V pondělí 2. července se pozemní digitální televize rozšíří do pátého regionu, po Praze, Brnu, Ostravě a Domažlicku přichází na řadu severní Čechy. Společnost Radiokomunikace provozující multiplex A spustí vysílač Buková hora, který svými 100 kilowatty pokryje milion obyvatel od německých hranic až na východ od Prahy. Stejně jako v jiných regionech diváci naladí čtyři programy České televize a TV Novu.
Vysílání multiplexu Českých radiokomunikací šířené z Bukové hory zahrnuje program televizních stanic ČT1, ČT2, ČT24, ČT4 Sport, TV Nova a veřejnoprávní rozhlasové okruhy ČRo 1 – Radiožurnál, ČRo 2 – Praha/ČRo 6, ČRo 3 – Vltava, ČRo 4 – Radio Wave, ČRo Rádio Česko, ČRo D-dur a ČRo Leonardo. Digitální vysílání z vysílače Buková hora probíhá na kmitočtu 770 MHz – TV kanálu 58 a pokrývá území od středních Čech po severozápadní hranici s Německem.
Přechod na digitální vysílání v severních Čechách probíhá stejně jako na Domažlicku mimo Technický plán přechodu. Důvodem je 12. kanál na, kterém v současnosti z Bukové hory analogově vysílá TV Nova. Ten totiž podle mezinárodních dohod připadl digitálnímu rozhlasu v Německu. Společně s Prahou, Brnem a Ostravou, kde bylo digitální vysílání zahájeno již v předchozích letech, bude od 1. července pokryto 38 procent území a 48 procent populace.
Termín vypnutí analogu je zatím nejasný
Zatímco na Domažlicku se předpokládá ukončení analogového vysílání k poslednímu srpnu, ohledně Ústecka se zatím televize ani Radiokomunikace nevyjádřily. „Očekáváme, že po zapnutí digitálního vysílače bude následovat odpovídající informační kampaň. Jedině poté, co se zařízením pro příjem digitálního televizního signálu vybaví převážná část diváků, je totiž možné vypnout analogové vysílání. Nechceme totiž, aby byli naši diváci přechodem na digitální vysílání poškozeni,“ uvedl k tomu ředitel TV Nova Petr Dvořák, který již minulý týden prezentoval dohodu s Českou televizí, podle které se nebude analogové vysílání vypínat, dokud nebude příjmači vybaveno aspoň 55 procent domácností.
„V případě Bukové hory jde již o šestý digitální televizní vysílač, kterým České radiokomunikace přispěly k hladkému přechodu z analogového na digitální vysílání, a vůbec první digitální vysílač tak velkého výkonu v České republice,“ říká Martin Roztočil, ředitel úseku vysílacích služeb Radiokomunikace a.s. Spuštění digitálního vysílání předcházela velmi náročná instalace anténního systému pomocí speciálního vrtulníku s vysokou nosností. Nový anténní systém umožní vedle digitálního vysílání také souběžné šíření analogového signálu, a to v nezměněné podobě.
Digitální vysílání může pomoci oblastem rušeným z Německa
Spuštěné digitální vysílání může být v pokrytých oblastech alternativním řešením v případě potenciálního lokálního rušení analogových televizních převáděčů digitálním vysíláním z Německa. Český telekomunikační úřad totiž vydal upozornění, že v návaznosti na rozšiřování zemského digitálního televizního vysílání v dojde v některých příhraničních oblastech ke zhoršení příjmu stávajícího analogového televizního vysílání šířeného vysílači malého výkonu – televizními převáděči.
Počátkem července 2007 bude zahájeno DVB-T vysílání šířené především prostřednictvím vysílačů Drážďany 29, 36 a 39 a Loebau 27, 36 a 39 i některými dalšími vysílači. Vlivem provozu těchto vysílačů dojde ke zhoršení nebo až znemožnění příjmu zejména v severní části příhraniční oblasti České republiky v obcích, kde je pro příjem stávajícího analogového televizního vysílání využíván signál televizních převáděčů na shodných rádiových kanálech. Pro postižené diváky je tedy nejjednodušším řešením zakoupení set-top-boxu a přechod na digitální příjem.