Čtvrtina tuzemských diváků přijde ještě letos o možnost příjmu pozemního analogového vysílání programu ČT2. Čtyři výkonné vysílače v Praze, jižních, západních a středních Čechách jej přestanout šířit, aby vznikla volná kapacita pro digitální veřejnoprávní multiplex. O jeho provozovateli se konečně rozhodne během června.
Některé české domácnosti, které jsou pro příjem televizního signálu závislé na pozemním analogovém vysílání, budou již zanedlouho řešit otázku jak naladit ČT2. Česká televize totiž potřebuje získat kapacitu pro svůj digitální multiplex a tu si opatří právě přebudováním současných kmitočtů analogové ČT2. Do regionů tak dopraví digitální signál všech čtyř svých programů (ČT1,ČT2, ČT24 a ČT4 Sport). Pro jeho příjem se ale budou muset lidé vybavit potřebnou technikou (televizor s digitálním tunerem či set-top-box k stávajícímu příjimači).
První oblastí, kde zanedlouho dojde k vypnutí analogové ČT2, bude Českobudějovicko. Celá oblast příjímající signál z vysílače Kleť změnu zaznamená již v červenci. O dva měsíce později budou následovat středočeský Cukrák a pražské Mahlerovy sady. Na říjen je plánováno vypnutí analogové ČT2 na západočeském Krašově (Plzeňsko). Další oblasti budou následovat v příštích letech. Bude tak vytvořena celorepubliková digitální síť označovaná jako Multiplex 1. Postupně budou v Česku k dispozici čtyři digitální multiplexy. Tři komerční budou provozovat společnosti Czech Digital Group, Telefonica O2 a České radiokomunikace. Přesnou časovou posloupnost přechodu z analogového na digitální vysílání upravuje Technický plán přechodu, který 28.dubna schválila vláda.
Česká televize vypsala na provozovatele svého Multiplexu 1 výběrové řízení. Jeho průběh se neustále protahuje, nyní se zdá, že se celá anabáze s hledáním partnera pro technické zajištění přelomové technologie dostává do cílové rovinky. V polovině května vypršel poslední termín pro podání přihlášek. Do tendru nakonec vstoupily tři společnosti: Bohemia Royal, České radiokomunikace a Tri R. Server Tyden.cz informoval o tom, že si dokumentaci k soutěži vyzvedli i společnosti T-Systems (patřící Deutsche Telecom) a Telefonica 02, nicméně v řádném termínu se do výběrového řízení nepřihlásili.
Mírným favoritem soutěže se zdají být České radiokomunikace, které s veřejnoprávní televizí doposud spolupracují v rámci šíření analogového vysílání i DVB-T vysílání v Praze, Brně, Ostravě, Domažlicku a Ústecku. Předložené nabídky uchazečů posoudí komise, v které zasednou odborníci z ČT i externisté. „To vyžaduje určitý čas na koordinaci. Hodnocení by mělo být hotové nejdéle v průběhu první dekády června. Poté, na základě doporučené hodnotící komise, rozhodne o vítězi generální ředitel,“ uvedl dříve pro ČTK mluvčí ČT Ladislav Šticha.
Financování rozvoje veřejnoprávního multiplexu popisuje zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Částečně ho zaplatí podíl z letošních reklamních výnosů České televize. Podle dubnového vládního návrhu na rozdělení výnosů z reklamy na ČT připadne na budování a provoz veřejnoprávní digitální sítě 290 milionů korun.