VIDEA A FOTKY UVNITŘ – Zábavná televizní soutěž The Crystal Maze původně ani nemusela vzniknout, britská stanice Channel 4 totiž chtěla v roce 1990 odvysílat vlastní verzi soutěže Fort Boyard. Protože však natáčecí prostory nebyly v té době dostupné, přišel Jacques Antoine, autor legendární soutěže Boyard, s novou verzí, která vycházela z principů francouzského formátu.
Po týdenní pauze se vrací letní seriál RadioTV mapující velké televizní soutěže, mimořádně ve středu. Tentokrát se zaměříme na britský formát The Crystal Maze (v překladu Křišťálové bludiště), ten se sice u nás nikdy nevysílal, ale protože za ním stojí známý francouzský muž Jacques Antoine (na svědomí má právě Klíče od pevnosti Boyard či Po stopách Xapatanu) a principy vychází z formátu Fort Boyard, podíváme se na něj blíže v dnešním článku. Samozřejmě nechybí videa s celými epizodami a zajímavé fotografie.
Pětiletá historie Křišťálového bludiště
Ke konci osmdesátých let minulého století přichází společnost Chatsworth Television s nápadem, že by ráda vytvořila britskou verzi formátu „Klíče od pevnosti Boyard„. Jenže v té době není francouzská lokace dostupná k natočení pilotní epizody. Proto Jacques Antoine, tvůrce Fort Boyard, konzultuje a pomáhá vytvořit nový, alternativní formát s názvem „The Crystal Maze„. Ačkoli základ disciplín částečně vychází z Fort Boyard, osoba moderátora je naprosto jiná, styl se diametrálně liší a vsází na komičnost a zábavu. Soutěž se vysílá od 15. února 1990 a končí po více jak pěti letech (přesně 10. srpna 1995). Přesto o několik let později kupuje licenci na Fort Boyard program Five a vysílá jej. To je ovšem jiná historie…
PŘEČTĚTE SI DALŠÍ DÍLY LETNÍHO SERIÁLU RadioTV:
Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem
Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu“
Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima
Interaktivní mapa soutěží The Crystal Maze. Zdroj: Screenshow z vysílání Channel 4
Základní pravidla soutěže „The Crystal Maze„
Ústředním bodem celého bludiště je „Crystal Dome„, tedy jakási křišťálová kupole. V každé epizodě tři muži a tři ženy vstoupí na počátku do bludiště, přičemž v každé zóně odehrají tři až čtyři disciplíny. Zajímavostí je, že na rozdíl od podobných soutěží se členové družstva předem neznají a poprvé se potkají až den před natáčením.
Televizní soutěž se natáčí v prostorách velkého studia, přesto nedostačují a později se štáb stěhuje do mnohem většího leteckého hangáru. Scéna je rozdělena na čtyři „zóny“, které se odehrávají na různých místech v různých časových obdobích. První oblastí je „Aztécká zóna“, soutěžící se octnou v malé vesnici v roce 1518 před zničením říše Aztéků. „Futuristická zóna“ představuje vesmírnou stanici daleko od Země v roce 2494 (opuštěna prý byla roku 2245 po Druhé galaktické válce), „Středověká zóna“ nás zve do sídla moderátora, konkrétně na hrad roku 1302. Poslední zónou je „Průmyslová“. Celkem bylo natočeno šest sérií, druhá polovina skončila s posledně zmiňovanou zónou a nahrazena byla „Oceánskou“, ta představuje potopenou loď z roku 1947.
Úkolem soutěžících v „The Crystal Maze“ je sbírat v jednotlivých zónách „časové krystaly“, za každou splněnou úlohu získají jeden krystal představující 5 sekund. Celkový součet udá čas, který mohou hráči strávit v křišťálové kupoli, kde později sbírají zlaté kupóny vedoucí k výhře, o niž před začátkem hry požádají (většinou se hraje o seskok padákem či jiný adrenalinový zážitek). Teoreticky se může stát, že by hráči nezískali ani jeden krystal, některé hry byly ale natolik triviální, že je vždy jeden z týmu splnil. Právě „časové krystaly“ jsou stěžejním prvkem, průvodce soutěže se dostane do současnosti pomocí cesty časem. Mezi jednotlivými zónami provází soutěžící rovněž pomocí speciálních přesunů.
„Aztécká zóna“ přenáší soutěží v čase o více než 700 let zpátky. Zdroj: Screenshot vysílání FTN.
Princip pevnosti Boyard: Dvě minuty na úlohu a zamčení uvnitř
Jacques Antoine svůj rukopis nezapře, v soutěži „The Crystal Maze“ plní soutěžící úkoly, na něž mají dvě, dvě a půl, resp. tři minuty. Jestliže vybraný hráč během časového limitu soutěžní disciplínu nesplní a nestihne opustit místnost, v níž se úkol odehrává, moderátor jej zamkne. Tým může „zajatce“ vykoupit výměnou za jeden ze získaných krystalů (tak mohou učinit kdykoli během celé soutěže).
