Slovenský ministr kultury Daniel Krajcer plánuje výrazné změny ve fungování veřejnoprávních médií. Slovenskou televizi a Slovenský rozhlas hodlá spojit do jedné instituce a zredukovat počet programů. Televize by ukončila vysílání sportovní Trojky, a příznivci alternativní hudby by se museli smířit se zánikem slovenské obdoby Rádia Wave. Radikální změny se mají projevit v průběhu dvou měsíců.
Radikální reforma. Od ledna 2011.
Důvodem k radikální reformě obou médií je především katastrofální situace Slovenské televize, která se prý nachází v platební neschopnosti. Její generální ředitel je v současné době prakticky neodvolatelný protože v kontrolní Radě STV, která volí a odvolává ředitele televize, má podporu zástupců bývalé vládní koalice, kterých je většina. Slovenský ministr kultury Daniel Krajcer tak navrhuje reformu, která pomůže odstranit nejzávažnější problémy, i stanovit nový management.
Pokud bude příslušná koncepce schválena, změny vejdou v platnost již od 1.1.2011, tedy za necelé tři měsíce. Během té doby oficiálně zanikne Slovenská televize i Slovenský rozhlas, a vznikne jednotná instituce pod zkratkou SRTV. Generálního ředitele nové veřejnoprávní instituce má volit parlament. Obě mediální rady, které dnes kontrolují činnost STV a Slovenského rozhlasu, by měly zaniknout. Jejich kompetence přebere nová Dozorní komise SRTV, parlamentní výbor pro kulturu a média a částečně i Rada pro vysílání a retransmisi.
Zanikne Trojka, nevznikne čtyřka
Tato změna se výrazně dotkne i programu obou institucí. Slovenská televize už nebude muset ze zákona nabízet čtyři televizní programy, ale zůstane jen u dvou. Sportovní Trojka tedy zanikne, a vzdělávací resp. Zpravodajská Čtyřka ani nevznikne. Zatím není jasné, jak se podaří vyřešit problém s tzv. veřejnoprávním multiplexem, do kterého měla STV umístit až čtyři kanály. Je ale zřejmé, že i ten bude předmětem legislativních změn. STV přitom podepsala patnáctiletou smlouvu na provozování veřejnoprávního multiplexu se společností Towercom. V ni se zavázala platit za provoz multiplexu částku až do výše 200 milionů eur za celé období platnosti smlouvy. V případě, že se televize rozhodne smlouvu vypovědět, bude muset zaplatit Towercomu i za zbylé roky, kdy nebude služby využívat.
Denní monoskop na Trojce bude zřejmě trvalý. Screenshot: Mediálne.sk
Zanikne Rádio_FM a Rádio Slovakia International
Redukce televizních kanálů by se neměla běžného diváka vůbec dotknout, protože sportovní přenosy z Trojky se přesunou na Dvojku, která má ve vysílání dost prostoru. Mnohem hůř na tom budou rozhlasoví posluchači především z řad mladé generace. Podle dostupných informací hodlá ministr kultury zrušit hudební okruh SRo 4 – Rádio_FM, který vysílá hudební program menšinových žánrů a podporuje alternativní kulturu. Jde o slovenský protějšek Českého rozhlasu Rádia Wave, který ale vysílá celoplošně v rámci analogového FM. Jeho zrušení by se mohlo negativně odrazit na slovenském trhu, jelikož soukromé stanice podobnou alternativu nenabízejí.
Zatímco na českém trhu působí řada různých žánrových a alternativních stanic, na Slovensku podobné soukromé rádio není, snad s výjimkou bratislavského nízkonákladového Rádia Alligator, které se zaměřuje na classic rock. Rádio_FM tak bylo v současných podmínkách slovenského trhu nenahraditelnou službou, která může značné částí posluchačů chybět.
V neposlední řade se zruší i cizojazyčné vysílání Slovenského rozhlasu do zahraničí – Rádio Slovakia International. To vysílá krátké zpravodajské a publicistické bloky v několika jazycích, a zajišťuje propagaci země. I když jde svým způsobem o přežitou službu s velice nízkou poslechovostí, řada veřejnoprávních rádií po celé Evropě si ji udržuje. Český rozhlas produkuje podobnou službu pod názvem ČRo 7 – Radio Praha.
Další informace o chystaných změnách přineseme postupně.
Když ruší rádio a Tv, tak ať to nahradím něčím jiným, třeba zvýšením poplatků.
Až do teď byli Slováci o krok napřed s rádiem_FM. Nejdřív z jeho homogenní sítě udělali regiony a teď kvůli těm vesnickým rádiím není na provoz Rádia_FM. To ještě nepočítám že vysílá rádio LITERA a KLASIKA na internetu. No nějak se muselo udělat místo pro slovenskou E2. Šetřit s počtem okruhů je správné, to by se měl naučit i náš rozhlas. My máme to stěstí, že rozhlas a televize je samostatně a daří se jim až moc dobře, výsledkem je přes třicet okruhů a živení rady ČRO, která aktivně blokuje rádio Wawe na analogu. Jinak teď v létě jsem FMko zaslechl a musím říst, že se vypracovalo, měl jsem pocit, jako by to byla obdoba dost kvalitního našeho R1. CO se vůbec stane s kmitočty FM rádia? Nenašel by se nějaký investor pro toto perspektivní rádio?
PS: Ten monoskop je pěkné retro:)
Já bych spojil Českou a Slovenskou Televizi i Rozhlas jak to bylo dříve Češi a Slováci by měly Pestry program obou zemích