Česká televize může přijít až o 400 milionů korun ročně, pokud dojde k avizovaným změnám v odpočtu DPH. Tato změna se v médiích označuje slovy „daňový balíček“. Český rozhlas se rovněž připravuje na nové poměry a chystá propouštění.
Česká televize: mínus 350-400 milionů. Český rozhlas: mínus 120 milionů
Česká televize reagovala na připravované změny už před dvěma týdny, kdy vláda příslušné změny. Tento tzv. daňový balíček kromě jiného mění způsob výpočtu DPH pro Český rozhlas a Českou televizi, resp. ruší výjimky pro obě veřejnoprávní instituce. Tato změna se v praxi projeví tak, že Český rozhlas ročně přijde až o 120 miliónů korun a Česká televize bude každý rok hospodařit se sumou nižší o 350 – 400 milionů korun.
Tato změna může v případě České televize mít výrazný dopad na průběh druhé vlny digitalizace televizního vysílání. ČT prostřednictvím svého tiskového oddělení a rovněž ústy svého generálního ředitele Petra Dvořáka zdůraznila, že v loňském roce „v dobré víře zahájila investice do digitalizace a podepsala také smlouvy na provozování nových sítí“.
Přechod na druhou vlnu digitálního televizního vysílání plánovala financovat právě z prostředků, o které by ji měl daňový balíček připravit.
„Navzdory našemu varování a relevantním argumentům renomovaných daňových poradců ministerstvo financí protlačilo změnu zákona. Tím byl porušen princip, že až do roku 2021 bude Česká televize výnosy z DPH investovat do digitalizace. Pokud změny schválí parlament a vláda nepřijde s žádným kompenzačním řešením, přinese to citelný zásah do procesu digitalizace,“ řekl Petr Dvořák.
ČT má problém s financováním digitalizace. Nabídne lepší obraz výměnou za horší program?
„Jak divákovi vysvětlím, že mu omezím program abych financoval přechod na DVB-T2 ze současného rozpočtu,“ ptal se generální ředitel České televize Petr Dvořák na letošní konferenci DIGIMEDIA. Odpověď zatím není jasná.
....Podle Dvořáka mohou lidé přijít ze dne na den o bezplatné televizní vysílání
„Ve snaze najít potřebné finance budeme diskutovat i omezení šíře služeb, které Česká televize nabízí. Takové peníze se jednoduše nedají najít v úsporách. Jen pro představu, čtyři sta milionů korun odpovídá prostředkům vynaloženým na výrobu nových pořadů pro ČT:D a ČT art za dva roky,“ upozornil Petr Dvořák.
ČT zároveň zdůrazňuje, že možnost odpočtu DPH pro veřejnoprávní média není v rozporu s evropským právem. Úpravy zákona, které Česká televize před přijetím daňového balíčku diskutovala s Ministerstvem financí, a které by nevedly k zastavení financování druhé vlny digitalizace, byly plně v souladu s evropskými směrnicemi.
Navzdory poměrně ostrému stanovisku generálního ředitele ČT nemusí být situace kolem přechodu na DVB-T2 kritická. Česká televize sice v tomto procesu hraje velmi důležitou roli, nicméně bezplatné terestrické vysílání není v důsledku tzv. daňového balíčku ohroženo. Přechodu na DVB-T2 se účastní i komerční hráči. A právě komerční televize Nova, Prima a další budou mít rovněž výrazný podíl na zachování neplaceného televizního vysílání na běžnou anténu.
Prima žádá Skylink o vypnutí svých stanic na Slovensku, obrátila se na soud
FTV Prima informovala o úspěšném návrhu u Městského soudu v Praze na vydání předběžného opatření proti společnosti provozovateli satelitní služby Skylink ve věci nelegálního šíření českých televizních programů na území Slovenské republiky.
....