Multimediální služby portálu Seznam.cz si mohou nově „naladit“ i majitelé chytrých televizních přijímačů díky vlastní programové pozici v terestrickém vysílání. Nová televize od Seznamu sice nevysílá lineárně, ale nabízí přístup k pořadům přes platformu HbbTV.
Potřebujete běžnou anténu a televizi nebo set top box s internetem
Možnost sledovat pořady internetové televize Stream.cz přes platformu HbbTV mají majitelé nejmodernějších chytrých televizí nebo vybraných set top boxů. K tomu, abyste mohli sledovat „vysílání“ Seznamu přímo na své televizi – a jinak než přes aplikaci – potřebujete mít povolenou funkci HbbTV a váš přijímač musí být fyzicky připojen k internetu. Navíc musíte být v dosahu digitálního multiplexu 4, kam Seznam.cz umístil svou programovou pozici.
Přímo v DVB-T ale žádný obsah neuvidíte. Programová pozice funguje pouze jako brána k HbbTV platformě. Obsah od Seznamu tedy může sledovat každý, kdo má televizor nebo set top box s podporou hybridní televize, má svůj přijímač připojen k internetu a je v dosahu pokrytí multiplexu 4.
Óčko ukazuje možnosti programatické reklamy v televizi, u diváků může narazit
Hudební stanice Óčko začala jako první zařazovat přímo do svého vysílání reklamu připomínající standardní online banner. Reklama se zobrazuje na přijímačích s podporou platformy HbbTV. Divák musí mít svůj přijímač připojený k internetu.
....Cílem je dostat programovou pozici do základní nabídky kabelových televizí
Není přitom jasné, proč Seznam.cz zvolil tak krkolomné řešení. Jeho vlastní programová pozice v MUX 4 využívá poměrně malý datový tok, tudíž by technicky neměl být problém umístit tento program i do multiplexů s lepším pokrytím, ale menší kapacitou.
Pokrytí multiplexu 4 je sice ve větších městech dostatečné, ale za multiplexy Českých Radiokomunikací přece jen zaostává. Pokud chce Seznam.cz zajistit svému programu univerzální dostupnost, měl by usilovat o podobné programové pozice i v dalších multiplexech a v dalších platformách.
Generální ředitel Seznam.cz Pavel Zima připustil, že cílem je dostat svou programovou pozici i do základní nabídky kabelových společností nebo provozovatelů IPTV služeb. Z pohledu dostupnosti by určitě dávalo smysl i satelitní vysílání, jelikož řada poskytovatelů hodlá v budoucnu poskytovat svým abonentům boxy s podporou HbbTV.
Na hybridní vysílání vsadila i německá televize TecTime
Řešení Seznamu, jak dostat svůj obsah k co nejvíce divákům prostřednictvím univerzální HbbTV aplikace je v českém prostředí poměrně unikátní. Satelitní diváci sledující převážně německé televize ale mají s podobným řešením zkušenosti – viz následující obrázek.
Před několika měsíci přešla na tento způsob distribuce i německá teleshoppingová televize TecTime TV, která propaguje satelitní techniku. Z finančních důvodů ukončila své neplacené vysílání na satelitu, ale zachovala si programovou pozici se statickým obrazem. Na této pozici najdou diváci základní informace o tom, jak mohou televizi sledovat přes HbbTV a další platformy v rámci chytrých televizí.
Většina přijímačů s podporou HbbTV spustí po navolení předmětné programové pozice a potvrzení volby HbbTV přímo živé vysílání TecTime TV. To se ale k divákovi nedostává přes satelit, nýbrž přes internetovou přípojku. Některé přijímače ale s tím mají problém a místo živého streamu nabízí divákovi pouze přehrání již odvysílaných pořadů.