhem novely zákona o televizním a rozhlasovém vysílání, které připravily týmy ministerstev vnitra a kultury. O základních změnách, které by novela měla přinést, informoval náš server již v pátek. Navrhované řešení by mělo odblokovat soudními spory ochromený proces televizní digitalizace. Nyní se podívejme, jaké nejbližší kroky by se v procesu přechodu z analogového na digitální vysílání v Česku měly uskutečnit.
Připravený ministerský materiál se ocitne v příštím týdnu na jednání vlády. Nenastanou-li komplikace, mohla by se poté novela poměrně rychle dostat do parlamentu. „Při pozitivním vývoji by bylo možné tento bod zařadit 5. června na jednání Poslanecké sněmovny,“ odhadl národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva. Na stůl členů druhé komory parlamentu – Senátu by se novela mohla dostat v červenci.
Součástí zákona je i postup při odevzdávání současných analogových licencí, které jsou v případě komerčních stanic Nova a Prima platné ještě deset let. Pokud by provozovatelé těchto televizí přistoupili na termín ukončení analogového vysílání k 9. září 2009, obdrželi by za vstřícnost dvě bonusové digitální licence. Vyhovovalo-li by jim více přejít na plné digitální vysílání k 10. říjnu 2010, byla by pro ně připravena už jen jedna licence navíc.
Stát by si po přijetí novely navíc pojistil ochotu současných broadcasterů vzdát se nynějších analogových licencí radikálním zvýšením poplatků za provoz vysílačů. V roce 2010 by se roční platba za využívání jediného z nich mohla vyšplhat až na 18 miliónů korun. To je až stokrát více než dosud. Dalším nátlakovým krokem vůči dvojici komerčních stanic by byl povolený návrat reklamy na obrazovky České televize.
Ani jedna z nich nový ministerský návrh zatím nekomentovala. „V současné době ho studují naši právníci,“ uvedl ve zpravodajství ČT generální ředitel Novy Petr Dvořák. Podobný postoj za TV Prima tlumočil její tiskový mluvčí Ladislav Pavlík. Ředitel Dvořák navíc v pátek kritizoval nedostatečný časový prostor k připomínkování novely.
Pokud by se naplnil předpokládaný časový rámec návrhu zákona, dočkali by se čeští diváci do roka a půl téměř dvaceti digitálně vysílajících stanic, které by zaplnily čtyři multiplexy. Kromě tří komerčních bude jeden veřejnoprávní obsahovat čtyři kanály České televize. Ta je připravena plně přejít na digitální vysílání už k 8.srpnu 2008. Digitální pokrytí Česka si bude postupně zřizovat vypínáním analogových kmitočtů, kde nyní vysílá ČT2. V některých místech dojde i k vzájemné výměně pozic ČT2 a ČT1 tak, aby byl zatím všude k dispozici analogový signál prvního programu a digitální multiplex obsahující všechny čtyři kanály ČT.
Postupné vypínání původního analogového signálu by měla provázet silná kampaň, která by všem divákům vysvětlila jednotlivé aspekty digitální revoluce v éteru a zejména je upozornila na nutnost nákupu set-top-boxu ke každému televizoru. Dají se pořídit za ceny do dvou tisíc korun. Odměnou za vynaložené pořizovací náklady bude výrazně širší programová nabídka. „Očekávám, že budeme mít podporu deseti milionů diváků,“ dodal optimisticky ministr vnitra Langer (ODS) při páteční prezentaci ministerské novely.