Česká reprezentace se sice závěrečného turnaje MS ve fotbale neúčastnila, zápasy ale i tak přitáhly poměrně zajímavé publikum. Program ČT sport patřil po několik večerů k nejsledovanějším.
Mezinárodní fotbal je pro diváky přitažlivý i bez české stopy
Výsledky sledovanosti průběžně přinášel web Mediaguru.cz, který má přístup k datům z peoplemetrů. Nedělní fotbalové finále se stalo nejsledovanějším pořadem večera, shlédlo jej přes 800 tisíc diváků starších 15 let.
Diváci sledovali jednotlivé zápasy v průběhu celého turnaje. Pohled do archivu prozrazuje, že výrazně nadprůměrnou sledovanost vygeneroval i zápas Chorvatska s Ruskem nebo Brazílie s Belgii a v některých případech i souhrnné večerní fotbalové studio.
Tyto výsledky dokazují, že fotbal je pro diváky přitažlivý bez ohledu na to, zda je v zápase viditelná česká stopa. Diváci měli možnost shlédnout většinu hvězd světového formátu, které znají z nejlepších evropských klubů. Málokdy je příležitost vidět v průběhu několika dnů jména jako Cristiano Ronaldo, Lionel Messi, Luis Suarez nebo Neymar v soutěžně vyhrocených zápasech.
Na turnaji navíc nebyla nouze o několik výrazných výsledkových překvapení, díky čemuž měli diváci větší motivaci shlédnout i zápasy silnějších s papírově slabšími soupeři. Jako příklad dobře poslouží předchozí mistři světa Němci, kteří tento turnaj vůbec nezvládli a skórovali pouze v jednom zápase.
Přechod na DVB-T2: Rozlišení s označením qHD může být pro diváky matoucí
Když si průměrný divák zakoupí set top box nebo televizor pro příjem DVB-T2 s očekáváním, že dostane k tomu i „HD obraz“, tak rozlišení qHD bude pro něj zřejmě zklamáním.
....Fotbal se přesouvá na placené stanice. Včetně domácí soutěže
Divácký úspěch Mistrovství světa ve fotbale zároveň ukazuje, proč tak strmě stoupá cena fotbalových a obecně sportovních vysílacích práv. Zatímco ještě před deseti lety bylo zcela běžné, že domácí fotbalová liga i řada mezinárodních soutěží byla k vidění na volně dostupných stanicích, nyní se kvůli rostoucí ceně dostává atraktivní fotbal – včetně domácí ligy – v drtivé většině k divákům na placených stanicích.
Výjimkou jsou zatím reprezentační akce a mezinárodní šampionáty, které v Evropě stále vysílají primárně televize veřejné služby nebo volně dostupné stanice. Ani tento stav ale nemusí trvat věčně. Zajímavým příkladem budoucího vývoje je Olympiáda.
Ještě před deseti lety se totiž i Olympiáda vysílala převážně na volně dostupných stanicích. Postupně ale rostl tlak ze strany provozovatelů placených programů a počet hodin na neplacených stanicích se začal snižovat.
Divák sice ještě stále dostává poměrně slušnou porci volně dostupných přenosů, ale s novými tendry na vysílací práva po roce 2024 to už v našich končinách nemusí být tak samozřejmé. Ve stále ostřejším konkurenčním prostředí je přirozené, že i olympijské hry nebo podniky MS a ME ve fotbale se stanou žádaným zbožím u provozovatelů placených stanic.
ČT má problém s financováním digitalizace. Nabídne lepší obraz výměnou za horší program?
„Jak divákovi vysvětlím, že mu omezím program abych financoval přechod na DVB-T2 ze současného rozpočtu,“ ptal se generální ředitel České televize Petr Dvořák na letošní konferenci DIGIMEDIA. Odpověď zatím není jasná.
....