Česká televize uvede na pozdim minisérii Jana Hřebejka Rédl, neotřelý pohled na české maloměsto v seriálu Lynč, nové díly Labyrintu a První republiky i šestidílný seriál Zahradnictví. V plánu je i devátá sezóna StarDance.
Seriálová tvorba má odlišit ČT od komerčních televizí
Generální ředitel České televize Petr Dvořák společně s programovým ředitelem na tiskové konferenci zdůrazňovali snahu odlišit se od komerčních televizí především v kvalitě seriálové a filmové tvorby. Zatímco komerční stanice mají své dlouhodobé a velmi sledované seriály, Česká televize může otevírat nová témata. Výsledný produkt by měl být nejen zajímavý, ale zčásti i edukativní.
„V oblasti vlastní tvorby nám pomáhá systém kreativních skupin producentů, díky čemuž vzniká vnitřní konkurence a naše tvorba může mít řadu různých podob. Hledáme nová témata a nebojíme se riskovat, takže dokážeme zpracovat i témata, která by jinde neprošla. Efektivně vyrábíme přes 100 hodin dramatické tvorby ročně, máme pozitivní reakce od diváků i kritiky, díky čemuž nás mohou odlišit od komerčních stanic,“ řekl generální ředitel Petr Dvořák.
„Každá televizní sezóna je v něčem stejná, v něčem jiná. Jednotlivé kanály profilujeme na několik let dopředu, nikoliv pouze na nadcházející sezónu. Přicházíme s originálními a novými věcmi, podílíe se na mezinárodních koprodukcích,“ dodal programový ředitel Milan Fridrich.
Na doplňující otázku, které původní dílo vyvolává u něj největší zájem, neodpověděl konkrétně. „Za sebe mohu říct, že se těším na všechna dramatická díla protože je těžké vybrat pouze jeden konkrétní seriál z podzimní nabídky,“ uvedl Fridrich.
Prostor pro nové talentované autory i absolventy filmových škol
„Česká televize natočila pro nadcházející podzim pět původních seriálů a minisérií. Spolupracovali jsme na nich nejen s předními českými tvůrci, ale prostor jsme dali v této sezoně také mladým, talentovaným autorům. Za seriálem Lynč stojí například skupina čerstvých absolventů filmových škol, kteří svůj původní námět rozvíjeli pod vedením známého hollywoodského scenáristy Haroda Aptera. Podobně v Rédlovi vnikl díky spojení režiséra Jana Hřebejka se začínajícím, nadaným scenáristou Miro Šifrou originální seriálový návrat do devadesátých let,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
„Seriálová a filmová tvorba, zejména když se její děj neodehrává v současných reáliích, ale v minulosti, je produkčně náročná a patří k nejnákladnějším žánrům. Těší mě, že můžeme divákům taková díla nabízet, že můžeme zpracovávat české látky a spolupracovat s renomovanými i debutujícími autory,“ dodal Petr Dvořák.
Přechod na DVB-T2: Česká televize spustila první dokrývače, míří k pokrytí 99,9 %
Přechodová síť 11 České televize vysílající v novém standardu DVB-T2 v minulém týdnu zlepšila pokrytí. České Radikomunikace spustily devět dokrývačů této sítě s cílem přiblížit se k finálnímu pokrytí 99,9 procent obyvatel.
....Nové projekty: minisérie Rédl a zahradnictví, osmidílný seriál Lynč
Čtyřdílná minisérie Rédl, s Ondřejem Sokolem v hlavní roli, odkrývá pozadí podivného kriminálního případu z devadesátých let.
„Scénář mi doporučil Petr Jarchovský s tím, že se na FAMU vyskytl nesmírně talentovaný scenárista Miro Šifra, který ho napsal, a že nic podobného ještě nečetl. Jde o příběh, jenž je kromě napětí a humoru zajímavý svým tématem. Zpracovává, jak se v nové společnosti po převratu propojují zločinci a policisté, což je téma, které mě osobně zvláštním způsobem fascinuje,“ popisuje Jan Hřebejk.
„Pro mou generaci a pro generaci mně blízkou to bude hodně zajímavá a často i překvapivá sonda do doby vzniku naší stále ještě mladé demokracie. Revoluce a celý následný přerod totiž neprobíhal vůbec standardní cestou. Často se šíleně improvizovalo a staly se věci, které měly obrovský vliv i na to, v čem žijeme dnes,“ doplnil Ondřej Sokol.
Režisér Jan Hřebejk se divákům na podzim představí i v jiné roli. Česká televize totiž nabídne divákům i šestidílnou sérii dvojice Hřebejk–Jarchovský Zahradnictví, která sleduje životní příběh tří rodin odehrávající se na pozadí nejdramatičtějších dekád minulého století.
Dalším novým projektem České televize je osmidílný seriál Lynč, který se zrodil na workshopu českých studentů filmových škol vedeném americkým scenáristou Haroldem Apterem. Zpracovává téma rasových předsudků na malém českém městě a představí se v něm například Zuzana Stivínová nebo Jiří Dvořák.
Na podzim se vrátí i další série krominálky Labyrint Jiřího Stracha i třetí řada První republiky.
Zahraniční tvorba a koprodukce
Česká televize nabídne také kolekci oceňovaných zahraničních seriálů. Desetidílný seriál Mladý papež mohou už znát diváci programů FILMBOX – nyní uvede seriál i Česká televize.
Britská BBC se ujala nové adaptace románu Vojna a mír. Život velkého kubánského diktátora Castra zmapuje dvoudílný film Fidel v režii Davida Attwooda. Diváci dále uvidí závěrečnou řadu skandinávského Mostu a mohou ještě stále sledovat i brilantní výkony herce Kevina Spacey v páté sérii Domu z karet. Dalším feature dílem je thriller Okupace.
Televizní diváci se mohou těšit též na premiéry českých filmů, které měli zatím možnost vidět pouze v kinech. Humorný příběh Kvarteto čtveřice kamarádů hrajících ve smyčcovém souboru přiblíží film Miroslava Krobota, který se zároveň objeví jako herec ve snímku Agnieszky Holland Přes kosti mrtvých.
Sledovanost MS ve fotbale ukázala, proč tak strmě stoupá cena sportovních vysílacích práv
Česká reprezentace se sice závěrečného turnaje MS ve fotbale neúčastnila, zápasy ale i tak přitáhly k televizi poměrně zajímavé publikum. Program ČT sport patřil po několik večerů k nejsledovanějším.
....Pro ty, kteří mají rádi autobiografie, je připraven poslední film Jana Němce Vlk z Královských Vinohrad a česko-slovenské drama Eva Nová s Emílií Vášáryovou v hlavní roli.
Na podzim se na ČT vrátí i celebritní soutěž StarDance, ke které nechtěli zástupci televize uvádět nic bližšího jelikož chystají samostatnou tiskovou konferenci.