ANALÝZA – Slovenští kabeloví operátoři brzy vyřadí některé základní české stanice ze své nabídky, zejména programy televizí Nova a Prima. V této souvislosti se očekává, že část klientů těchto společností přejde k českým satelitním platformám kvůli zachování českých programů. I proto jsme se rozhodli zkusit, jak české společnosti přistupují ke klientům ze zahraničí. Nejlepší hodnocení si zaslouží Skylink, rezervy měla společnost UPC DTH.
Skylink – české programy si můžete zakoupit i na Slovensku
Podle očekávání nejlépe z našeho hodnocení vyšla satelitní platforma Skylink, která nabízí své produkty v totožných balíčcích jak v České republice tak na Slovensku. Navštívili jsme dva prodejce karet Skylink na obou stranách bývalé federace. Náš požadavek byl jednoznačný – jsme ze Slovenska, ale máme zájem i nadále přijímat všechny základní české programy. S tímto požadavkem neměli problém ani v Bratislavě ani v Praze. Služby nám byli ochotni zaktivovat i přímo v Bratislavě s tím, že je potřeba nastavit programy pro český region. Podobnou informaci jsme dostali i u jednoho z pražských prodejců.
Podobná situace je i u sesterské platformy CS Link, která rovněž nabízí všechny základní české i slovenské programy na obou stranách bývalé federace bez omezení. Prodejci v České republice neměli problém s registrací karty na slovenského občana nebo osobu s trvalým pobytem na Slovensku. Upozornili nás ale, že garance příjmu českých programů pro slovenské diváky neexistuje.
Nejjednodušší vyřízení satelitního příjmu „přes hranice“ šlo přes platformu Skylink. Ilustrační foto – screenshot webu Skylink.cz.
freeSAT by UPC Direct – zbytečné komplikace, aktivace až na naléhání
Jiná situace je u kabelového a satelitního operátora UPC Direct, který svou sekci satelitní televize centralizoval do Nizozemska pod společnost UPC DTH S.a.r.l.. S tím souvisí i výrazně odlišný přístup k zákazníkům ze zahraničí, pokud si chcete objednat služby satelitní televize. Zatímco pro aktivaci kabelové přípojky nebo internetu vám postačí občanský průkaz a česká kontaktní adresa, když jsme žádali o satelitní kartu freeSAT medium se smlouvou za zvýhodněnou cenu 299 Kč měsíčně, prodejce po nás chtěl bezpodmínečně i pas (plus českou kontaktní adresu). Občanský průkaz jako doklad nestačil, prý jde o nařízení nizozemské společnosti. Nakonec jsme utrousili poznámku ve smyslu „kdyby se chtělo, tak by to šlo“… až pak se věci daly do pohybu.
Nakonec bylo možné uzavřít účastnickou smlouvu i bez předložení pasu. Jeho kopii ale musíme do měsíce poslat poštou nebo e-mailem. Paní za přepážkou to komentovala slovy, že máme štěstí. Pokud ale kopii pasu nedodáme později, společnost UPC DTH S.a.r.l. nám satelitní kartu „vypne“. Jde sice o zbytečné administrativní omezení, ale prý přes to „nejede vlak“. Společnost UPC se totiž obává, že by klient její kartu vynesl za hranice a ona by ho pak už nemohla dohledat. Paradoxem je, že když si vyřídíte internet nebo kabelovou televizi i se set-top-boxem pouze na občanský průkaz, šance firmy zastihnout vás v zahraničí není o nic větší. Cena dotovaného set-top-boxu je přitom nesrovnatelně vyšší než cena jediné přístupové satelitní karty. Ale kde není žádná logika, tam ani není potřeba ji hledat.
Platforma UPC Direct patří pod nizozemskou společnost UPC DTH S.a.r.l. Kvůli tomu mají čeští a slovenští diváci odlišné podmínky i programovou nabídku. Ilustrační foto – PR UPC DTH S.a.r.l.
freeSAT nás posílá na Slovensko, kde ale poskytuje odlišné služby
Satelitní platforma freeSAT by UPC Direct má rovněž problém v tom, že pro české a slovenské klienty poskytuje rozdílné služby. I když vás prodejce „v dobré víře“ odkáže na slovenskou pobočku, moc si tím nepomůžete. Na slovenských kartách už nefigurují programy televize Nova (s výjimkou Novy sport) a je pouze otázkou času, kdy z nabídky zmizí i Prima, která rovněž protestuje proti šíření svých programů na Slovensku. I proto lze očekávat, že právě slovenští klienti budou chtít své karty „přeregistrovat“ do České republiky. Pokud jim bude UPC klást do cesty zbytečné administrativní překážky, připravuje se o stovky až tisíce platících klientů, kteří mohou přejít ke konkurenci.
