Začátek února 2021 je termínem vypnutí všech stávajících vysílačů digitálního vysílání DVB-T. Od té doby budou domácnosti přijímat televizi na běžnou anténu skrze úspornější standard DVB-T2. Vyplývá to ze Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, kterou ve středu schválila vláda.
Druhá vlna digitalizace
Znamená to, že nás čeká druhá vlna digitalizace televizního vysílání, která dolehne i na diváky přijímající televizi skrze běžnou anténu. Jednotlivé domácnosti budou muset vyměnit své starší televizní přijímače nebo set top boxy za novější typy tak jako tomu bylo i u přechodu z analogového na digitální televizní vysílání.
Vysílání v novém standardu by mělo omezeně začít už letos. Znamená to, že souběh obou technologií potrvá přibližně pět let. Podle vládní strategie si přechod vyžádá celkové náklady mezi 871 miliony a 1,05 miliardy korun. V této sumě jsou zahrnuty i náklady na souběžné vysílání DVB-T a DVB-T2 i další nutné položky – například informační kampaň.
Přechod na nový standard umožní uvolnit část kmitočtového pásma užívaného pro televizní vysílání pro rozvoj vysokorychlostního internetu.
Přichází nová éra digitalizace? S přechodem na HD rozlišení mohou mít problém zejména starší diváci
Po vypnutí analogového televizního vysílání a přechodu na terestrickou platformu DVB-T nastává po sedmi letech pozvolný přechod od standardního k vyššímu rozlišení obrazu. Některé televize hodlají v roce 2017 vysílat jen v HD. Netýká se to však nejrozšířenějšího příjmu na běžnou anténu ani kabelových televizí. Tam budou programy ve standardním rozlišení vysílat ještě několik let.
....Česká televize převede všechny své kanály do HD rozlišení
ČT vítá rozhodnutí vlády ohledně přechodu na DVB-T2. Podle mluvčí Alžběty Plívové jde o krok, který ukončil dlouhé období nejistoty ve vztahu k budoucnosti volně šířeného vysílání. Veřejnoprávní televize je připravena se aktivně podílet na druhé vlně digitalizace. Právě ČT byla přirozeným lídrem i v procesu přechodu z analogového na nynější digitální vysílání.
„Druhá vlna digitalizace otevře možnosti rozvoje televizní služby. V rámci terestrické platformy bude moci Česká televize posílit kvalitu vysílání, může vzniknout příležitost pro samostatné regionální vysílání nebo poskytnutí prostoru pro vysílání dalších nezávislých regionálních subjektů a komunitních médií. Co je možné garantovat už dnes, je, že budeme moci díky zvětšení kapacity uvést v HD rozlišení i kanály ČT24, ČT :D a ČT art,“ řekl generální ředitel České televize Petr Dvořák.
Přechod z analogu do digitálu byl náročnější
Ze strany televizí se tentokrát očekává mnohem hladší přechod než před 8-10 lety, kdy se mělo přejít z analogového na digitální vysílání. Nyní je televizní trh dlouhodobě stabilizovaný a nedává důvody k obstrukcím nebo zdržování celého procesu.
U přechodu z analogového na digitální vysílání byla situace přece jen jiná. Tehdy na trhu působily dvě celoplošné komerční televize Nova a Prima, v jejichž zájmu bylo nastupující digitalizaci co nejvíce oddálit. V jejich případě by to totiž znamenalo i posunutí příchodu nové konkurence. Digitalizace totiž umožnila nástup dalších desítek nových stanic.
Digitalizace vstupuje do další fáze. Satelitní diváci postupně mění starší přijímače za HD boxy
Příjem televizních programů přes satelit byl ve srovnání s ostatními platformami vždy o krok napřed. Projevuje se to v otázce obrazové kvality. Přichází přechod ze standardního na vysoké rozlišení.
....Nova s Primou uhájily pozice, některé nové televize ani nezačaly vysílat
Nova s Primou se po delším vyjednávání k digitalizaci připojily a dokázaly uhájit své podíly na trhu díky spuštění nových doplňkových programů. Jediným vážnějším konkurentem se stala televize Barrandov. Ostatní projekty zůstaly povětšině v rovině plánů a nenaplněných ambicí.
Diváci se například nikdy nedočkali plnoformátové televize FEBIO režiséra Fero Feniče, marně čekali i na zahájení celoplošného vysílání stanic RTA nebo TV7. Krátce po přechodu na digitální vysílání skončila i regionální verze RTA, která sdílela frekvence s Primou. Prima se právě díky digitalizaci dokázala z tohoto spojenectví vymanit.
Zpravodajská a dokumentární televize Z1 sice vysílání zahájila, ale po několika letech jej i zastavila. Na televizní trh nakonec nevstoupila ani silná skupina Lagardere, která plánovala uvést značky TF1 nebo TE2. Nejasný vývoj ji přinutil své plány stopnout.