Poslanci slovenského parlamentu odvolali generální ředitelku Rozhlasu a televize Slovenska – RTVS Miloslavu Zemkovou pro údajné formální porušení zákona. Nyní se objevují kandidáti na nového ředitele. Slovenskou veřejnoprávní instituci by mohl vést exředitel Markízy Václav Mika nebo bývalý šéf TA3 Michal Gučík. Zájem projevil i šéf tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník.
Miloslava Zemková padla v tajném hlasování. Pro její odvolání se podle očekávání vyslovili vládní poslanci strany SMER-SD, opozice na protest nehlasovala vůbec. Důvodem odvolání je formální porušení informační povinnosti ve vztahu ke kontrolní radě RTVS. Zemková totiž písemně neinformovala radu o záměru vypsat veřejnou soutěž na nový mediální komplex. Je sporné zda podobnou povinnost vůbec měla, jelikož nešlo o záměr vstoupit do smluvního vztahu ale pouze o vypsání soutěže.
Vládní poslanci tak podle většiny právních názorů odvolali ředitelku na základě vykonstruovaného důvodu. Ona se hodlá bránit soudní cestou, obrátí se na Ústavní soud neboť považuje své odvolání za čistě účelové a nezákonné. Nyní se už ale spekuluje o nástupci Zemkové v čele RTVS. Horkým kandidátem může být především bývalý generální ředitel TV Markíza Václav Mika, který kdysi spoluzakládal a vedl i nejposlouchanější komerční rádio Expres. Odborní novináři spekulují o Michalu Gučíkovi, který významně oživil slovenskou zpravodajskou televizi TA3 zejména po vizuální stránce. A do třetice může být vážným kandidátem i šéf tiskové agentury TASR Jaroslav Rezník, který vedl Slovenský rozhlas právě před nástupem nyní odvolané ředitelky RTVS Miloslavy Zemkové.
Televizi veřejné služby chtěl v minulosti vést i další z bývalých šéfů Markízy Vladimír Repčík. Ten je nyní v čele Slovenského ochranného svazu autorského a čelí značně negativní publicitě kvůli tomu, že svaz fakturoval obcím tantiémy za zpěv dětí na akci s rodiči.
Jméno nového ředitele RTVS by mělo být známo v létě. Šéfa televize bude volit znovu slovenský parlament, v němž má většinu právě vládní strana SMER-SD. Kontrolní Rada RTVS nemá v pravomoci volbu generálního ředitele. Tuto pravomoc ji vládní poslanci svěří v případě, že se podaří obměnit část členů rady, ve které dominují nominanti stran bývalé pravicové koalice.