V tomto roce proběhne nová volba generálního ředitele České televize. Dosavadní šéf Jiří Janeček již pracuje na své obhajobě tohoto postu. Na další silná jména kandidátů se zatím čeká. Při úvaze, zda by Janeček byl dobrým ředitelem i v dalších letech, je potřeba vnímat situaci, jež nastane v souvislosti s digitalizací televizního éteru.
Jiří Janeček bude letos obhajovat post generálního ředitele České televize. Volba do této funkce je věcí čistokrevné politiky, protože hlavu veřejnoprávního molochu volí radní, které volí poslanci. Teorie o tom, jak, kdo a kdy v tuto chvíli ponechme stranou. Jiří Janeček je zatím jedinou výraznou osobností, která se o pozici vrchního velitele Kavčích hor v současnosti uchází.
Při přemýšlení, zda je Janeček dobrá volba, musíme nahlédnout do velmi blízké budoucnosti. Česká televize nedávno deklarovala, že s postupující digitalizací nastane totální proměna programových schémat jednotlivých veřejnoprávních stanic.
Přerod nastane již v příštím roce. Náročnější diváci a intelektuálové si oddychnou, jelikož z ČT2 zmizí sportovní přenosy, které se natrvalo usídlí na ČT4 – kanálu, který je sportu vyhrazen. Na zpravodajskou ČT24 se přemístí zpravodajské a publicistické pořady (Události, jako hlavní zpravodajská relace, budou nejspíš výjimkou.) Toto jsou kroky naprosto logické a potřebné. Lze předpokládat, že většina diváků je uvítá.
Díky těmto přesunům však nastane v České televizi zcela nová situace. Čtyři plnohodnotné televizní stanice, z nichž dvě budou mít jasně vyhraněné pole působnosti. A v této chvíli je správné si položit otázku, jestli je dobře, že tyto nové podmínky bude řešit stávající vedení, jež je silně zatíženo minulostí. Nemám samozřejmě na mysli předlistopadovou minulost. Jde mi o působení ve „staré“ ČT.
Janeček je z tohoto období zdeformován obřím množstvím různě intenzivních tlaků. Ty budou existovat i nadále, ale běžný člověk by měl mít alespoň na chvíli mít pocit profláknutého koštěte, co dobře mete.
Česká televize bude od příštího roku potřebovat zcela nový pohled na stav věcí. Minimálně z toho hlediska, kdy bude potřeba jasně určit, co budou vysílat první dva veřejnoprávní kanály.
Při pohledu zpět nemůžeme neocenit Janečkovy kroky, které vedly ke stabilizaci České televize, zejména z té finanční stránky. Když se ale podíváme na programovou skladbu, pozitiva se hledají těžko. Jako zásadní prohru lze vidět ústup z výsluní původní dramatické tvorby, kde Česká televize přepustila vedoucí pozici TV Nova.
Bojím se toho, že rozložením programu do čtyř stanic bude první i druhý kanál zaplevelen zábavami typu 3+1 s Miroslavem Donutilem, které sice přinášejí dobrá čísla sledovanosti, ale ke cti nikomu neslouží. Vzhledem k množství času, jenž přibude a stávající ekonomické recesi, bude navíc velice lákavé, uvádět velké množství repríz takovýchto divácky oblíbených pořadů.
Česká televize bude v příštím období potřebovat změnu. Netvrdím, že Janečkovo vedení je špatné – má své světlé i tmavé stránky – ale rád bych viděl na postu generálního ředitele někoho, kdo dokáže přinést novou filozofii, přivede do významných pozic lidi s nápady. Pokusí se zatočit s neprůhlednými postupy při výrobě dramatických pořadů, které přetrvávají i nadále.
Nelze brát ohledy na tvrzení, že nezvolením Janečka, může nastat nestabilní situace v ČT. Ta může nastat i jeho zvolením.