Oprášili jsme vzpomínky nejen na Pevnost Boyard, ta bude už na jaře na Primě Cool

boyard_logo

Když jsme v polovině letošního července vydali první článek tohoto velkého seriálu, byli jsme mile překvapeni vaším zájmem. Také proto jsme jej nakonec z původně letního projektu rozšířili až do konce listopadu. Dnes se budete moci společně s námi ohlédnout za všemi díly seriálu, stručně si je připomeneme. Děkujeme tímto za vaši zpětnou reakci a podněty. Seriálovými projekty rozhodně nekončíme.

Ano, už v pátek 2. listopadu se můžete těšit na první díl seriálu, v němž se podíváme na nadcházející vánoční svátky. Nejzajímavější vánoční a zimní grafika světových i domácích televizí budou hlavním tématem. Nyní se však ohlédněme zpět za seriálem, v němž jsme se dívali na známé i neznámé televizní soutěže. Děkujeme vám za přízeň, kterou jste nám projevili. Moc si jí vážíme.

Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije

Hned první díl informoval o soutěži Klíče od pevnosti Boyard (v originále Fort Boyard) a stal se vůbec nejčtenějším z celé série, mimo jiné zaznamenal nejvíce sdílení na sociálních sítích. Otec Fura, klíčník Jacques, strážce pevnosti, pánové temnot, 80 minut neúprosného časového limitu… indicie, které vedou k jedinému televiznímu formátu. Soutěž se natáčí dodnes ve stejnojmenné objektu. Duchovním otcem formátu je Jacques Antoine, ten přichází v roce 1988 s myšlenkou a celým konceptem „Les Clés de Fort Boyard“, jak zní originální francouzský název. S pravidly soutěže vás už zajisté obeznámit nemusíme, neboť jsme o nich psali zevrubně.

PŘEČTĚTE SI CELÝ DÍL: Legenda Klíče od pevnosti Boyard stále žije, ve Francii už 22. rokem

Ještě v polovině července jsme se ptal, zda u nás opět dostane pevnost Boyard své místo„. Uvedli jsme, že žhavým kandidátem by mohl být kanál Primy Cool„. A nemýlili jsme se. TV Prima potvrdila, že příštím roce jej skutečně nasadí. Jednat se bude o britskou verzi formátu. Čeští diváci se sice původní verze nedočkali, v letech 1992-1994 mohli sledovat francouzskou verzi na České televizi, později nasadila formát i TV Nova na počátcích svého vysílání a to vždy pod názvem „Klíče od pevnosti Boyard“. Mutace každé televizní stanice se v několika ohledech liší. Poměrně značně se liší časové limity celé soutěže. Například právě ve Velké Británii Profesora“ (The Professor), v páté sérii pak Kapitána Pekaře“ (Captain Baker). Otec Fura je znám jen francouzským divákům.

Podívejte se na celou epizodu z britské stanice Challenge, jedná se o první díl první série. Rok 1998.

Pátrali jsme i po formátu Po stopách Xapatanu

Druhý díl zamíříl po stopách formátu „La Piste de Xapatan“ (Po stopách Xapatanu). Hra se zakládá na legendě vyprávějící o mexickém státu San Luis Potosí, jméno znamená „bohatství”. A právě zde se nachází mýtické místo zvané Xapatan. Každá dívka musí jednou ve svém životě za východu slunce odejít do tajemné jeskyně, aby zde našla jednu ze sošek bohů, která ji má ochraňovat. Do každé byl vložen jeden drahý kámen… a jak to tak bývá, jedna dívka je chtěla odnést všechny. Bohové se rozhněvají a zajmou ji. Na jedinou stezku, vedoucí k posvátnému místu, nastraží past, ke každé pak postaví strážce hory. Dobrodružství na záchranu se rozhodne postoupit sedm mladých mužů, jen jednomu jedinému se však podaří dostat se zpět i se zajatkyní.

