Přesně před rokem odstartovalo v síti tehdy druhého největšího kabelového operátora vysílání digitální kabelové televize DVB-C. Společnost Karneval Media příznivce technických novinek napínala, spuštění plného provozu bylo několikrát odloženo.
Jako první mohli vyzkoušet výhody nové technologie abonenti v některých částech Prahy, Kralupech nad Vltavou a Neratovicích. Ti ji ve zkušebním provozu sledovali již před Vánoci 2005. Loni na jaře k nim postupně přibývali klienti Karnevalu ze západních Čech, Brna a Ostravy, později i dalších lokalit. V současnosti si jich digitální vysílání předplácí zhruba třicet tisíc.
Zákazníkům většiny dalších provozovatelů, včetně jedničky na trhu kabelových televizí UPC, kteří mají o digitál zájem, zůstávají oči pro pláč a jediný způsob příjmu kabelové TV – analogový. Situace se nezměnila ani poté, co UPC v loňském roce pohltila Karneval Media. Dojde sice k postupnému sloučení obou firem, jejich nabídek a databází klientů, ale ti, kteří využívají vysílání DVB-C se nemusí obávat, že by o něj přišli. Tato služba by měla stávajícím klientům Karnevalu zůstat zachována i po úplném sloučení obou operátorů, ke kterému by mělo dojít v druhé polovině letošního roku. Ti, kteří nyní využívají služeb UPC, se však na obohacení nabídky o DVB-C těšit nemohou. V jejich sítích se s novou technologií zatím nepočítá.
Výhodu zvolit si mezi analogovým a digitálním příjmem mají zákazníci některých lokálních společností, vysílajících v menších regionech. Například v jižních Čechách tuto možnost nabízí svým klientům v Českých Budějovicích, Vimperku, Písku či Českém Krumlově společnost Elsat. Během několika dní digitální vysílání odstartuje i v kabelových rozvodech v menších obcích na Přibyslavsku.
Jednou z výhod digitálního příjmu je možnost ve větší míře kombinovat objednávku svých oblíbených stanic. Znatelný rozdíl by měl být patrný v kvalitě obrazu a zvuku. Na internetových diskuzních fórech se však k ní objevují občasné výhrady uživatelů. Ale například za nižší kvalitu vysílání kanálů Filmbox a Nonstopkino nemůže provozovatel kabelového vysílání, ale obecně špatný příjem z družice Amos. Ten by se u těchto filmových kanálů, které provozuje společnost SPI international, měl výrazně zlepšit zhruba v polovině měsíce, kdy začnou vysílat z Astry 1D.
Předplatitelé digitální kabelové televize na rozdíl od abonentů analogového příjmu využívají i elektronického průvodce EPG, který je pomocníkem při oblíbeném „surfování“, kdy se na obrazovce okamžitě objeví základní údaje o právě navoleném programu. Další možností u DVB-C je tzv. rodičovský zámek, kterým lze omezit přístup dětí k nevhodným kanálům. Technologie digitální televize nabízí další možnosti, například objednat sledování zvoleného filmu v jakési virtuální půjčovně či výraznější interaktivní propojení diváka s televizí.
Další obohacování nabídky v této oblasti je však prozatím otázkou vzdálené budoucnosti, neboť lídr na trhu kabelové televize zatím nevydal žádný signál, že by chtěl své služby v této technologii v dohledné době významně rozvíjet. Jedním z důvodů tohoto přešlapování na místě je velká náročnost při zmíněné fúzi dvou největších kabelových operátorů pod jednu společnost. Výrazným impulsem, který by mohl do rozvoje oblasti přinést svěží vítr, bude start pozemního digitálního vysílání, které přinese silnou konkurenci kabelovým operátorům díky široké nabídce nových volně dostupných kanálů.