Již dnes by mělo být jasněji v dlouhém procesu digitalizace českého televizního éteru. Na svém zasedání vláda projedná mediální scénou dlouho očekávaný bod – Technický plán přechodu (TPP). Tento zákon stanoví přesný postup při ukončování současného analogového systému a přechodu na systém digitální. Přesné znění plánu výrazně ovlivní současné tuzemské vysílatele, poskytovale technického zázemí přenosu signálu a do závěrečné etapy posune i nejistou cestu nových digitálních stanic od získání prvních licencí k zahájení plnohodnotného vysílání.
Po celou dobu příprav TPP se o jeho přesném znění intenzivně diskutovalo v odborných kruzích, jednotlivé subjekty, kterých se připravované změny významně dotknou (současný vysílatelé, České Radiokomunikace) se snažily lobovat za co nejměkčí podmínky. Jejich podnikání totiž vstoupením TPP v platnost ovlivní nástup nové konkurence.
Legislativní novinka stanoví přesný harmonogram přestupu ze současného analogového pozemního vysílání na digitální způsob přenosu (DVB-T). Obsahuje detailní „jízdní řád“ vypínání jednotlivých analogových vysílačů, stanovuje souběžné období, po které budou v jednotlivých regionech k dispozici oba signály a samozřejmě i termín spuštění DVB-T. K odstartování celého procesu potřebuje stát získat zpět od nynějších pozemně vysílajících televizí (ČT, Nova, Prima) jejich analogové kmitočty. Na nich pak lze spustit digitální vysílání, které zpočátku znásobí počet přenášených stanic zhruba pětinásobně.
Komerční stanice však logicky o svou současnou pozici přijít nechtějí, a to způsobilo řadu průtahů a sporů při předjednávání jednotlivých aspektů TPP. Rovněž současný provozovatel analogových vysílačů, kterým jsou České Radiokomunikace, přijde o svoji dominantní pozici příchodem vlastníků nových digitálních multiplexů. Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který znění TPP pro jednání vlády připravil, navrhuje definitivní ukončení pozemního analogového vysílání v Česku na datum 11.11.2011. České Radiokomunikace prosazují až polovinu roku následujícího. S nimi souhlasí i televize Nova. Termín červen 2012 jako alternativu při vládním projednávání prosadilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.
TPP přijde na stůl ministrům coby čtvrtý bod dnešního zasedání. Jako host byl na jednání vlády přizván předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Po schválení TPP nastane devadesátidenní lhůta, během níž by se zainteresované subjekty (provozovatelé multiplexů a současní vysílatelé) k plánu měli přihlásit. Velmi napínavé bude sledovat zejména rozhodnutí obou současných pozemních komerčních stanic. Schválením TPP se totiž k divákům dostanou nové digitální televize, které by rády vstoupily na tuzemský trh s televizní reklamou a Nově s Primou trochu snížily jejich podíly na něm. Již během léta odstartují plnoformátová TV Barrandov a zpravodajská Z1. Hudební TV Óčko již teď vysílá v alternativních sítích (kabel, satelit, IPTV).