Půlnoc z pátku na sobotu se stala předělem v historii televizního vysílání v Česku. Poprvé byl na části území vypnut analogový signál (kanály ČT1,ČT2, TV Nova – vysílač Vraní vrch) a ti z diváků, kteří nezachytí příjem ze vzdálenějších vysílačů jsou od nynějška závislí na signálu digitálním (nejsou-li abonenty kabelových, satelitních či IPTV operátorů). Desítky lidí vyrazily do elektroobchodů až poté, co na svých obrazovkách viděly jen zrnění.Prvotním důvodem k tak zásadní změně byla skutečnost, že ČT2 vysílala analogově z Vraního vrchu na 12.kanále, tedy na stejném kde vysílá digitální rozhlas v Bavorsku. Docházelo k vzájemnému rušení a podle mezinárodních smluv má v tomto případě přednost právě bavorské médium.
Změna se dotkla desítek tisíc domácností v jihozápadních Čechách (Domažlicko, část Tachovska, Klatovska a Plzeňska). V posledních dnech a týdnech se v médiích této záležitosti věnovala mimořádná pozornost. Diváci byli intenzivně informováni o nutnosti přizpůsobit se novému stavu zakoupením set-top-boxu či satelitních kompletů. I tak v sobotu ráno přispěchaly do odborných prodejen v regionu desítky zákazníků a nakupovaly potřebnou techniku.
„Od půl osmé chodili lidé, kteří zjistili u ranní kávy že jim nejde televize,“ komentoval s nadsázkou ve vysílání České televize sobotní frmol ve své domažlické prodejně David Rácz. Obchodníci se na zvýšený zájem připravili, očekávali že mnozí nechají nákup přístrojů na poslední chvíli. „Přijeli jsme ve čtvrtek z dovolené, takže jsme se k tomu dostali až teď,“ vysvětlil svůj poměrně pozdní nákup třiatřicetiletý Jiří Vaníček.
Samotný akt vypnutí proběhl jednoduchým kliknutím technika v pražské centrále Radiokomunikací. Nejprve bylo vypnuto analogové vysílání obou veřejnoprávních kanálů, o pár vteřin později došlo i na signál TV Nova. Stejné datum pro další významnou změnu zvolila i Česká televize. Obměnila svoji vizuální podobu včetně loga a znělek svých zpravodajských pořadů. Mnozí diváci na Domažlicku tak důležitý přelom v příjmu televizního signálu mají spojen i s novou podobou veřejnoprávních kanálů.
Kromě prvního českého multiplexu, který obsahuje čtyři kanály České televize a TV Nova, naladí lidé v jihozápadním příhraničí i tři digitální multiplexy z bavorského vysílače Hoher Bogen. Celkem tak mají na výběr z jedenadvaceti digitálních stanic. Kdy k nim přibudou další české kanály, záleží na poslancích Parlamentu ČR, kteří budou koncem září rozhodovat o vládním návrhu zákona o televizním vysílání. Schválí-li jej v současné podobě, měla by již příští rok být k dispozici minimálně šestice stanic, která obdržela licence v loňském roce, ale kvůli žalobám neúspěšných žadatelů o ně přišla. Nabídku by tak mohly obohatit Febio TV, TV Barrandov, Z1, Óčko, TV Pohoda a RTA.
Další oblastí, která přijde o analogový signál, bude Ústecko. Analogové vysílání z Bukové hory by mělo být ukončeno do konce letošního roku. Definitivní termín ale stále není stanoven.