ANALÝZA – Mediální zastoupení Českých Radiokomunikací rozeslalo před několika dny infografiku, která srovnává příjem bezplatně dostupných programů v rámci DVB-T(2) a satelitní příjem. Výpočet nákladů je však zavádějící a rozdíl 15 miliard korun v neprospěch satelitu je, ke kterému došli zástupci Radiokomunikací je – mírně řečeno – nadnesený.
Tvrzení Radiokomunikací: za satelit se platí, DVB-T2 je bez poplatků
„Domácnosti, které přirozeným způsobem neobmění svůj TV přijímač, si budou moci v roce 2020 zajistit TV příjem nákupem set top boxu v ceně cca 500 Kč, což je v porovnání s ostatními platformami, které jsou všechny navíc placené, řádově nižší částka,“ tvrdí ČRa v přiložené tiskové zprávě.
S tímto konstatováním lze souhlasit, avšak s výhradou, že i vysílání přes platformu DVB-T(2) může být v delší budoucnosti zpoplatněno. I satelitní příjem českých a slovenských stanic byl ještě před několika lety bez měsíčních poplatků. To se však změnilo z důvodu komerčního zájmu dominantního poskytovatele placené satelitní televize.
Nyní už stabilně zavedený poplatek za příjem základních stanic ze satelitu se postupně zvyšuje mimo jiné i kvůli stoupajícímu tlaku komerčních televizí, aby jim kabeloví a satelitní operátoři platili za šíření jejich obsahu.
V podobné situaci může být za několik let i terestrická platforma. Většina programů v DVB-T2 sice bude zřejmě zdarma, ale televizní společnosti budou i nadále hledat způsoby, jak optimalizovat své fungování a jednou z možných cest je i částečné zpoplatnění. K tomu už došlo například v případě televize Markíza na Slovensku. Ta sice terestricky vysílá i nadále, ale za poplatek.
Nepřesná infografika Radiokomunikací: satelit je 12krát dražší než DVB-T2
V další části tiskové zprávy Radiokomunikací se však objevují poměrně nadnesené propočty. Podívejme se na tvrzení ČRa ohledně ceny satelitního přijímače a provozních nákladů.
„Například cena za satelitní přijímač, jeho instalaci a aktivaci začíná na 5 000 Kč a minimální roční poplatek za sledování základních TV programů pak ročně činí 1188 Kč, avšak je pravidelně zvyšován. V případě, že by všech 2,5 milionu domácností nyní využívajících digitální pozemní vysílání přešlo na satelitní vysílání, vyšplhaly by se dle studie ATO-Nielsen Admosphere počáteční náklady na bezmála 15,5 miliardy Kč včetně ročních poplatků za první rok, které bude třeba platit i dále,“ tvrdí mediální zástupci Radiokomunikací.
Podle Radiokomunikací by tedy přechod na satelitní příjem vyšel každou domácnost v 1. roce na 6188 Kč a v každém dalším roce na 1188 Kč. Celkové náklady by v případě 2,5 milionu domácností činily více než 15 miliard Kč, tedy alespoň podle tohoto propočtu.
Přechod na terestrickou platformu DVB-T2 by dle zmíněné infografiky stál každou domácnost pouze 500 Kč. Všechny domácnosti by tedy zaplatily dohromady zhruba 400 milionů Kč, tedy „37krát méně“ než v případě satelitu.
Skutečně je možné dostat se v případě pozemního televizního vysílání na částku pouhých 500 Kč?
Přechod na satelit je dražší, ne však výrazně
Chápu, že Radikomunikace potřebují zdůraznit výhodnost terestrické platformy pro diváka, ale nic se nemá přehánět. Zástupci Radiokomunikací došli k ceně 5000 Kč za instalaci a aktivaci satelitního přijímače. Některé položky však nadsadily zhruba o 20-25 procent.
V infografice je například uvedeno, že satelitní set top box vyjde na cca 3000 Kč. Když se ale podíváte do obchodů s elektronikou, zjistíte, že set top box s podporou například platformy Skylink nebo freeSAT můžete běžně koupit za 1700-2000 korun, u některých prodejců dokonce i za 1550 Kč.
Pokud si vystačíte pouze s nekódovanými programy, je cena přijímače ještě nižší a můžete se dostat i pod 1000 Kč. Pro účely tohoto propočtu ale předpokládejme, že průměrná česká domácnost si s nekódovanými programy nevystačí a bude hledat možnosti, jak sledovat své oblíbené české programy s dekódovací kartou.
V takovém případě kalkulují zástupci Radiokomunikací s tím, že instalace satelitu vyjde na 1000 Kč, a registrace satelitního přijímače (přesněji satelitní karty) vyjde na 2188 Kč včetně tzv. „servisního poplatku“ za první rok. Zde se počítá s průměrnými náklady domácnosti, která si pořizuje nejnižší nabídku operátora Skylink. I tento výpočet lze označit za mírně nepřesný, jelikož část diváků může zvolit levnější variantu u jiného operátora.
