Několik novinek přinesly uplynulé dny v oblasti rozšiřování pozemního digitálního vysílání v tuzemsku. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání odsouhlasila firmě CDG programovou náplň jejího pražského multiplexu. Koncem ledna mu skončí období experimentálního provozu, jeho vysílání bude pokračovat. Česká televize posunula spuštění veřejnoprávního multiplexu z vysílače Plzeň-Krašov na konec prvního pololetí a Prima se snaží o to, aby ve stejném termínu byl její digitální signál k dispozici v Brně.
S tím, jak se blíží první zápasy fotbalového mistrovství Evropy, roste nervozita na Primě. Komerční stanice, mající vysílací práva na Euro 2008, by ráda dostala svůj pozemní digitální signál k co největšímu počtu příznivců kopané. Zatím ho nabízí pouze prostřednictvím pražského multiplexu firmy Czech Digital Group (CDG). Stejná společnost by ráda v květnu odstartovala provoz své sítě v jihomoravské metropoli. Další oblastí na řadě by mělo být Ostravsko. „Zde je však situace složitější. CDG teprve čeká na přidělení kmitočtu od Českého telekomunikačního úřadu,“ uvedl na serveru Tyden.cz tiskový mluvčí Primy Ladislav Pavlík.
Důvodem k radosti v sídle CDG je úterní rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která vyhověla žádosti o registraci převzatého vysílání pro čtyři televizní kanály a Rádio Proglas v pražském DVB-T multiplexu B. Do konce ledna platí povolení pro experimentální provoz, po tomto datu tedy plynule naběhne řádné vysílání. Pozemní cestou tak budou moci obyvatelé Prahy a části Středních Čech digitálně naladit z tohoto multiplexu křesťanskou stanici TV NOE, zpravodajsko-filmovou Public TV, hudební TV Óčko a slovenskou zpravodajskou TA3. K dipozici je zde i zmíněná Prima, která vysílá na základě vlastní licence.
S rozšířováním svého digitálního signálu neotálí ani Česká televize. Zatím jsou její čtyři kanály spolu s TV Nova přítomny v digitální formě v Praze, na Brněnsku, Ostravsku, Domažlicku a Ústecku (vysílač Buková Hora). ČT intenzivně připravuje rozjezd svého vlastního veřejnoprávního digitálního multiplexu v mnoha lokalitách. Ve většině z nich pro jeho šíření využije současné analogové kmitočty stanice ČT2.
Podle dřívějších plánů měl být zmíněný multiplex ČT spuštěn již v březnu z vysílače Plzeň-Krašov, 34.kanál. Dojde však ke zhruba tříměsíčnímu zdržení. „Dle navrhovaného Technického plánu přechodu je nutné realizovat v dotčeném regionu navíc vždy minimálně tříměsíční informační kampaň,“ vysvětlil příčinu zpoždění na Digizone.cz Štěpán Janda z tiskového oddělení ČT. Podle již dříve zveřejněného „jízdního řádu“ by veřejnoprávní multiplex měl po Plzni odstartovat na Kleti u Českých Budějovic a v Sušici.
Uvedení projektu veřejnoprávního multiplexu do života je také závislé na ukončení výběrového řízení na poskytovatele vysílacích služeb, který zajistí provoz digitálních sítí. Obchodní soutěž by měla být vyhodnocena do konce února. V komisi, která nabídky jednotlivých firem posuzuje, jsou nejen odborníci z ČT, ale i nezávislí profesionálové.