Prakticky monopolní postavení v oblasti terestrického televizního vysílání můžou získat České Radiokomunikace. V tomto týdnu totiž uzavřely akvizici konkurenční společnosti Czech Digital Group – CDG, a stanou se jejími stoprocentními vlastníky. CDG provozuje třetí zemský multiplex. V něm momentálně vysílá ekonomická televize Z1 a lifestylová Public TV. Co může tato změna znamenat pro český televizní trh?
Námluvy a spekulace trvaly delší dobu
O majetkovém propojení Českých Radiokomunikací a CDG se spekuluje již delší dobu, prakticky od momentu, kdy Radiokomunikace začaly pro CDG provozovat páteřní síť vysílačů multiplexu 3. Obě společnosti potvrdily tento obchod v tiskové zprávě. ČRa se stávají 100 procentním vlastníkem konkurenčního operátora, čímž prakticky získají monopol v oblasti digitální terestrické televize. Radiokomunikace totiž provozují vlastní multiplex 2, technicky zajišťují provoz multiplexu 1 pro Českou televizi a nyní budou stoprocentně ovládat i provozovatele multiplexu 3. Na trhu ještě působí společnost Telefónica O2, která vlastní oprávnění budovat čtvrtý multiplex, ale v praxi jej nevyužívá.
Z obchodního hlediska ale nepůjde prakticky o žádnou změnu. Radiokomunikace už dosud přímo ovlivňovaly cenovou politiku společnosti CDG, protože jí poskytovaly potřebnou infrastrukturu pro multiplex 3 včetně provozu většiny vysílačů. Společnost CDG tak do jisté míry jen přeprodávala služby Českých Radiokomunikací a konečnou cenu za službu mohla ovlivnit jen do výše své vlastní marže.
Radiokomunikace měly třetí multiplex dávno „v hrsti“
Podkladem pro rozvoj pokrytí multiplexu 3 byl Technický plán přechodu na digitální vysílání, který stanovil, ve kterých regionech se bude vypínat analogové a zapínat digitální vysílání. Plán počítal zejména s vysílacími kótami, na kterých jsou umístěny vysílače Radiokomunikací. Pro jakéhokoliv jiného hráče tak bylo technicky obtížné postavit úplnou vlastní síť vysílačů na jiných stanovištích. Z ekonomického hlediska by to bylo neúnosné. I proto se společnost CDG ještě v roce 2008 dohodla s Radiokomunikacemi na tom, že jí zajistí vybudování sítě třetího multiplexu a budou celý multiplex technicky provozovat. CDG měla figurovat jako standardní operátor na základě licence, prakticky ale fungovala jako „virtuální operátor“ DVB-T služeb.
Sama Czech Digital Group přitom měla s provozováním DVB-T multiplexu bohaté zkušenosti. Na rozvoji českého digitálního vysílání se podílela již od samého počátku. Na trhu operátorů měla silnou pozici díky majetkovému propojení s televizí Prima. To pokračovalo v neoficiální rovině i poté, co nový mediální zákon zakázal křížení vlastnictví mezi provozovateli televizního vysílání a operátory multiplexů.
Televize Public je jedním z mála stálých klientů multiplexu 3. Nemá ale dlouhodobou licenci pro DVB-T.
Televize Prima hodila CDG přes palubu
Všeobecně se předpokládalo, že Prima umístí všechny své terestrické programy právě do třetího multiplexu, který měl ve finále dosáhnout až 85 procentního pokrytí obyvatel. Prima dala ale v poslední chvílí přednost právě Radiokomunikacím, které jí nabídly místo ve druhém multiplexu společně s konkurenční Novou. Vedení Primy na tuto nabídku kývlo i proto, že jejich televize chtěla dosáhnout identického pokrytí s Novou.
Kromě hlavního kanálu TV Prima umístila její vysílací společnost do druhého multiplexu i program Prima Cool a později dokonce přidala i třetí program R1. Multiplex 3 tak zůstal bez jakéhokoliv klienta z řad TV Prima a musel se spolehnout jen na nově vzniklé digitální televize. Prvním významným klientem byla zpravodajská televize Z1, která jako jediná vysílá v muxu 3 na základě řádné licence. Druhým klientem s licencí měla být hudební televize Óčko. Jenže ta v poslední chvíli od spolupráce odstoupila a svou vysílací licenci pro DVB-T vůbec neuplatnila . Posledním dlouhodobým klientem je lifestylová TV Public, která se ale sama potácí ve finančních problémech a není jasné, jak dlouho ještě bude terestricky vysílat.
Společnost CDG ale musí přesto platit za provoz svých vysílačů Českým Radiokomunikacím plnou cenu bez ohledu na to, zda má ve své síti platící klienty nebo nikoliv. Tento stav je dlouhodobě neudržitelný, jelikož firma sama postrádá dlouhodobé zakázky od televizí. Spolupráce s Českými Radiokomunikacemi se tak společnosti CDG stala téměř osudnou. Na rozdíl od konkurenčního operátora Telefónica O2, který kvůli nezájmu menších televizí prakticky zastavil budování čtvrtého zemského multiplexu, tak CDG buduje svou síť i přesto, že nemá dostatečné finanční zajištění v podobě přísunu peněz od nových klientů. Z tohoto pohledu by se dalo čekat, že se firma dostane do výrazných finančních problémů. Prodej společnosti do rukou Českých Radiokomunikací tak byl jednou z mála možností, jak zachránit třetí multiplex.
