Nástup pozemního digitálního signálu zaznamenala o víkendu další tuzemská oblast. České Radiokomunikace spustily Multiplexy 1 a 2 z vysílače Jedlová hora na Chomutovsku, které synchronně doplnily digitální pokrytí severních Čech, které doteď zajišťovala na stejných kanálech Buková hora u Ústí nad Labem. Do konce letošního roku se nového digitálního signálu dočkají i lidé v dalších lokalitách.
Předvánoční dárek obdrželi během uplynulého víkendu příznivci nových technologií na Chomutovsku. České Radiokomunikace (ČRa) začaly z vysílače Jedlová hora distribuovat pozemní digitální (DVB-T) signál hned dvou sítí naráz. Podle Technického plánu přechodu měl být 30.listopadu spuštěn pouze Multiplex 1 se čtyřmi programy České televize a až o měsíc později MUX 2 s komerčními stanicemi TV Nova a TV Prima. „Jedlová hora nepatří mezi základních 13 vysílačů určených v Technickém plánu přechodu, je to však strategické stanoviště, které jsme zvolili pro rozšíření a zvýšení robustnosti naší sítě. Dřívější spuštění umožní divákům příjem digitálního vysílání komerčních stanic v této oblasti ještě před vánočními svátky,“ vysvětlil Kamil Levinský, ředitel Úseku pro transformaci ČRa.
Dovykrytím oblasti Chomutovska tak druhá síť pokrývá 51% obyvatel Česka. Letos k ní už nepřibyde žádná nová, v příštím roce plánují Radiokomunikace spustit MUX 2 z dalších šesti vysílačů. Z Jedlové hory vysílá MUX 2 na 58. kanálu výkonem 32 kW. Vysílací stanoviště bylo vystaveno v letech 1990-91 na hlavním vrcholu Jedlové hory, která se nachází 5 km od Jirkova. Paradoxní perličkou je, že původně měl televizní a rozhlasový vysílač (vysoký 78 m) sloužit jako rušička ideologicky nevhodného vysílání ze Západu.
ČRa technicky zajišťují provoz i veřejnoprávního Multiplexu 1, který spravuje Česká televize. Víkendové spuštění vysílání z Jedlové hory na 33.kanálu (výkon 32 kW) zvýšilo počet oblastí, odkud je dostupný, na rovný tucet. „Tento vysílač vytvoří lokální jednofrekvenční synchronní síť s vysílačem Ústí nad Labem – Buková hora vysílajícím síť 1 pro Ústecký kraj (územní oblast Ústí nad Labem) rovněž na 33. kanálu, v horizontální polarizaci, o efektivním vyzářeném výkonu 100 kW,“ doplnil podrobnosti Štěpán Janda z tiskového odboru ČT.
V souvislosti se zavedením digitálního signálu mělo být koncem listopadu vypnuto analogové vysílání programu ČT2 z Jedlové hory a zároveň i Svatoboru u Sušice. Dvojka vysílá v obou oblastech na 52. kanálu, který je však v nastupující digitální éře určen pro provoz Multiplexu 3 z vysílače Plzeň- Krašov a docházelo by tudíž k vzájemnému rušení. Provozovatel MUX 3 – společnost Czech Digital Group – prozatím své vysílání nespustila a proto je analogová ČT2 dostupná ze Svatoboru i Jedlové hory na stávající pozici. „O přesném datu vypnutí bude Česká televize informovat ihned, jakmile jej provozovatel sítě 3 stanoví. Diváci v dotčených regionech mají nyní více času na zajištění digitálního příjmu,“ uvedl Janda a doplnil: „Analogové vysílání ČT2 na 52. kanálu zůstává pro snadnou orientaci označeno piktogramem v podobě čtyř čtverců v pravém spodním rohu obrazovky a průběžně se zobrazující textovou lištou s bližšími informacemi. Lidé tak jednoduše rozeznají, zda-li se jich vypnutí analogové Dvojky týká.“
Na digitální příjem se mohou do konce roku těšit i diváci v dalších regionech. Multiplex 1 se objeví v éteru 15.prosince na stanovišti Jáchymov-Klínovec. Doplní tak synchronní síť s vysílačem Cheb- Zelená hora na 36.kanále (územní oblast Plzeň). Vysílat zde bude výkonem 32 kW. A za svými diváky by se měla co nevidět vydat i programová nabídka Multiplexu 3. V průběhu prosince by měla tato síť spustit svůj provoz v lokalitách Praha-Žižkov, Praha-Cukrák (59.kanál), Plzeň-Krašov (52.kanál) a Ústí nad Labem (55.kanál). Jejím prostřednictvím se diváci mohou těšit na TV Óčko, Z1, Public Tv, Radio Proglas a TV Noe (prozatím jen v Praze).