V počátcích si soutěžící mohouzvolit kategorii, ve které budou plnit úlohu. První jsou „fyzické“ hry testující rychlost a sílu, dále „mentální“ (řešení matematických a slovních úloh), „dovedností“ (testy přesnosti) a „záhada“ (většinou logické hádanky). Spoluhráči mohou až na pár výjimek aktuálnímu soutěžícímu slovně radit (musí-li například hmatem určit předměty).
Jakmile soutěžící v „The Crystal Maze“ splní všechny disciplíny, přesouvají se do již zmíněného dómu. V tom poletují zlaté a stříbrné papírové žetony (celkem 625 stříbrných a 500 zlatých). Aby nebylo vše tak jednoduché, obě barvy jsou jen stěží rozeznatelné. Úkolem je nasbírat aspoň 100 žetonů zlatých, přičemž za každý stříbrný se strhává jeden zlatý. Menší cena putuje jednotlivcům v případě, že nasbírají 50-99 zlatých žetonů. Neuspějí-li, odnáší si pamětní krystal s nápisem „Prošel jsem křišťálovým bludištěm„.
Principy her se nemění ani v „Průmyslové zóně“. Zdroj: Screenshot vysílání FTN.
Opakovaně zvoleno za „největší britskou televizní soutěž„
Soutěž má v době vysílání obrovskou popularitu, zejména mezi dětmi a mladšími diváky. Vrcholu dosahuje vánoční speciál v roce 1993, kdy díl zhlédne 7 milionu diváků na Channel 4. Vánoční speciály jsou pravidelnou součástí a na rozdíl od běžných vydání tu bojují děti. Před začátkem nové sezóny si tak mladší soutěžící vyzkouší chystané disciplíny, které se objeví až v další sezóně.
Po vypršení práv už nedošlo k obnovení a v roce 1995 formát „The Crystal Maze“ definitivně končí. Přesto jej do dnešních dnů reprízují digitální, satelitní či kabelové televize (Challenge, FTN). Soutěžní formát byl opakovaně zvolen „Největší britskou televizní soutěží všech dob„.
Soutěžící nemohou spoléhat jen na své svaly, jako v případě pevnosti Boyard. Používat musí i mozek a umění dedukce a logicky. Zdroj: Screenshot vysílání FTN.
Zvláštní postavičky nechybí ani v Křišťálovém bludišti
První čtyři série se mohou pochlubit skutečně netypickým moderátorem, Richard O’Brien představuje majitele zámku ze 14. století, velmi často se ve „Středověké zóně“ baví se svou matkou (říká jí „Mumsie“), právě jejich vzájemný vztah je zdrojem humoru. Při odchodu natočil herec i minisnímek (90 sekund), v němž se rozloučil. Kromě průvodce se během jednotlivých dílů setkáváme ještě s vědmou. V páté a šesté sezóně provází soutěží Ed-Tudor Pole.
Pátá a šestá sezóna s novým průvodcem (zcela vlevo). Zdroj: Screenshot vysílání Challenge.
Znáte formát „The Crystal Maze„?
Televizní soutěž „Křišťálové bludiště“ jsme nikdy na českých obrazovkách nemohli vidět. Viděli jste někdy tento formát například na německé televizi? Líbí se vám více než Hry bez hranic, Po stopách Xapatanu či Klíče od pevnosti Boyard? A myslíte, že by mohl oslovit i české publikum? Nabízíme vám videa s celými epizodami, abyste se mohli podívat, o čem jsme dnes vlastně psali. Těšíme se na vaše komentáře.
Dovolím si dodat, že další díl přinese tradičně i v pátek. Co říkáte na formát Survivor (alias Trosečník)?
Soutěž neznám ale dost se mi líbi. Ten moderátor je fakt unikát, jen pochybuju, že by to u nás uspělo. Na Survivor se těším, viděl jsem jen český.
Přiznám se, že taky tohle vidím poprvé, i když už jsem nějaké informace o tom četl (hlavně v souvislosti s britskou verzí pevnosti Boyard). Je fakt, že to má právě s pevností i něco společného, ty úkoly jsou hodně zajímavé :o).
Co se týče „Survivora“, tedy „Kdo přežije“, tak pokud si pamatuji, tak na Nově byly myslím 4 série (myslím, jak šly za sebou). Viděl jsem i tu naši verzi, občas nějaké ukázky jiných verzí, než ty americké, např. slovenskou s názvem „Celebrity Camp“. Je to asi hodně populární, překvapilo mne, že to vymysleli Švédi.
Jinak, bude i třeba nějaký díl věnovaný soutěži „The Amazing Race“?
Mně osobně se The Crystal Maze celkem líbí, je to zase něco jiného :). A taky mě překvapilo, že to vymysleli Švédové… a hle, jak to v USA prorazilo!
Díky za tip na Amazing Race, určitě se pro něj v letním seriálu místo najde (myslím, že do konce sprna by to šlo). Momentálně pátrám po informacích o Pago Pago.