Monopol může paradoxně zlevnit
Ovládnutí třetího multiplexu nejsilnějším hráčem může českému televiznímu trhu paradoxně prospět. Společnost Czech Digital Group totiž musela až dosud mírně nadsazovat ceny za své služby, aby tak zvládala platit Ćeským Radiokomunikacím provozní náklady a zároveň si zachovala přiměřenou marži. Jakmile se však multiplex 3 dostane přímo do rukou Radiokomunikací, můžou ho nabízet svým klientům jako levnější alternativu pro zemské vysílání. Multiplex 2 je totiž kapacitně naplněn a multiplex 3 může přilákat nové televize výhodnější cenou, která bude kompenzována o něco slabším pokrytím.
Zda třetí digitální síť přiláká za této situace nové klienty je zatím otázkou. Momentálně totiž neexistuje moc klientů, kteří by byli ochotni investovat do terestrického vysílání. Před několika lety se přitom očekával vznik až osmi nových celoplošných televizí. Jenže ekonomická krize všechno změnila. Vznikly jen dvě nové plnohodnotné televize pod křídly silných investorů – Barrandov a Z1. Nova s Primou spustily své druhé programy. Jenže další plánované projekty se už neuskutečnily. Celoplošná televize RTA vrátila licenci, osud regionálně zaměřeného programu TV7 je nejasný. Kulturní televize Febio si svou nárokovatelnou licenci raději ani nevyzvedla a o terestrické vysílání už nejeví zájem ani televize Óčko. Dětská TV Pohoda je zatím rovněž v nedohlednu a z plánovaného třetího kanálu televize Prima zůstalo jen torzo.
V této situaci je tedy logické, že trh operátorů digitálního terestrického vysílání ovládl prakticky jediný subjekt. Multiplex 3 získá díky Českým Radiokomunikacím stabilního partnera, který zajistí dlouhodobý rozvoj a provoz této televizní sítě. Zájemci z řad nových televizí budou mít zároveň jistotu, že zde bude dlouhodobě existovat minimálně jedna celoplošná síť s volnou kapacitou, kde můžou kdykoliv začít vysílat. Telefónica O2 totiž svůj čtvrtý multiplex jen tak nevybuduje.
Spis by mel nekdo sebrat multiplex 4 ceskymu telekomu alias 02. Nebo se HD programu v DVB-T jinde nez v Praze,Brne a Ostrave nedockame. Podle technickyho prechodu mel vysilat 4 multiplex od dubna (nejen) na Vysocine. Ale to asi RRTV nezajima…
Také nemůžu pochopit
proč TELEFONICA O2
tu licenci na MUX 4 NEODEBEROU ?
Kutná Hora měla začít vysílat 1.8.2009
Ústí nad Labem mělo začít vysílat 1.8.2009
Karlovy Vary měly začít vysílat 1.8.2009
Písek měl začít vysílat 1.8.2009
Jihlava měla začít vysílat 1.4.2010
Olomouc měl začít 1.6.2010
Uherské Hradiště mělo začít vysílat 1.6.2010
Jablonec nad Nisou měl začít vysílat 1.8.2010
Chrudim měl začít vysílat 1.8.2010
Hradec Králové měl začít vysílat 1.8.2010
TELEFONICA NEDODRŽELA TPP
a všem dozorčím orgánům,
co si jich tady mraky zbytečně vydržujeme,
je to úplně putna.
Tak na co tady potom jsou ?
A zcela vážně
v některých diskuzích
si diskutující přáli aby tu licenci O2
konečně sebrali a přiklepli MUX 4 taky ČRa.
ČRa tu mělo skrytý monopol,
tak jako tak.
MUX 1 sice licenci má ČT,
ale provozují to ČRa.
MUX 2 mají licenci ČRa.
MUX 3 licenci mělo CDG,
ale zase to provozovaly ČRa.
Takže to byl takový monopol
nemonopol. On to stejně monopol byl.
I před tím.
Takže se tolik zase nezměnilo.
Jen vypadla CDG,
která byla jen zbytečným prostředníkem
mezi licencí a faktickým provozem.
Jen papírový ojeb. Stejně si s tím
ČRa dělaly, co chtěly už před tím.
Takže už je taky úplně jedno,
jestli tady jako konkurence mají být
pro smích O2 v Praze, Brně a Ostravě.
Mohli by jim to už vážně
konečně sebrat, dá to ČRa,
jak navrhovali mnozí diskutující
a donutit je dodržet TPP.
Byl by to stejný monopol, jako to beztak už je.
A alespoń by to konečně jelo !
Tak jak to mělo jet !
A nikoli, že ne.
Viz. data nahoře.
Mimochodem ČRa také chtěly
rozjet MUX 5 pro lokální stanice.
Tak, jak , kde budou chtít, které vysílat.
Ale nepovolilo jim to ČTÚ.
No proč neodeberou … vždyt‘ je to tam samej bývalej TeleKomunista. Jinak je to okatej hnus, to souhlasím. Jen blafujou …
Upraví se to, až budou místo peněz hrát o zápalky:-)))