České Radiokomunikace zahájily vysílání přechodové sítě DVB-T2 z vysílačů Kleť a Mařský vrch, v obou případech na kanálu 27. Současně posilují signál zprovozněním dalších dokrývačů – Zdíkov, Loučovice, Volary a Týn nad Vltavou. Zmizí tím poslední větší bílé místo na mapě pokrytí přechodového multiplexu DVB-T2.
Spuštěním těchto dvou vysílačů CRA dokončily výstavbu základní přechodové DVB-T2 sítě, která pokrývá 99.6% všech domácností v ČR. Téměř všechny české domácnosti tak již mohou prostřednictvím DVB-T2 sítí vedle pěti programů ČT v HD rozlišení sledovat také programy soukromých TV stanic v Přechodové síti 12.
„Aktuálně jsme dokončili výstavbu hlavních vysílačů přechodové sítě a do konce tohoto roku spustíme všechny dokrývače, které zajistí pokrytí i v odlehlých oblastech České republiky. Zároveň intenzivně připravujeme naše vysílací sítě na finální přechod tak, aby vše proběhlo hladce a bez problémů,“ říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA.
Šéf Radiokomunikací zdůraznil, že pozemní digitální televizní vysílání je nejvyužívanější platformou příjmu televize v České republice. Odhady se různí, tisková zpráva CRA uvádí podíl terestriky na úrovni 60 procent obyvatel. Konzervativnější statistiky udávají nižší hodnoty – na primárním TV přijímači využívá terestrickou televizi zhruba 35-40 procent domácností.
Pokud do celkového podílu započteme i domácnosti s druhým a dalšími TV přijímači, využití anténní televize může přesahovat hodnotu 50 procent domácností. Exaktní statistika terestrického příjmu na rozdíl od jiných platforem ovšem neexistuje.