V minulém týdnu jsme uvedli první díl seriálu, který se snaží zmapovat nejčastěji se vyskytující pojmy v oblasti digitalizace. Zahájili jsme vysvětlením zkratky DVB-T, dnešní část se bude zabývat termínem multiplex. Představíme vám současnou trojici dostupných digitálních sítí a načtneme i budoucí stav, který přinese multiplexy čtyři.
Širší definice výrazu multiplex jej označuje za souhrnný datový tok skládající se z dílčích datových toků, patřících jednotlivým televizním a rozhlasovým programům a doplňkovým službám, upravený pro společné šíření prostřednictvím pozemní vysílací sítě. Doplňkovým službami se rozumí například teletext, programovací kódy pro nahrávání VPS či EPG – elektronický přehled vysílaných pořadů.
Zjednodušeně řečeno – jeden multiplex, vysílaný v digitální formě z pozemních vysílačů, nahrazuje jeden doteď analogově vysílaný program. Například: do června vysílal na vysílači Plzeň-město na 34.kanálu analogově kanál ČT1. V blízké budoucnosti na něm bude spuštěn multiplex České televize, který divákům nabídne čtyři televizní a sedm rozhlasových stanic. Ilustruje to hlavní výhodu, kterou multiplexy divákům přinášejí – stejný prostor obsadí násobně více kanálů. Pro jejich příjem je zapotřebí mít novější televizor, který je schopný příjímat pozemní digitální vysílání (má zabudovaný DVB-T tuner) nebo k jinému typu televizoru mít připojen set-top-box.
Kolik multiplexů je v Česku nyní k naladění? Technický plán přechodu, což je zákon upravující přechod z analogového na digitální vysílání, počítá celkem se čtyřmi sítěmi. V současném mezidobí jsou k naladění tři a jsou označeny písmeny A,B,C. Po vstupu do řádného provozu dle TPP se v jejich názvu objeví číslovky 1,2,3 a 4.
Nynější Multiplex A provozují České radiokomunikace na téměř polovině území České republiky. V jeho rámci vysílají ČT1,ČT2, ČT24,ČT4 Sport, TV Nova a sedm stanic ČRo. Naladit si ho mohou diváci v Praze a okolí, na Brněnsku, Ostravsku, Domažlicku a Ústecku (v dosahu vysílače Buková hora). Tento multiplex A se v konečné verzi změní v Multiplex 2. Vysílat v něm bude i nadále TV Nova a k ní přibydou další tři až čtyři privátní stanice.
Další sítí, která je dostupná divákům, je dřívější přechodný Multiplex B, který již vysílá řádně pod označením Multiplex 3. Provozuje ho firma Czech Digital Group v Praze, Brně, Ostravě a Plzni. Programová nabídka se v jednotlivých lokalitách zčásti liší. Všude vysílají TV Prima, TV Óčko, Z1 a Public TV, v Praze navíc TV Noe a Radio Proglas. V období srpnové olympiády bude na Plzeňsku navíc mimořádně k naladění i ČT4 Sport.
Pod označením Přechodný multiplex C (v budoucnu Multiplex 4) vysílá v Praze a Brně síť provozovaná společností Telefonica O2. Prozatím nenabízí standartní programovou nabídku. Slouží k technickému testování digitálního vysílání. Objevuje se zde například v nepravidelných blocích vysílání ČT1 a TV Nova v HD kvalitě. Na rozdíl od Multiplexů 2 a 3 není síť 4 vázaná ve svém rozvoji na vrácení analogových kmitočtů, kde nyní vysílají TV Nova a TV Prima a které jsou nutné pro postupné rozšiřování privátních multiplexů 2 a 3. Telefonica O2 může podle TPP své řádné vysílání spouštět v dalších oblastech od září 2008 a záleží jen na jejích obchodních jednáních, které stanice bude šířit.
V našem přehledu chyběla zmínka o Multiplexu 1 (užívá se i termín Vysílací síť 1). Bude obsahovat již zmíněné čtyři kanály České televize a sedm stanic Českého rozhlasu. Která firma jej bude provozovat, není prozatím známo, neboť ČT před nedávnem zrušila výběrové řízení. Dosavadní analogové vysílání zajišťují České radiokomunikace, které se dostaly i do finále digitálního tendru. Navíc separátně jednají s ČT o správcovství veřejnoprávního multiplexu. „Jednání České televize s Českými Radiokomunikacemi, a. s. o podmínkách smluvního zabezpečení vysílacích služeb pro multiplex veřejné služby i nadále intenzivně pokračují. O jejich stavu a svém dalším postupu bude Česká televize informovat v průběhu několika příštích dní,“ uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.