Máme za sebou první víkend, kdy pozemní digitální vysílání pokrylo více než polovinu obyvatel Česka. Rozsáhlá operace spouštění Multiplexů 1 a 2 zajistila vysílání digitálních stanic České televize, Novy a Primy v dalších regionech. Maratón jednotlivých kroků přechodu od analogu na novou technologii pokračuje již dnes na Chomutovsku, kde dojde k prohození současných vysílacích kmitočtů ČT1 a ČT2.
Poslední říjnový den znamenal významný mezník pro pozemní příjem televizního signálu v Česku. Čtyři velké vysílače (Praha-Žižkov, Cheb-Zelená hora, Plzeň-Krašov a Ústí nad Labem-Buková hora) přestaly přenášet analogově ČT2 a svůj provoz po třech letech ukončila přechodná digitální síť A, kterou nahradily dva multiplexy s označením 1 a 2. Oba jsou šířeny ze stanovišť Českých Radiokomunikací, přičemž u dvojky je tato firma zároveň jejím operátorem, oproti tomu technický provoz jedničky zajišťuje na základě smlouvy s Českou televizí, která je ze zákona jejím provozovatelem.
„Spuštěním řady vysílačů sítě 1 se podstatně rozšířilo pokrytí republiky digitálním pozemním vysíláním multiplexu veřejné služby,“ konstatoval Štěpán Janda z tiskového útvaru ČT. Čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu v digitální podobě tak nyní šíří deset vysílačů, které pokrývají 49,8 procent území ČR. „Již 57 procent obyvatel tak může přijímat pozemní cestou programy ČT1, ČT2, zpravodajskou ČT24 i sportovní ČT4 v digitální kvalitě, navíc má k dispozici i doplňkové digitální služby jako je např. elektronický programový průvodce EPG,“ doplnil Janda.
Provoz svého vlastního Multiplexu 2 v pátek spustily České Radiokomunikace z osmi vysílačů (Žižkov, Cukrák, Krašov, Domažlice-Vraní vrch, Buková hora, Brno-Hády, Brno-Barvičova, Ostrava- Hladnov). Prozatím obsahuje komerční stanice Nova a Prima, v budoucnu se k nim připojí TV Barrandov, Nova Cinema a Prima Klub. Nyní je tato síť k dispozici 51 procentům obyvatel. Do konce roku k nim přibudou i Severočeši přijímající signál z Jedlové hory u Chomutova.
Složitá operace českého přechodu od analogového k digitálnímu přenosu televizního signálu bude postupnými kroky probíhat až do konce roku 2011, kdy bude pokryto technicky náročné území Jesenicka a Zlínska. Již dnes se prvním krokem na příchod nové technologie připraví Chomutovsko. Na vysílači Jedlová hora si vzájemně prohodí své analogové kmitočty programy ČT1 a ČT2. Došlo k tomu brzy ráno – analogový signál ČT1 se přesunul z 52. na 35. kanál a ČT2 opačně z 35. na 52. kanál.
Pokud by se některým divákům ze severozápadních Čech objevil na jejich televizorech na stávajících pozicích dvakrát stejný kanál a ten druhý by jim naopak chyběl, je zapotřebí provést přeladění. Někteří diváci totiž přijímají z Jedlové hory jen jednu stanici a druhou z jiného vysílače. Takovou situaci budou muset vyřešit naladěním chybějícího programu z jiného analogového vysílače, případně mohou počkat do 30. listopadu na zahájení vysílání Multiplexu 1 na 49. kanálu. Na severovýchodní hranici Chomutovska mohou diváci zkusit naladit veřejnoprávní digitální síť 1 už nyní na 33. kanálu vysílače Buková hora.
Nynější záměny analogových pozic ČT1 a ČT2 souvisí s uvolněním kmitočtu pro start Multiplexu 1 z Jedlové hory 30.listopadu. Tomu bude před půlnocí 29. listopadu předcházet vypnutí analogového vysílání ČT2. Analogový přenos signálu sledovanější ČT1 bude ještě pokračovat. Rovněž dnes se na televizorech diváků sledujících ČT2 ze zmíněného vysílače objeví v pravém dolním rohu symbol čtyř čtverečků, který upozorní na blížící se konec příjmu tohoto signálu. Zároveň se lidé dozví základní informaci o nutnosti přípravy na změny prostřednictvím informační lišty v dolní části obrazovky.