Pozemní vysílání je nejrozšířenější v Řecku, satelit v Belgii

Mezi státy Evropské unie existují obrovské rozdíly ve způsobu příjmu televizního signálu. Zatímco v Řecku a na Kypru přijímá přes 90 procent televizi na klasickou anténu, v Belgii a Nizozemí tento způsob využívá méně než 5 procent a naprostou převahu má příjem přes satelit. Česko se řadí ke státům s převažujícím terestrickým příjmem, jeho podíl je v rámci Unie sedmý největší. Vyplývá to z analýzy společnosti Dataxis, kterou zveřejnila Evropská unie.

Na stránkách Evropské unie byl zveřejněn pravidelný monitoring, který se shrnuje způsoby příjmu analogových a digitálních signálů v jednotlivých členských zemích. Monitoring zpracovala firma Dataxis a porovnává konec roku 2004 se třetím kvartálem roku 2005.


Podíl domácností v Česku, v nichž lidé sledují televizní programy prostřednictvím klasického pozemního vysílání, byl v loňském roce podle této analýzy 65 procent, což je sedmé nejvyšší číslo z 25 členských zemí Evropské unie a čekatelů Bulharska a Rumunska. Druhým nejčastějším způsobem příjmu televizních programů v Česku jsou sítě kabelových operátorů, které tvoří 21 procent a satelit používá pro příjem televize 14 domácností.



Podíly domácností podle způsobu příjmu televize v 3.Q 2005 [Zdroj: Dataxis pro EU]


Jak je vidět z grafu, terestrický příjem využívají lidé nejvíce v Řecku (94,3 procenta), na Kypru (91,5%) a v Itálii (76,7%), vyšší podíl než Česko má ještě Litva, Lotyšsko a Španělsko. Na opačném konci žebříčku jsou Belgie (1,4 procenta) a Nizozemí (2,8%), dále Rakousko, Německo a Lucembursko. V průměru sleduje programy terestricky 46,8 procenta evropských domácností.


Příjem televize přes satelit využívají více staří členové Evropské Unie, největší podíl mají Rakušané (48,8 procenta), dále diváci v Německu (35,6 procenta) a ve Velké Británii (32,4%). Na opačném konci žebříčku figurují státy východní Evropy, nejméně satelitů je v Rumunsku (3%) a v Litvě (4,4%), jen o málo větší podíl je v Bulharsku, Estonsku a Lotyšsku. Satelitní signály v průměru přijímá 22,9 procent evropských domácností.


Kabelové sítě jsou nejrozšířenější na západ našich hranic. Nejvíce domácností je využívá v Belgii (90,8%), Nizozemí (87,9%) a na Maltě (76,9 procenta). Podle analýzy Dataxisu kabelové sítě vůbec nemají v Řecku a na kypru, velmi malé podíly má kabelová televize ve Španělsku (8,2%) a Francii (12,7 procenta). Přes kabelové sítě televizi přijímá v průměru 29,7 procent evropských domácností.



Digitál vládne v Británii



Analýza Dataxisu nezkoumá jen způsob příjmu signálu, ale také podíl analogového a digitálního vysílání.



Podíly digitálizovaných domácností v 3.Q 2005 [Zdroj: Dataxis pro EU] (na grafu je Česko zaměněno s Kyprem – pozn. redakce)


Jak je vidět z druhého grafu, nejdále jsou v přechodu na digitální vysílání ve Velké Británii, kde v loňském roce penetrace digitální televizí dosáhla 66,6 procenta, přičemž největší podíl na tom měl satelitní příjem. S uctivým odstupem následuje Finsko (41,6%), Řecko (39,1%), Itálie (30,7%) a Švédsko (30,4%). Česko na tom s 2,3 procenty není nejhůře, méně než jedno procento digitalizovaných domácností je v Litvě, v Rumunsku, na Slovensku a překvapivě také v Lucembursku.


Kompletní znění analýzy najdete na stránkách Evropské komise [PDF 1,3 MB].

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .