Co vybrat? Set-top-box nebo digitální přijímač

Poměrně nenápadné zařízení, bez něhož si lze jen těžko představit digitální televizní vysílání. Oproti němu pak integrované televizory, které zajišťují stejný komfort, ale jsou podstatně dražší. Odpověď není tak jednoznačná …Poměrně nenápadné zařízení, bez něhož si lze jen těžko představit digitální televizní vysílání. Oproti němu pak integrované televizory, které zajišťují stejný komfort, ale jsou podstatně dražší.

Odpověď není tak jednoznačná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Vzhledem k vývoji platů v ČR vycházejí set-top-boxy poměrně levně, ale do budoucna je to investice méně atraktivní. Nové integrované televizory již pronikají na český trh, ale jejich cena je příliš vysoká a navíc většina z nich nenabízí podporu MPEG-4 pro HDTV. Přičemž podle závěrů ministerstva informatiky se předpokládá, že v druhé etapě od roku 2007 se začne zkoušet i HDTV (televize z vysokým rozlišením).

„Dalším problémem je to, že v ČR budou čtyři multiplexy, z nichž jeden veřejnoprávní, a samotné HDTV by svým datovým tokem vlastně zabralo skoro celý jeden z těchto multiplexů…,“ oznámila v rozhovoru pro HN Dana Bérová.


Budoucnost je nejistá: tedy set-top-box?


„Osobně jsem přesvědčen, že z hlediska ovládacího komfortu je výhodnější integrovaný přijímač, ovšem zákazníci, kteří budou preferovat cenu, jistě sáhnou raději po set-top-boxu, protože součet ceny set-top-boxu a televizoru zdaleka nedosahuje ceny integrovaného přijímače…,“ říká Karel Trpák, vedoucí vysílací techniky ČT.

Jeho úvahu potvrzuje i nedávný výzkum realizovaný firmou INSOMA, kde 78% lidí je rozhodnuto koupit set-top-box. Úvahy o cenách se pohybují v relacích pro základní verzi 1 122 Kč, průměrná cena pak v hodnotách 2 825 Kč a náročnější divák, který požaduje nahrávající inteligentní set-top-box, uvažuje o ceně 5 465 Kč. Nabídka je široká, a tak lze vybírat od těch, které umožňují pouze příjem televizních programů, až po verze s možností příjmu placených kanálů, jejich nahrávání, včetně využití doplňkových služeb jako je on-line sázení (podle průzkumu vyžaduje pouze 4% lidí), přímé bankovnictví nebo spotřební servis. Pokud máte zájem sledovat televizi přes počítač, lze zakoupit speciální kartu pro PC.

Důležitou roli při výběru set-top-boxu hraje podle průzkumu i to, zda přístroj podporuje češtinu, zda je nutné dokoupit SCART kabel nebo kabely k připojení antény či jaké jsou další komponenty. Praktici rovněž varují, že většina domovních rozvodů (STA) je nastavena tak, že ostatní frekvenční pásma by mohla signál rušit, a doporučují vlastní anténu.

„Digitální vysílání je vždy kompromisem mezi kvalitou programů a jejich počtem v jednom multiplexu (tj. cenou za vysílání). Je třeba vždy pečlivě volit správný poměr s využitím nové techniky. Diváci si budou muset zvyknout na to, že poruchy a nectnosti běžné v analogovém televizním vysílání (šum v obraze, zkreslení či rozmazání barev, odrazy neboli duchy, apod.) digitální vysílání sice odstraní, ale na druhou stranu přinese jiné poruchy a chyby (rozpadávání obrazu do kostiček, snížení ostrosti při rychlých pohybech na scéně, atd.),“ dodává Karel Trpák.


Dobrý obraz a zvuk: tedy digitální televizor?


Zprávy agentury pro výzkum trhu GfK hovoří o tom, že se v ČR za rok 2005 prodalo 54% CRT obrazovek (televizor s vakuovou obrazovkou), 27% LCD obrazovek, plasmových 17% a projekčních TV pouhé 2%. Letošní prognóza však už počítá s vítězstvím LCD obrazovek a s posílením prodeje obrazovek plasmových. Jejich ceny totiž pomalu klesají a plochá obrazovka se divákům líbí. Zprávy navíc uvádějí, že v minulém roce nebyla na trhu tak velká konkurence, která by snižovala ceny a pobízela výrobce k větší marketingové aktivitě.

Jako první přicházejí se zajímavou nabídkou firmy Sony, Samsung, Loewe a TechniSat. Sony se pyšní novou řadu televizorů Bravia, které si ovšem při všech nepochybných kladech (DVB-T tuner, podpora pro analog atd.), neporadí s kompresí obrazu podle normy MPEG-4.
Samsung R71 se zase může pyšnit svým přitažlivým designem, ale nemá pro změnu DVB-T tuner. Jde tedy o čistě analogový televizor (sice s kontrastním poměrem 5000:1), ale bez set-top-boxu (ten nabízí odděleně). Firma však nejspíš vyčkává na správný okamžik na našem trhu, v záloze má podle informací médií i televizory s DVB-T tunerem, které hodlá předvést „nejspíš už“ v příštím roce.
Loewe nabízí kvalitu za vysokou cenu. Všechny modely kromě dvou (Concept L26 a 32 Basic) mají vestavěný tuner pro příjem DVB-T a DVB-C. Tuner pro příjem DVB-S lze podle slov prodejců dodatečně vestavět.
Také TechniSat obsahuje kombinovaný tuner DVB-T, S a C, ale ani on nenabízí podporu MPEG-4. Nicméně je podle slov zástupců firmy také připraven na digitální vysílání v každé podobě.

Takže, tak jako v mnoha jiných případech, záleží pouze na uživateli, kolik chce investovat, a jaké má představy o kvalitě vlastního digitálního příjmu. Na stání garnituře pak leží to, stanovit priority tak, aby nahrávaly více uživatelům a nikoli prodejcům či „podšitým“ provozovatelům digitálních multiplexů.

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .