Podle dřívějších plánů manažerů nové digitální stanice TV Barrandov jsme již v současné době měli mít možnost sledovat jejich vysílání, které se netají ambicemi zavařit současným plnoformátovým stanicím Nově a Primě. Nedostatečné pokrytí Česka digitálním signálem však způsobilo, že si na start tohoto digitálního nováčka ještě několik měsíců počkáme. Rovněž Fero Fenič, stojící za projektem další plnoformátové stanice Febio TV, se netají záměrem spustit provoz své televize později, než se původně očekávalo – až v druhé polovině příštího roku.
Co je příčinou takového otálení, když ještě před půlrokem to vypadalo, že nebudeme stíhat přidávat nové české digitální kanály do předvoleb ovladačů našich televizí? Febio TV vyčkává v současné době na to, zda k technickému plánu přechodu (TPP), který na jaře schválila vláda, přistoupí provozovatelé Novy a Primy. Ti musí odevzdat svoje současné analogové licence, aby se na nich daly vybudovat digitální multiplexy, které pojmou zhruba pětkrát více stanic. TPP také přesně stanoví postup při vypínání jednotlivých analogových vysílačů a spouštění nových digitálních. Právě na pokrytí Česka digitálním signálem nové komerční subjekty čekají.
„Jestli Nova TPP nepřijme, bude se muset přepracovat,“ neskrýval svoji skepsi v rozhovoru pro slovenský časopis Profit Fero Fenič. Na adresu nejsilnější české stanice dodal: „Nova pokrytí získala zadarmo, k tomu v arbitráži vyhrála deset miliard korun od českého státu, který jí k tomu prodloužil licenci bez podmínky přejít na digitální vysílání, a tak má v tomto procesu kíčovou roli a tu také náležitě využívá.“ Fenič jí také zkritizoval za otálení a nespolupráci v procesu digitalizace v Česku.
Jeho projekt v počátcích podporovala finanční skupina Arca Capital, která však v období průtahů v souvislosti se soudním zablokováním digitálních licencí (září 2006) ze spolupráce s Febio TV vycouvala. „Dnes mám nové zahraniční investory, kteří čekají na jasné určení právních norem, aby se mohli definitivně rozhodnout nakolik je tato investice riziková,“ uvedl Fenič.
Před startem Febio TV se musí ještě vyřešit několik závažných otázek. V první řadě musí TPP vstoupit v život tím, že ho přijmou všechny zainteresované subjekty. Dále se musí přesně stanovit role provozovatelů multiplexů, kteří podle Feničova názoru získali příliš velkou pravomoc v rozhodování o tom, které stanice na své frekvence pustí. „Teoreticky je možné, že by nové televize mohli odmítnout nebo požadovat nereálně vysoké ceny za šíření. Proto se musí vyjasnit podmínky jejich činnosti,“ dodal šéf Febio TV.
Potvrdil také plánované zaměření své stanice. Febio TV bude chtít oslovit diváky v cílové skupině 15-55 let a být inteligentnější alternativou k současným komerčním stanicím. Určitým vzorem pro koncepci stanice je německý kanál PRO 7 či britský Channel Four. Postupným růstem by rádi obsadili zhruba dvanáct procent českého televizního trhu. Slovenským čtenářům Fenič slíbil co nejrychlejší dostupnost kanálu i na slovenském trhu. „Netajíme svůj záměr stát se česko-slovenskou televizí,“ řekl doslova Fero Fenič. Spuštění vysílání odhadl na druhou polovinu příštího roku v závislosti na zavedení kritérií z TPP do praxe. Náklady na rozjezd Febio TV by měly dosáhnout půldruhé miliardy korun.
Další plnoformátový kanál – TV Barrandov – oznámil počátkem roku, že své diváky začne oslovovat v létě. Stavbaři rychlým tempem přestavěli jeden z barrandovských filmových ateliérů na reprezentativní sídlo nové stanice, který nese vznešené pojmenování Palác zábavy. V květnu byl zkolaudován, během prvního prázdninového měsíce by se do něj měla nastěhovat stovka zaměstanců stanice. Kvůli nedostatečnému pokrytí Česka digitálním signálem však zatím nebou mít pro koho připravovat program. Přesný termín zahájení vysílání odhalí manažeři stanice během karlovarského filmového festivalu, na kterém se TV Barrandov bude prezentovat. Nepotvrzené informace hovoří o začátku příštího roku.