DOPORUČUJEME: Pátrejte s námi „Po stopách Xapatanu”

Duchovním otcem je opět Jacques Antoine. Soutěžní trasa „Po stopách Xapatanu” obsahuje zhruba 12 překážek, přičemž čtyři mají alternativní cesty přes území Černého jezdce. Věnovat se budeme jen některým z nich. Na úvod se soutěžící vypořádají s „Rančem poslední šance“, zde odklízí rohože a jsou pod nájezdy jezdců na koních a amazonek. Posléze se mužstvo potýká s odsunutou částí mostu, řetězem přes cestu. Jednotlivé díly soutěže „Po stopách Xapatanu” sledovaly zhruba 4-4,5 milionu diváků, dvacet misí mělo problémy najít si své místo a fanoušky, a tak nebyla soutěž obnovena a páteční vysílací čas ztratil svou legendu.

radiotv_googleplus_01

Za pramáti Her bez hranic – Prima chystá Arénu národů

Jako první jsme vás informovali o pravidlech soutěže Aréna národů (Intervilles). Původně se řešilo, že by soutěž mohla jít na obrazovky už na podzim, nicméně vedení stanice se rozhodlo jinak a soutěž se dostane k divákům až v roce 2012. Formát Aréna národů vychází právě z francouzské soutěže „Intervilles” (do češtiny lze přeložit jako „Mezi městy“, odkazuje právě na souboj mezi dvěma městy). Anglický název soutěže zní „The Biggest Gameshow In The World“. Během více než 50 let existence samozřejmě vznikly i mezinárodní koprodukce, generální ředitel TV Prima už dříve uvedl, že stanice uvede standardní sezónu o 13-15 dílech.

NENECHTE SI UJÍT: Aréna národů, pramáti Her bez hranic, se chystá na obrazovky TV Prima

Každý ze šesti dosavadních ročníků se natáčel ve Francii. Letos došlo k přejmenování soutěže na „The Biggest Game Show” (doslova „Největší herní soutěž”), ta se natáčela od 24. května do 8. června. No a právě v této době vyrazil i český tým s kapitánem Alešem Valentou. Televize Prima svěřila roli moderátora známému českému hudebníkovi a herci Aleši Hámovi. Rok 2011 přinese zápolení mezi týmy z Běloruska, Číny, Francie, Ukrajiny, Velké Británie, Arménie a Ruska. Zatím na žádném z ročníku Arény národů nechyběl tým Ruska a Číny.

arena_narodu_velke

Aréna národů má za sebou téměř padesátiletou tradici. Zdroj: Archiv TV Prima

Bláznivá pevnost Boyard aneb Křišťálové bludiště

Kromě známých formátů jsme se zastavili i u těch, které český divák nezná a přesto dosáhly značného ohlasu v zahraničí. Ke konci osmdesátých let minulého století přichází společnost Chatsworth Television s nápadem, že by ráda vytvořila britskou verzi formátu „Klíče od pevnosti Boyard“. Jenže v té době není francouzská lokace dostupná k natočení pilotní epizody. Proto Jacques Antoine, tvůrce Fort Boyard, konzultuje a pomáhá vytvořit nový, alternativní formát s názvem „The Crystal Maze“. Ačkoli základ disciplín částečně vychází z Fort Boyard, osoba moderátora je naprosto jiná, styl se diametrálně liší a vsází na komičnost a zábavu.

RADIOTV EXKLUZIVNĚ: Křišťálové bludiště aneb tak trochu bláznivá Pevnost Boyard

Jacques Antoine svůj rukopis nezapře, v soutěži „The Crystal Maze” plní soutěžící úkoly, na něž mají dvě, dvě a půl, resp. tři minuty. Jestliže vybraný hráč během časového limitu soutěžní disciplínu nesplní a nestihne opustit místnost, v níž se úkol odehrává, moderátor jej zamkne. Tým může „zajatce” vykoupit výměnou za jeden ze získaných krystalů (tak mohou učinit kdykoli během celé soutěže).

Zhlédněte celou epizodu soutěže „The Crystal Maze“. Po skončení první části se vám nabídne část další.

Trosečník po Česku v televizi nezaujal, americká verze boduje

Formát Survivor vytvořil Charlie Parsons, který je autorem řady dalších úspěšných televizních formátů. Poprvé se na televizní obrazovce objevil ve Švédsku v roce 1997, mezinárodní úspěch se dostavil po premiéře na americké televizní stanici CBS v květnu roku 2000. V současné době se na CBS vysílala již 22 série. Jenže česká verze s Markem Vašutem v hlavní roli diváky TV Prima neoslovila. Nyní Prima Cool vysílá americkou verzi pod názvem Kdo přežije a diváky baví.

