Pokud se má terestrická platforma dále rozvíjet, bude potřeba pečlivě připravit přechod na nový standard digitálního terestrického vysílání, tedy DVB-T. Zástupci televizí vyjadřují obavy z možného útlumu terestriky.
Televize vnímají DVB-T2 jako záchranu rozvoje terestrického vysílání
Generální ředitel televize Prima Marek Singer se v minulém týdnu vyjádřil, že má na stole projekty dvou nových programů, nicméně spustí je jen v případě úspěšného přechodu na DVB-T2. Odborníci z branže se domnívají, že by šlo o placené kanály šířené přes terestrickou platformu. Rozšíření programové nabídky by bylo tedy dostupné pouze pro ty diváky, kteří jsou ochotni za příjem televize platit.
Nástup nových programů v rámci terestrické platformy bude s největší pravděpodobností možný pouze za peníze. Menší televize a tematické programy nemohou vygenerovat dostatek příjmů z reklamy, aby byly ekonomicky rentabilní. Pokud by ale terestrická platforma umožňovala příjem placených programů, otevřelo by to nové možnosti i pro menší provozovatele.
Nyní je možné placené vysílání provozovat pouze přes satelitní platformu nebo kabelového operátora. Tyto možnosti ale vyžadují vůli diváků platit i za obsah jiných programů, o které nemusí mít nutně zájem.