Velká část obyvatel Domažlicka se v průběhu léta musela rozhodnout jakým způsobem si zajistí příjem televizního signálu poté, co k 31.srpnu skončilo pozemní analogové vysílání z Vraního vrchu. Informační kampaně nabádaly k včasnému pořízení set-top-boxů. Mnozí ale dali přednost satelitním kompletům. V ulicích měst a obcí tak viditelně přibyly stovky parabol na střechách a u oken domů.
Konec letošních letních prázdnin byl zlomovým obdobím v oblasti příjmu televizního signálu na Domažlicku. Klasické analogové pozemní vysílání z vysílače Vraní vrch bylo vypnuto a desetitisíce lidí se museli rozhodnout kterému z alternativních způsobů příjmu televizního signálu dají přednost. Nejméně starostí měli klienti kabelové televize, těch se žádná změna netýkala. Díky informačním kampaním měla zpočátku velká část zdejších obyvatel představu, že si v každém případě musí pořídit set-top-boxy a příjimat jejich pomocí pozemní digitální vysílání.
Překvapivým zjištěním však bylo, že díky radám prodejců z elektro prodejen a televizních techniků daly tisíce lidí přednost satelitnímu příjmu. „Těsně před vypnutím analogu využívaly přibližně dvě z deseti domácností v domažlickém regionu satelitní parabolu,“ uvedla mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková z výsledků rozsáhlého průzkumu renomované agentury GfK pro sdružení Digimonitor. Proběhl v druhé polovině srpna a data z něj zahrnují dotazování v téměř pěti stech domácnostech. Ukázal dále, že sedm procent diváků získávalo televizní signál pomocí kabelové přípojky. Téměř třetina lidí byla těsně před koncem analogové éry stále závislá na analogovém pozemním vysílání.
To se ale prudce měnilo v posledním srpnovém týdnu, kdy enormně narostly fronty v elektroprodejnách. Už tehdy prodejci hlásili, že kromě set-top-boxů se rapidně zvýšil zájem právě o satelitní komplety: „Pomocí nich zákazníci naladí i Primu a nabídku hlavních čtyř tuzemských stanic tak mají kompletní,“ vyzvedl významný argument domažlický obchodník Petr Řezníček. Prima totiž vysílá v oblasti Domažlicka i nadále pouze analogově z vysílače o malém výkonu a její signál tudíž není pro mnohé obyvatele regionu dostupný.
Velký zájem o satelitní způsob příjmu televize v první neanalogové oblasti v Česku nepřekvapil společnost ASTRA CEE: „V porovnání s dalšími způsoby digitálního příjmu má satelit nejširší spektrum programů. Nabízí nejvyšší kvalitu příjmu a možnost využití rozšířených digitálních funkcí, jako je např. HDTV, interaktivita či obsah na vyžádání,“ shrnul pro RadioTV managing director firmy Martin Kubacki. Pomocí satelitu se k zájemcům dostane i širší spektrum česky vysílajících kanálů, které v zatím jediném pozemním multiplexu na Domažlicku k dispozici nejsou. Jedná se například o TV Óčko, TV Noe, CS Film, Filmbox či Nonstop Kino.
Ředitel Kubacki upozornil ještě na jeden technický argument, který zvýhodňuje satelitní příjem: „Je k dispozici všude – od volně stojícího domu na venkově až k nejvyššímu mrakodrapu ve městě. Na rozdíl oproti signálu zemské digitální sítě, která nemá plné pokrytí ani v oblastech, kde již bylo vysílání oficiálně spuštěno.“
Bude zajímavé sledovat, co přinese další vývoj digitalizace v dalších oblastech Česka s ohledem na chování diváků, kteří se budou rozhodovat, do kterého způsobu příjmu signálu budou investovat svoje peníze. Poznatky z Domažlicka ukázaly, že set-top-boxy i přes svoje nižší pořizovací náklady dostaly silnou konkurenci v podobě satelitních kompletů, které bodují zejména díky své širší programové nabídce.