CELÝ DÍL: Survivor – reality show o přežití je v USA již 22. sezóny

trosecnik_cbs001

Nebezpečná show Pago Pago se ve vesnici neodehrává

Jedním z formátů, které se navždy zapíší do našich pamětí a historie je také „Le Tresór de Pago Pago“. I když je tato velká televizní soutěž poměrně známá, najít o ní relevantní informace (dokonce v domovské francouzštině) byl poměrně obtížný úkol. Některé díly by nevznikly, nebýt vás, čtenářů. Ještě jednou děkujeme čtenáři Pavlu Nožičkovi za zajímavé informace. Nikoho patrně nepřekvapí, že také za soutěží „Pago Pago” nestojí nikdo jiný než legenda televizních soutěží Jacques Antoine. Rukopis v některých částech je více než patrný. Historická legenda dala vzniknout také tomuto formátu, hlavní výhrou je 100 tisíc franků.

DOPORUČUJEME: Trezor Pago Pago otevíráme v 90. letech. Kvůli vážným zraněním záhy ukončena!

Poměrně kuriózní je fakt, že celá soutěž se neodehrávala ve skutečné vesnici Pago Pago. Ve skutečnosti se soutěž natáčela v Turks a Caicos, jedná se o zámořské území Velké Británie skládající se ze dvou skupin tropických ostrovů v karibské oblasti, konkrétně jihovýchodně od Bahamských ostrovů, k nim ovšem politicky nepatří. Původními obyvateli byly karibští indiáni, jejich populace však byla zdecimována při příjezdu lodí s otroky. Destinaci jako jeden z prvních navštívil sám Kryštof Columbus.

pagopago_002

Last Man Standing se dostal do České republiky

Pořad je skutečně výpravný, štáb často natáčí na místech, kam se dosud kamery nevydaly. V jednotlivých epizodách se musí nejprve soutěžící show „Poslední bojovník” seznámit s místním náčelníkem kmenu, domorodci jim posléze předvedou, v jaké disciplíně se utkají. Týmy jsou děleny zpravidla na dvě skupiny, každá dostane přiděleného trenéra a společně s domorodci se připravují na plnění disciplíny.

PŘEČTĚTE SI: Kdo bojuje naposled, aneb „Poslední bojovník“

Trailer na první sérii, kterou BBC Three vysílala v roce 2007

The Amazing Race – Úžasný závod kolem světa

V každém cyklu závodu sledujeme jedenáct dvojic (složených vždy z různých demografických skupin, různého věku, rady a orientace), jednotlivé páry pojí nějaký vztah (milenecký, sourozenecký, spolupracovníci,…). Právě pevnost vztahů přidává pořadu nádech napětí, stres jej ovlivňuje pravidelně. Soutěžící musí dorazit na předem určenou zastávku. Soutěžící se dostali i do Prahy, kde plnily záludné úkoly.

PSALI JSME: The Amazing Race aneb na cestě kolem světa, natáčelo se i v České republice!

Desátá epizoda patnácté sezóny soutěže The Amazing Race se odehrává i v Praze

Šli jsme i pouští – Desert Forges jsme viděli na Pro7

O tom, že se ne vždy všechno vydaří, může mnohé vyprávět francouzský formát „Les Forges du desert“, v zahraničí uváděný pod známějším názvem „The Desert Forges” (volně přeloženo jako „Pouštní kovárna”). Úspěchu a slávy si ovšem soutěž mnoho neužije… V každé epizodě proti sobě nastoupí dva týmy, každé družstvo zastupuje jeden muž a jedna žena. Týmy jsou odlišeny barvou oblečení (oranžová a zelená), většinou se jedná o pár, přátele či rodinné příslušníky. Oba prochází sérií soutěžních úkolů, za každou výhru získá tým „zlatý ingot”, který jim poslouží při vstupu do závěrečné místnosti.

CELÝ DÍL: Desert Forges v zimních měsících na France 2 neuspěl, v zahraničí se dařilo

Podívejte se na celou epizodu soutěže Desert Forges. Zdroj: ProSieben

Blázniví japonci na RadioTV: Takeši a Ninja

První dvojdíl se zaměřil na známou japonskou soutěžní oblast. Svou domovinu našel formát „Fūun! Takeshi-jō” (v doslovném překladu „Turbulence! Takešiho hrad”) na japonské televizi „Tokyo Broadcasting System” (TBS). Formát „Takešiho hrad” je rozhodně nesmrtelný, svědčí o tom nesmírná popularita na celém světě. Vysílal se dokonce v arabských zemích pod názvem „The Fort” („Pevnost”) či v Indii, kde se vysílá i nyní. Od roku 2009 jej mohou sledovat diváci v Iránu pod názvem „Zlatá stezka”.

