Po delší době byl k vidění zajímavý hokejový šampionát a pro mnohé bude zřejmě jen shoda okolností, že byl organizován v zemi, jež je považována za poslední diktaturu v civilizované Evropě.
Překvapivě žádná kontroverze. Tedy kromě rozhodčích
I když mistrovský titul získali zcela po právu hokejisté Ruska, pro mnohé byl skutečným vítězem letošního klání běloruský prezident Alexandr Lukašenko. Jeho země připravila bezchybný šampionát bez mediálních kontroverzí. Podařilo se eliminovat očekávané protesty, které by mohly narušit průběh a bulvární deníky v tomto případě referovaly spíš o chybách rozhodčích než o nedostatcích organizace.
Mediálně tak rezonovaly jen kontroverzní výroky sudích na ledě. V některých případech jejich chyby skutečně ovlivnili výsledky zápasů a památné zůstane i vyjádření hokejové legendy Jaromíra Jágra, který rozhodčí přirovnal ke klaunům. To je ale odpovědnost Mezinárodní hokejové federace IIHF a nikoliv hostitelské země.
Návštěvnost překonala Prahu s Ostravou z roku 2004
Nebýt chyb rozhodčích, světový šampionát by pro hostitelskou zemi vyzněl jen pozitivně. Výrazným plusem byl rekord v návštěvnosti, který doposud držela Praha s Ostravou z roku 2004. Garantem plných tribun měl být dokonce sám prezident Alexandr Lukašenko a tento cíl byl splněn. Plné tribuny navíc oživily turnaj, který se v posledních dvou letech potýkal s nezájmem diváků.
Speciální příloha serveru RadioTV.cz k Mistrovství světa v hokeji 2014
Připomeňte si zajímavé momenty z letošního hokejového šampionátu. Podívejte se na sledovanost jednotlivých zápasů českého týmu a pozici ČT sport v průběhu MS v hokeji.
Ve Skandinávii šampionát diváky příliš nezajímal
Ve dvou předchozích letech se světový šampionát konal souběžně ve dvou zemích – ve Švédsku a ve Finsku. Společná organizace nepřinesla očekávaný výsledek a důvodem měla být mimo jiné příliš vysoká cena vstupenek. Zvláště ve Švédsku byla návštěvnost některých zápasů hrozivě nízká a zaznamenala antirekord posledních let. Na některé zápasy do stockholmské haly Globen totiž přišlo jen několik stovek diváků.
Naštěstí, tenhle neúspěch neznamenal konec společných kandidatur některých zemí. Už za tři roky se hokejisté představí v Německu a ve Francii souběžně a právě Mistrovství světa 2017 může výrazně ovlivnit podobu šampionátu v dalších letech. Pokud by se organizace dvou zemí znovu nepovedla, mohla by být na dlouhou dobu poslední.
Za rok se bude hrát v Praze a Ostravě, mohlo se i na Slovensku
O společnou organizaci se mohla pokusit i Česká republika se Slovenskem. Iniciativa slovenské strany požadovala, aby se jedna ze skupin hrála v příštím roce i v Bratislavě. Na oplátku by Slováci poskytli české straně jednu ze skupin v roce 2019, kdy se hodlá o šampionát znovu ucházet Slovensko.
Obě strany ale nedokázaly najít společnou řeč, a tak ČR bude hostit šampionát v roce 2015 v Praze a Ostravě, tak jak původně plánovala. Slovensko kvůli neochotě české strany rovněž stáhlo nabídku možné spoluorganizace a v roce 2019 bude rovněž kandidovat samostatně. I když do té doby se obě strany přece jen mohou domluvit ještě jinak.