Další (levné) alternativy pro sledování základních českých programů ze satelitu
Například lze aktivovat kartu pouze pro sledování programů České televize, tzv. ČT Kartu. Ta je k dispozici bez měsíčních poplatků, ale odemkne pouze programy veřejnoprávní televize. Pokud chcete sledovat i Novu s Primou, musíte už počítat s administrativním poplatkem. Ten v případě Skylinku skutečně činí 1188 Kč ročně a platí i to, že se pravidelně zvyšuje. Díky konkurenčnímu prostředí jsou však k dispozici i levnější alternativy.
Zhruba o polovinu levnější je karta freeSAT, která nabízí příjem základních českých programů ze satelitu za roční administrativní poplatek ve výši 500 Kč. V prvním roce si operátor účtuje ještě aktivační poplatek 500 Kč. Tato nabídka je vhodná pro ty, kdo chtějí mít k dispozici základní české programy a některé kanály sousedních zemí za nejnižší možnou cenu.
A v neposlední řadě se může divák poohlédnout i po slovenské službě AntikSAT, která nabízí základní programy od jednoho eura měsíčně a dlouhodobě uvažuje o expanzi do ČR. Zatím ale u nás oficiálně nepůsobí, a její služby tak musíte v případě zájmu objednávat přes Slovensko.
Kolik skutečně zaplatíte za přechod na satelitní příjem?
Pro přehlednost uvádíme ještě jednou orientační shrnutí. V případě přechodu na satelitní příjem někódovaných programů – tedy bez příjmu většiny českých stanic – se lze dostat pod sumu 3000 korun (1000 Kč za přijímač, 1500-2000 Kč za parabolu včetně odborné montáže, 0 Kč za registraci a aktivaci).
U kódovaných programů včetně příjmu českých stanic by průměrná cena neměla přesáhnout 4500-5000 korun (zrhuba 1700-2000 Kč za kompatibilní HD přijímač s dekodérem, 1500-2000 Kč za parabolu včetně instalace, a k tomu 0-1000 Kč za registraci a aktivaci, pokud zvolíte ČT kartu nebo kartu freeSAT). Zruční diváci, kteří zvládnou namontovat parabolu a zaměřit ji na požadovanou pozici, mohou ušetřit ještě zhruba 1000 korun za odbornou instalaci.
Jak je vidět, satelitní divák má několik možností, jak výrazně stlačit pořizovací náklady pod zmíněných 6188 korun, které uvádí zástupci Radiokomunikací ve svých výpočtech.
Pořídili jste si DVB-T2 za pouhých 500 Kč? Máte štěstí…
Na druhou stranu, odhad Radiokomunikací ohledně celkových nákladů na příjem DVB-T2 je až přehnaně nízký. ČRa tvrdí, že náklady na pořízení set top boxu a instalace DVB-T2 příjmu vyjdou na pouhých 500 Kč. Nevím jak vy, ale já když jsem si pořizoval svůj první set top box pro DVB-T, musel jsem k tomu přikoupit i aktivní pokojovou anténu tehdy v ceně zhruba 1000 Kč. A pokud byste potřebovali venkovní anténu s odbornou instalací, je potřeba počítat s další tisícovkou. Stejně jako u satelitu však platí, že zdatnější diváci zvládnou instalaci sami.
Cena 500 Kč za set top box je však podsazená. Za tuto cenu si můžete koupit pouze nejlevnější přístroj s nejzákladnější funkcionalitou, mnohdy dokonce bez hybridní televize. Po tak levném boxu sáhne jen malá část domácností. Ostatní zaplatí minimálně dvojnásobek. V takovém případě ale padá argument o „37krát výhodnějším přechodu“ na DVB-T2 a rozdíle v celkových nákladech 15 miliard korun ve srovnání se satelitem.
DVB-T2 nabídne rozumnou kvalitu pro nenáročného diváka
Zástupci Českých Radikomunikací mají nicméně pravdu v tom, že terestrická platforma je skutečně nejlevnějším řešením televizního příjmu pro největší počet diváků. Pokud se spokojíte se základními českými programy ve standardním rozlišení a jste citliví na cenu, je pro vás přechod na DVB-T2 nejlepším řešením.
Pokud vás láká vysoké rozlišení programů a výrazně širší nabídka volně dostupných stanic i ze zahraničí, v takovém případě lze zvážit přechod na satelitní příjem. Rozdíl v nákladech však rozhodně nebude tak výrazný, jak tvrdí PR agentura zastupující České Radiokomunikace.