Prezident Miloš Zeman podporuje model, v němž diváci rozhodnou, zda svůj povinný poplatek chtějí poukázat médiím veřejné služby, nebo na jiné veřejné účely. Řada médií tato slova interpretuje jako snahu o zrušení poplatků.
Poplatek by se platil dál
V podobném duchu se nese i řada dnešních titulků. Prezident Zeman prý podpořil zrušení poplatků pro Českou televizi a kritizoval ji. Mělo k tomu dojít na tiskové konferenci po skončení návštěvy Plzeňského kraje. Agentura ČTK uvedla, že lidé, kterým se vysílání ČT nelíbí, by podle prezidenta mohli peníze místo ČT posílat na veřejně prospěšné účely.
V tomto případě však nejde ani tak o zrušení samotného poplatku, nýbrž o částečné přesměrování peněz od diváků na jiné účely. Diváci by ale „koncesionářské poplatky“ platili i nadále. Změnilo by se pouze to, že Česká televize a Český rozhlas by nebyly jejich jedinými příjemci.
Komu se nelíbí program ČT, ať své peníze pošle jinam, navrhuje prezident
„Komu se pořady České televize nelíbí a nechce platit koncesionářské poplatky, nechť tuto částku odevzdá na veřejně prospěšné účely, ať už v oblasti zdravotnictví, školství, sociální péče a podobně,“ uvedl například prezident republiky na dnešní tiskové konferenci.
Koncesionářské poplatky jsou přitom hlavním zdrojem financování médií veřejné služby. V případě České televize tvoří příjmy z koncesionářských poplatků až 80 procent všech příjmů. Letos televize předpokládá příjem z poplatků ve výši 5,6 miliardy korun, její celkový rozpočet činí 6,9 miliard.