Maďarsko spustilo mezinárodní tendr na provozovatele digitálních multiplexů pro DVB-T i DAB. Ten, kdo získá DVB-T, bude smět vysílat i v DVB-H. Uzávěrka žádostí proběhla v dubnu. Informace o chystaném licenčním řízení prosakovaly do médií už několik měsíců. Teď oznámil telekomunikační úřad NHH vypsání tendru oficiálně.
Nejpozději do konce tohoto roku chce Maďarsko rozjet vysílání přes DVB-T a DAB, píše rakouský list Der Standard. Státní telekomunikační úřad NHH proto v úterý 25. března vypsal dva mezinárodní tendry na pět digitálních televizních a jednu rozhlasovou frekvenci. Zájemci se mohli hlásit do 24. dubna. Vítězové by měly být známí do konce srpna, řekl maďarským médiím ředitel NHH Daniel Pataki.
Vysílání by pak měly dva z nových držitelů licencí zahájit v případě rádia i televize do konce tohoto roku. Provozovatel televizního multiplexu bude smět šířit i vysílání v mobilních sítích – DVB-H. Přihlásit se nemůžou velké televizní stanice a kabelové sítě, které mají více jak 300 tisíc zákazníků. Z licenčního řízení jsou už předem vyřazená i celoplošná rádia. Výjimkou je státní rozhlas. Podklady k řízení jsou pro žadatele k mání za 1 milion Forintů (3 899 Euro).
Licence by se měla udělovat na 12 let. Jejich držitelé přitom nemusí být provozovateli vysílání. Samy si rozhodnou, jakou použijí techniku a své služby pak můžou nabídnout jiným subjektům. Internetový server Figyelönet citovaný agenturou APA píše, že držitel frekvencí musí dát prostor vysílatelům ze zákona, ostatní kapacity může zdarma či za úplatu poskytovat jiným provozovatelům. Podle ředitele NHH Patakiho může jedna frekvence v závislosti na kompresy pojmout pět až deset televizních nebo osm až deset rozhlasových programů.
Víc konkurence si od digitalizace slibuje maďarský telekomunikační úřad. Profitovat by z toho tak mělo 20 – 25% domácností, které v současnosti přijímají televizi jen přes analogové pokojové nebo střešní antény a nevlastní ani satelit ani kabelovou televizi.
Na tiskové konferenci v Budapešti oznámila loni v dubnu poradkyně vlády pro mediální záležitosti Ildiko Sarkady, že Maďarsko chce na digitál přepnout rozhlas i televizi v roce 2012. Přechod na digitální vysílání ale znamená nutnou změnu mediálního zákona na úrovni ústavy. A takovou změnu je možné provést jen se souhlasem dvou třetin zákonodárců.
O vypsání tří z pěti plánovaných multiplexů se mluvilo už letos v lednu. Zprávy z ledna uvádějí, že by první tři multiplexy měly být vyhrazené zavedeným stanicím M1,M2, Duna TV, RTL Klub, TV2, HirTV a ATV a nový infokanál. V současnosti probíhá v Budapešti a v Bakoňském lese testovací vysílání.