Předplacená karta freeSAT se nevyplatí
Nutno dodat, že u freeSATu (UPC Direct) si můžete zakoupit i předplacenou kartu na 6-12 měsíců bez jakékoliv účastnické smlouvy. Tato karta má ale několik omezení – částku za celé období musíte zaplatit předem a není možné v průběhu předplaceného období přidávat nové programové balíčky nebo jakkoliv měnit podmínky užívání. Cena za jeden měsíc užívání vychází až o 50% dráž než u standardní smlouvy ke kartě freeSAT medium. I proto jsme toto řešení odmítli.
Pokud ale budete chtít využívat standardní smlouvu, vedle pasu si připravte i český bankovní účet, neboť služby můžete ze Slovenska hradit pouze bezhotovostně, a nejvýhodněji to jde právě z českého účtu. Z tohoto pohledu doporučujeme bezplatný účet v některé z tuzemských bank (nabízí se české pobočky mBank nebo ZUNO). Díky tomu můžete mít plnohodnotnou zákaznickou smlouvu na českou satelitní platformu se všemi výhodami a garancemi, ať už bydlíte kdekoliv.
Ilustrační foto – Technisat.
Digi TV – registrace jedině na českého rezidenta
Komplikovanější situace je se satelitní platformou Digi TV, která má striktně oddělené služby pro všechny trhy, na nichž působí. V České republice nabízí všechny české programy a vybrané slovenské stanice, na Slovensku ale nenabízí kanály TV Nova s výjimkou Novy sport, a z portfolia TV Prima vysílá pouze hlavní kanál Prima family. Taktéž televizi Barrandov byste na Slovensku ladili marně.
Digi TV poskytuje všem svým abonentům dotovaný set-top-box, který je spárovaný s účastnickou kartou. Musíte tedy počítat s tím, že prodejce po vás bude chtít nejen občanský průkaz a pas, ale i adresu bydliště v České republice a nejméně tři faktury za služby pod touto adresou. Tímto způsobem se společnost chrání proti abonentům, kteří jí v minulosti neplatili za služby nebo nevrátili přijímače. Počítejte i s tím, že nebudete moci sledovat české a slovenské programy současně. Pokud si tedy u české pobočky Digi TV aktivujete služby, budete mít jen programy pro český trh, což není dvakrát pohodlné.
Nova sport – jediný kanál z portfolia Nova group, který mohou zcela legálně nabízet i slovenští operátoři.
Shrnutí aneb budeme si muset registrovat karty vzájemně?
V rámci našeho testu tedy dopadla nejlíp dopadla dvojice Skylink/CS Link, která má stejného majitele – nizozemskou společnost M7 Group. I kdyby se stalo, že začne české a slovenské programy navzájem omezovat, není problém si u ní kdykoliv koupit kartu na druhé straně federace. Ideálním i když poněkud nákladnějším řešením bude v budoucnu vlastnictví dvou karet a jejich současné používání v jednom přijímači. Pokud jde o administrativní překážky, ty na straně Skylinku prakticky neexistují.
Platforma freeSAT by UPC Direct trpí tím, že její správa přešla pod nizozemskou společnost. Tamní manažeři očividně neznají specifika českého a slovenského trhu a nesmyslnými administrativními překážkami se připravují o nové potenciální zákazníky z druhé části bývalé federace.
Podmínky české pobočky Digi TV nepřekvapí. Tato platforma nikdy nebyla určena pro „křížový příjem“ českých a slovenských programů, ani se tento postup nedoporučuje. Navíc v poměru cena/výkon má Digi TV silného konkurenta právě ve freeSATu od UPC Direct. Pokud tedy některá z těchto společností sleví ze své byrokracie, může časem získat významnou výhodu nad svým nejbližším konkurentem.
Troška nepresné informácie o spoločnosti Digi TV. V SR sú z českých celoplošných programov v oficiálnej ponuke len ČT1, ČT2 a ČT24. Žiadna Prima Family. Pravda ale je, že Prima Family a Nova sú na slovenských kartách sprístupnené – tzv. test (rovnako ako v teste vysiela české programy konkurencia). Myslím že za rovnakých podmienok (neoficiálne) sprístupnila Digi TV niektoré slovenské programy v ČR – v ich oficiálnom rastri nefigurujú (je pravda že aktualizácii je u Digi dosť oneskorená, ale tie programy sú dostupné už viac ako rok).
Ďalší komentár k informáciách o Digi TV – „V České republice nabízí všechny české programy a vybrané slovenské stanice“ – takže Prima Love asi nie je český celoplošný kanál….
Buko, myslím, že sa nemusíme baviť o úplnosti ponuky Digi TV. Vždy mali problém so zaraďovaním českých staníc, či už išlo o Prima Cool, TV Barrandov alebo neskôr Prima love. Digi TV chcela dosiahnuť, aby si kapacitu platili samy televízie, no nakoniec asi došlo k nejakému kompromisu.
Myslím, že z článku jednoznačne vyplýva, že českú Digi TV ako alternatívu pre slovenských divákov neodporúčame z mnohých dôvodov.