NENECHTE SI UJÍT: Bláznivé japonské formáty: Takešiho hrad a Ninja Faktor

Stovka soutěžících se na obrazovkách TBS utká mezi sebou, aby se dostala až do finále. Řeč je o formátu Ninja Warrior (Prima Cool uváděla pod názvem Ninja faktor, v Japonsku pod názvem Sasuke). Na rozdíl od Takešiho hradu se stále vysílá, je tomu tak už od 26. září 1997. Do soutěže se zapojuje široké spektrum soutěžících, nouze není o televizní osobnosti, olympioniky či mnohé jiné. Nouze není ani o mezinárodní účastníky – z USA, Číny, Bulharska, Koree,…

radiotv_face_n04

Faktor strachu se vrací, bude i na Primě Cool

Čelit svému vnitřnímu strachu, postavit se dech beroucím překážkám, jíst neuvěřitelné a snad i nepoživatelné věci… tím vším prochází účastníci soutěže Factor strachu. Formát známý českému divákovi se letos dočká obnovení, několik nových dílů včetně speciálů je natáčeno ve vysokém rozlišení. Nasazení Faktoru strachu na Primu Cool byl šťastným tahem. Show lákala diváky i v několika reprízách po sobě. Připomeňme si stručně průběh soutěže. V první fázi testuje Faktor strachu tělesnou/fyzickou stránku soutěžících, například skoky přes budovy. V druhé části je třeba překonat mentální bloky – musí jíst vnitřnosti (syrové), pomocí úst přemístit žížaly či jiné „příjemné” živočichy z jedné nádoby do druhé… V závěru čeká soutěžící extrémní disciplína připomínající kaskadérské zkoušky.

SOUVISEJÍCÍ: Faktor strachu obnoven, sedmá speciální série s původním moderátorem

Fear Factor Khatron Ke Khiladi (Indie)

3v1: Treasure Hunt, Challenge Anneka a Interceptor

V předposledním díle seriálu jsme se setkali se jménem Jacques Antoine. Představíli tři (u nás) neznámé formáty, které ovšemv zahraničí sklidily značný úspěch. První z nich byl Treasure Hunt, zakládá se na francouzské předloze La Chasse az Trésor, autorem nebyl nikdo jiný než Jacques Antoine. Druhý formát, kterému jsme se věnovali byl Challenge Anneka. Britský televizní formát se poprvé objevil na obrazovkách veřejnoprávní BBC One, původně startoval v roce 1987 vždy v pátek večer, později se přestěhoval na sobotní večery. Cílem byly charitativní práce. Formát byl ukončen v roce 1995, o jedenáct let později se formátu „Challenge Anneka” přestěhoval na komerční ITV.

VÍCE INFORMACÍ: Trojitý díl velkého seriálu RadioTV.cz opět s Jacquesem Antoinem

Britská komerční stanice ITV představila na přelomu osmdesátých a devadesátých let formát Interceptor, který vytvořil opět Jacques Antoine. Vysílal se ovšem jenom jednu sezónu, konkrétně od července 1989 do ledna 1990. To vše přesto, že sklidil kladné ohlasy jak u kritiky, tak zejména u samotných diváků.

Celá epizoda formátu Treasure Hunt, série 1, epizoda 1, 1982

Hold legendě Hry bez hranic – videogalerie 1965 – 1999

Jak jinak bychom mohli zakončit velký seriál než poctě Hrám bez hranic. Jelikož jsme se již tomuto formátu v minulosti několikrát věnovali, rozhodli jsme se, že zakončíme putování po velkých televizních soutěžích netradičně videospeciálem. Podívat se tak můžete na epizody z roku 1988, ale i 1999. Na serveru YouTube jsme vypátrali několik archivních videií, ačkoli jsou většinou ve francouzštině či řečtině, rozhodně vás to o zábavu nepřipraví. Nejprve jsme nabídli úvodní znělky Her bez hranic ve své první fázi. Inu podívejte se sami v článku.

VIDEOSPECIÁL: Hry bez hranic – Vše, co jste chtěli vidět, ale báli jste se hledat

hrybezhranic_foto2Hry bez hranic – zdroj: Česká televize

Autor článku:

Napsat komentář

Pro přidání komentáře musíte .