Česká televize má letošní podzim programově nabitý – až do té míry, že letos výjimečně organizuje dvě programové tiskové konference. Ta první, zaměřená na dokumenty a publicistiku, proběhla v úterý 23. července. Větší tisková konference týkající se hrané tvorby, zábavy a větších dramatických děl, bude představena ve čtvrtek 1. srpna.
V tomto článku se tedy podívejme blíže na publicistické a dokumentární díla, která se v příštích měsících objeví na programech ČT.
Televizní premiéry nových manželských etud a pokračování dalších pořadů
Česká televize v nadcházející sezóně představí pokračování oblíbených pořadů jako Herbář, Bedekr nebo Co naše babičky uměly a na co jsme my zapomněli. Vedle televizních premiér nových Manželských etud a „trabantích“ eskapád Dana Přibáně připomene také výročí Sametové revoluce nebo historické osobnosti včetně Edvarda Beneše. Do kin zamíří dokument Jiří Suchý – Lehce s životem se prát, oceněný na festivalu v Karlových Varech, nebo snímek Terezy Brdečkové a Joëla Fargese věnovaný jednomu z nejvýraznějších umělců minulého století Jiřímu Trnkovi.
„Dokument je pro Českou televizi zásadní žánr. Jen za loňský rok jsme do vysílání připravili přes dvanáct set dokumentárních filmů nebo cyklů a na řadě projektů, například na filmu o Tomáši Baťovi nebo Jiřím Trnkovi, spolupracujeme se zahraničními koproducenty. Nová série filmů, které nabídneme divákům na podzim, ukazuje, že Česká televize je stále nejvýznamnějším partnerem českých dokumentaristů. Vedle společensky, historicky nebo cestopisně zaměřených snímků pak pro konec tohoto roku připravujeme i sérii dokumentárních pořadů k třicátému výročí sametové revoluce,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
30 let od pádu předlistopadové totality
Právě výročí listopadových událostí Česká televize připomene například dvoudílným dokumentem Třicet svobodných:
„Snažíme se analyzovat těch třicet svobodných let a hledat mimo jiné odpověď na to, proč ve společnosti panuje značné napětí a nespokojenost. Ještě nikdy v historii se přitom Češi neměli lépe než nyní. Rozdělená společnost ale není českou specialitou, stejným problémům čelí mnoho demokratických zemí. I to je tedy demokracie a svoboda. Náš dokument by měl dokázat, nebo aspoň naznačit, že k tak velké skepsi nemají Češi důvod,“ říká autor námětu a dramaturg Josef Albrecht. Jako mluvčí v něm vystoupí například Marta Kubišová, Michal Kocáb nebo generál Petr Pavel.
Trabantem z Indie až domů a Po chmelových stopách celého Česka
Svobodu symbolizují i otevřené hranice, díky kterým mohou lidé objevovat svět. Mimo jiné díky cestovatelským dokumentům, které inspirují, ale také pomáhají překonávat daleké vzdálenosti a nedostatek času. Za hranice tento podzim diváky dostanou nové díly Bedekru zaměřené na oblast Beneluxu, cyklus Kiwiland představující Nový Zéland pohledem redaktorky Karolíny Kočí nebo seriál Trabantem z Indie až domů, který několikaleté putování čadících žlutých symbolů NDR uzavře.
Společně s doktorem Zdeňkem Susou a zpěvákem Matějem Ruppertem se milovníci piva vydají po chmelových stopách celého Česka: „Jsem vášnivý pijan a pivo mám hrozně rád. Nikdy jsem si ale neuvědomil, že pivo bylo u všeho, všech důležitých okamžiků. Proto jsem rád, že jsem nezůstal jen pouhým konzumentem zlatavého moku, ale že se taky něco dozvím,“ říká jeden z moderátorů Pivního putování Matěj Ruppert.
Historické portréty
Česká televize podporuje dlouhodobě tvůrce, kteří přinášejí neotřelý pohled na historii. Pod drobnohledem Petera Kerekese tentokrát skončil Tomáš Baťa. Bratři Cabani se zase zaměřili na Marii Terezii. A jak říká jeden z režisérů Michal Caban: „Snažili jsme se na téma podívat vlastníma očima, a proto podtitul dokumentu zní „Jak ji vidí Cabani“. Naším přáním bylo znát co nejvíce názorů. Díky dramaturgii České televize se podařilo oslovit více než deset historiků z Čech a Moravy.“
V hledáčku filmařů se objevuje i zajímavý portrét československého státníka Edvarda Beneše, francouzského paleontologa Joachima Barrandeho nebo zpěváka a skladatele Jiřího Suchého. Snímek Olgy Sommerové o legendě Semaforu zamíří v září do kin:
„Mým cílem bylo vytvořit film o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život. Chci ho představit nejenom jako komika, ale i jako člověka, který se musel poprat s nepřízní režimu i osudu,“ říká Olga Sommerová.
Další zajímavé tituly
V presskitu České televize pro letošní podzim se objevuje několik dalších dokumentárních cyklů, které stojí za zmínku.
Bluesman – příbeh o vzniku dokonalé kytary, dokument o ženách třetí říše, dále dokument Pád Habsburků zobrazující poslední momenty vlády jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů. Dále můžete sledovat dokument Versailles: Královské mistrovské dílo případně série, které mohou nadchnout příznivce cestování. V pěti dílech se můžete podívat na Japonsko z výšky a v sedmi dílech budou zobrazena Nádherná americká města.
Jednou skautem, navždy skautem a Půlstoletí vesniček SOS
Olga Špátová dokončila dokument Jednou skautem, navždy skautem. Do výsledku se odrazila i autorčina osobní zkušenost se spolkem, který v současnosti čítá víc než šedesát tisíc členů. „Ráda bych snímkem upozornila na ty, kteří v této moderní době hledají štěstí v pomoci druhým a v upřímném přátelství. V naší společnosti, která se ocitá v krizi hodnot, jsou skautské ideály, čest a pravda, důležitější, než kdy dřív,“ říká režisérka.
Dokument Půlstoletí SOS vesniček shrne práci sdružení, kterou započala v Karlových Varech Doubí. Na její budování se skládal celý národ a vybralo se přes 28 milionů korun, což je v přepočtu na dnešní peníze zhruba 500 milionů. Snímek popisuje okolnosti zakládání SOS dětských vesniček, které v roce 1969 vznikly jako alternativa ke státem preferované institucionální péči, a upozorňuje na to, že ani po padesáti letech není problém péče o děti ohrožené ztrátou rodičovské péče vyřešen a tisíce dětí u nás stále zbytečně vyrůstají mimo rodinu.
Poznámka: Fotografie pocházejí z presskitu České televize k dokumentárním a publicistickým pořadům. Za možnost použití fotografií děkujeme.
Když to srovnám s článkem co vyšel u konkurence co bude na RAI, tak ČT je jak chudá příbuzná. Možná ani to ne. :-) :-) :-)